Ja cilat ushqime nuk duhen futur në frigorifer

Ja cilat ushqime nuk duhen futur në frigorifer

Foto ilustruese

 Zakonisht njerëzit e kanë zakon t’i fusin ushqimet në frigorifer për ti mbajtur më të freskëta, por sa e shëndetshme është kjo praktikë?

Sipas një studimi, disa ushqime bëjnë mirë të qëndrojnë në temperaturën e dhomës. Në të kundërt, kur mbahen brenda në frigorifer, humbasin shijen ose prishen më shpejt sepse nuk u bën mirë i ftohti.

Ja cilat janë këto ushqime:

Avokado: Temperatura e ftohtë ngadalëson procesin e pjekjes.

Borziloku: Temperatura e ftohtë bën që borziloku të vyshket.

Kastravecat: Temperatura e ftohtë i zbut.

Manaferrat: Temperatura e ftohtë bën që manaferrat të humbasin shijen. Duhet t’i lini në temperaturën e dhomës dhe t’i konsumoni brenda pak ditësh.

Mangot: Temperatura e ftohtë ngadalëson pjekjen. Duhet ta lini në temperaturën e dhomës derisa të jetë gati për t’u ngrënë.

Qepët dhe hudhrat: Duhet të mbahen në temperaturën e dhomës. Nëse i fusni në frigorifer, do të zbuten dhe do t’u shtohen bakteret.

Domatet: Temperatura e ftohtë ndikon negativisht në procesin e pjekjes dhe shijes. Dëmton enzimat e domates dhe redukton lëngun. 

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Shpërthim me tritol në banesën e 50-vjeçarit në Fushë-Krujë (EMRI)

Shpërthim me tritol në banesën e 50-vjeçarit në Fushë-Krujë (EMRI)