Ja filmi që do të na përfaqësojë në 'Oscars'

Foto nga aktorët e filmit

Filmi “Delegacioni” do të na përfaqësojë në çmimet më të rëndësishme të filmave, në “Oscars”.

“Delegacioni” me regji të  Bujar Alimanit dhe skenar të të ndjerit Artan Minarolli, pas çmimit të madh “Grand Prix” në Varshavë edhe vlerësimit, si “Filmi më i mirë i gjatë” në Festivalin e Triestes është përzgjedhur nga Komisioni i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë për të përfaqësuar Shqipërinë në “Oscar” në kategorinë për “Filmin Artistik Ndërkombëtar më të mirë” në AMPAS.

Për të njëjtën kategori Kosova ka përzgjedhur filmin “Zana” me regji të Antoneta Kastratit.

Ngjarjet në filmin “Delegacioni” zhvillohen në tetor të vitit 1990.

Regjimi komunist kërkon të mbajë pushtetin, ndërsa, në Tiranë vjen një delegacion evropian për të parë nga afër mbarëvajtjen e reformave të qeverisë. Kusht që Shqipëria të pranohet në OSBE.

Leo, i dënuar me 15 vite burg, është bërë jashtëzakonisht i vlefshëm për pushtetin e kohës, sepse delegacioni udhëhiqet nga një shok i shkollës së vjetër të tij.

Ai duhet të bindë delegacionin se çdo gjë është në rregull, por ngjarjet marrin tjetër rrjedhë.

Çmimet “Oscars” do të mbahen në datën 9 shkurt.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Fat për beqarët, e diel me surpriza për të dashuruarit, por kujdes lekët! Zbuloni parashikimin e horoskopit