'Jam e kënaqur me 50 viktima', pas gafave Valbona Sako jep dorëheqjen! Nënkryetari merr drejtimin e Bashkisë së Durrësit

DURRËS- Një deklaratë (gafë) e bërë në media mbi situatën e tërmetit, se është e kënaqur me 50 viktima është bërë shkak që kryebashkiakja e Durrësit Valbona Sako të japë dorëheqjen. Një ditë pas videos që u bë virale duke ngjallur shumë reagime, Sako ka njoftuar këtë vendim të saj. Ajo thotë se është e lënduar nga reagimi i madh që pato ndaj deklaratës së saj dhe ka marrë këtë vendim nën një stres që i kalon fuqitë e saj.

"E lënduar nga reagimi i madh negativ ndaj një prononcimi që bëra, nën një stres që i kalon fuqitë e mia, jap dorëheqjen nga detyra e Kryetares së Bashkisë Durrës.Falenderoj nga zemra të gjithë ata që më besuan dhe shpresoj në mirëkuptimin e të gjithëve", shkruan Sako.

Pas Valbona Sakos është dorëhequr nga posti edhe nënkryetarja e bashkisë së Durrësit, Etleva Kondi. Drejtimin e Bashkisë së Durrësit tashmë e ka marrë nënkryetari Zhuljen Varfaj.

Një ditë më parë në një intervistë për TCH, Sako deklaroi se është e kënaqur me 50 viktima pasi në raste të tjera kanë qenë mbi 1000 viktima. "Ky ishte një tërmet i nivelit shkatërrimtar, por që jemi të kënaqur me 50 viktima, pasi në raste të tjera kanë qenë mbi 1000 viktima", tha Sako.

Ndërsa në një intervistë për nje tjetër televizion ajo tha se qytetarët po akomodohen në hotele me pesë yje, që në kushte normale nuk do t’i paguanin dot as për pushime.

“Ata që nuk janë sistemuar do të thotë që, zotëria, sot jemi në ditën e katërt nuk ka pasur nevojë për t’u sistemuar. Sot kemi evidentimin e saktë të pjesës së qytetarëve që realisht nuk kanë ku të banojnë. Akomodimi është i organizuar dhe siguruar për të gjithë. Qytetarët paraqiten në bashkinë e Durrësit, krijojmë një lëvizje të organizuar me transport dhe i çojmë në hotele në kushtet më të mira, janë hotele me 5 yje, që në kushte normale zotërinjtë nuk do të mund t’i paguanin për pushime”, u shpreh Sako

Sako qëndroi në postin e kryebashkiakes për rreth 3 muaj. Ajo mori mandatin pas zgjedhjeve të 30 qershorit ku kandidoi përballë kandidates së Bindjes Demokratike Valdona Sakollari.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:44
'Durresi i rikthehet Dakos', reagon Xhaferraj pas vendosjes së Varfajt si kryebashkiak

1575222474_du.jpg

Pas dorëheqjes së Valbona Sakos, postin për krybashkiak e mori Zhyljen Varfaj.

Nisur nga ky rast, ka reaguar edhe kreytari i Partisë Demokratike të degës Durrës, Ferdinand Xhaferraj.

Ai janë shprehur nëpërmjet faqes zyrtare ne Facebook se Varfaj është njeriu i tenderave korruptive që akoma nuk janë mbyllur në prokurori dhe se është njeriu më i afërt i Vangjush Dakos.

"Durresi i rikthehet Dakos. Me vendimin e sotem te keshillit bashkiak njeriu me i afert i Vangjush Dakos, Zhyljen Varfi apo njeriu i tenderave korruptive qe akoma sjane mbyllur ne prokurori, merr ne dore drejtimin e Bashkise.

Doreheqjet e njepasnjeshme te Sakos, dhe nen/kryetares Kondi ne te vertete tregojne shkermoqjen e Edi Rames, arkitektit te rrenimit te Durresit. Sot kemi anarki totale ne administrimin e qytetit se per vite te tera nuk i eshte sherbyer interesave te qytetareve, por vetem te grupeve kriminale.

Kjo eshte arsye qe sot askush nuk eshte ne gjendje te sherbeje dhe jemi ne kushtet e ç’organizimit ku kudo qytetaret, ne te gjitha lagjet e qytetit, na thone se askush nuk i ka kontaktuar. Ferdinand Xhaferaj", është shkruar në faqen zyrtare.

Ora 14:22
Zëvendësoi Sakon në Durrës, Varfaj për Report Tv: Përgjegjësi e jashtëzakonshme

Kryetari i ri i bashkisë së Durrësit në detyrë Zhulien Varfa në një prononcim për Report Tv pas marrjes së detyrës u shpreh se është një përgjegjësi e madhe sidomos në këto momente tragjike që po kalon qyteti. "Do të jemi 24 orë në ndihmë të qytetarëve. Marrja e detyrës në këtë moment është përgjegjësi e madhe. Situata në qytetin e Durrësit është e jashtëzakonshme" tha ai. Varfaj ka mbajtur më herët postin e nën kryetarit të Bashkisë së Durrësit.

Ora 14:00
Pas Valbona Sakos, dorëhiqet edhe nënkryetarja e bashkisë së Durrësit

1575205313_kondi.jpg

Pas Valbona Sakos është dorëhequr nga posti edhe nënkryetarja e bashkisë së Durrësit, Etleva Kondi. Ajo u emërua në krye të detyrës rreth 2 muaj më parë. Dorëheqja e kryebashkiakes së qytetit bregdetar, Sakos dhe nënkryetares vjen në një situatë ku qyteti i Durrësit është shkatërruar nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ora 13:17
Dorëheqja e Sakos, nënkryetari merr drejtimin e Bashkisë së Durrësit

1575202760_varfasj.gif

Zhulien Varfa do të marrë kompetencat drejtuese të Bashkisë së Durrësit, deri në zgjedhjen e një kryebashkiaku të ri. Ky vendim u mor sot në mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Durrësit pas dorëheqjes së Valbona Sakos. 

Varfaj ka mbajtur më herët postin e nën kryetarit të Bashkisë së Durrësit.

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi i BE për të mos hapur kufijtë me Shqiperinë pas 1 korrikut?

Komento

Komente

 • Ta ve lala sone: 02/12/2019 13:05

  O Ferdinand xhaferi që humbe simiten ti regullove cilsin e djellit e tani duhesh të bësh mrekullira të ndalosh tërmetet e ti bësh shpijat e shëmbura me shkopin magjik të kryekriminelit Bajg qenit salhe . E Dursi me ty shkon një parajs o xhafer simite o këlluf nish gome.

  Përgjigju
 • A.n.: 01/12/2019 23:55

  Doreheqjen e shoh me shume si nje pretekst per te mos mbuluar ate pozicion ku Dako per nje dekade nuk la meter katror ne Durres pa shkaterruar.

  Përgjigju
 • vjeshta: 01/12/2019 19:49

  Zgjuarsi tipike e Shqipërisë së Mesme, zonja!

  Përgjigju
 • Eri: 01/12/2019 19:02

  Po ju te faqes pse si publikoni te gjitha komentet?? Nuk ofendova njeri thjesht thash nje te verte: Bona nuk mbyllte dot pislliqet e Dakos e ky qe pretekst me ik

  Përgjigju
 • Viola: 01/12/2019 15:52

  DURRESI HISTORIKISHT KA VUAJTUR NE MENAXHIM,,JA DHE NJE SHEMBULL TJETER I HYRJES SA PER TE BERE NDONJE LEK,,SAPO I DOLEN PROBLEME IKEN....

  Përgjigju
 • Emigranti: 01/12/2019 15:51

  Eh po keto dhe ja te pastra mosrespekti dhe rracizmi nga kryetarja. Ajo me sa duket as ja ndjen qe kane Humber jeten 50 shqiptare te pafajshem dhe midis turn edhe femije. Kjo eshte nje paaftesi e dukshme qe sjell veprime zyrtare perbuzese ndaj popullates dhe njerezve me nevoj dhe qasja e saj ska lidhje me punen e bashkise ndaj kaq eshte shume pak. Ajo i la zgjedhesit me balte dhe dezertoj edhe pse eshte gjendja e jashtezakoshme me qytet duhet te kete mekanizma ligjore qe te denojne doreheqjen e saj nga posti. Duhen burra qe te perballojne keto situata dhe femrat e tills jane te pakta pse zero . Urime kryetarit te ri te Bashkise Durres.

  Përgjigju
 • Bukuria: 01/12/2019 15:08

  SA turp per keto femra qe ne ditet me te veshtira braktisin mijera qytetare qe I votuan,dhe keto sot largohen ku I gjete moj rilindje keto femra qe braktisen llogoret,sepse o sot o kurre Durresl Ka nevoje per njerez te angazhuar besike,punetor qe ta mposhti kete fatkeqsi,kjo eshte lift,e lifted I shkohet deri ne fund qe ajo te fitohet,turp njerez ta pa pergjegjshem para popullit dhe aspak human,qe e gjithe bota eshte angazhuar ne kete fatkeqsi te madhe,e cfare keto zonja e braktisen popullin qe I votoi,ja pra qe njerzit duhet te seleksionohen dhe te shkojne ATA qe meritojne Mire SE kryetarja mund te thoshim Mo's Valle ndonje trysni politike,por Jo jeta deshen karriket,jeta nuk kishin kohe te merreshin me hallet e popullit bujare te Durrsit.

  Përgjigju
 • genti: 01/12/2019 14:41

  per te qendru ne karrige ne te dite te mira duke mare cdo privilegj eshte kollaj per ti qendru keti vendi ne dite te veshtira nuk eshte e lehte zonjes udhe e mbare se u lodh shume po per me bo leket stive nuk eshte lodh bashk me mikun e durresakeve gjushin

  Përgjigju
 • Loran shheu: 01/12/2019 14:29

  Hajde ku ka katandisur durrsi hajde ke kto shushkat

  Përgjigju
 • Dursaku I demtuar: 01/12/2019 14:10

  Sic e kam thene dhe me pare eshte pula pa koke e ed Rames qe shume e zgjati se nuk ishte per kete Pune ME KETE DORHEQJE AJO DUHET TE DENOHET ME BURG SI DEZERTORE NE KRYE TE DETYRES TE NJE QYTETI NE SITUATE GJENDJE E JASHTEZAKONSHME

  Përgjigju
 • Ganiu: 01/12/2019 13:18

  Ka shume te drejte sako, po te kishte qene termeti i ceket 10 km ,,jo 35 km sic ishte ,mund te ishin shembur te gjitha pallatet ne plazh e mund te ishin vrare 3000 veta...

  Përgjigju
  • ABC: 02/12/2019 10:19

   U keqshpreh ama. Nuk i falet nje kryebashkiaku te flase papergjegjshmerisht. Gafa te tilla nuk kane asnje justifikim.

  • Justice: 01/12/2019 15:56

   Bobobo ca niveli

 • Kafsha: 01/12/2019 13:15

  Bravo, dha doreheqjen, gje e pazakonte për Shqiperine me kryebashkiakë osmano-bimbashe në mentalitet qe nga 1912.

  Përgjigju
 • Shqiptarj: 01/12/2019 13:10

  Ajo ka thënë shyqyr qe me doli ky preteksti të jap dorëheqjen. Ti vijë turp që e bën në një gjendje të jashtëzakonshme. Por me sa duket nuk po e përballonte stresin dhe gjeti rrugën më të shkurtër. Do mbahet mend gjatë për gjestin e shëmtuar që ka bërë duke u dorëhequr në një moment të veshtire, jo për tjetër gjë

  Përgjigju
 • Vlora: 01/12/2019 12:08

  Po lereni o njerez rehat te shkreten Femer, cdo njeri me mend ate do thoshte, mendoni sikur te ishte periudha e veres dhe hotelet dhe pallatet te ishin plot sa qindra mijera viktima do kishte. Ne gjendje stresi dhe ankthi cdo njeri mund te beje nje lapsus. Nuk jua ka fajin nje Femer qe ka vetem 3muaj ne detyre.

  Përgjigju
 • Pyka: 01/12/2019 12:07

  Tha një fjalë gabim.Mendoj nga dëshpërimi i madh.Mendoj që askujt si ka bërë keq,në stres edhe mund të ndodh!E mira është të njohim çakenjtë që nuk flasin,por veprojnë......flm.

  Përgjigju
 • Emigranti: 01/12/2019 11:51

  Kjo nuk ben as per lopcare. Pse o EDI i humbet piket duke zgjedhur te pa afte si puna e kesaj....

  Përgjigju
  • Flora: 01/12/2019 17:29

   100% me ju .....duket se edhe lopet do ti hidhte me gremine per by... e saj ....lopcare jo vetem ,,,,,,,

 • xXx: 01/12/2019 11:30

  Kjo është fytyra e sektit të Rilindjes....Mos mendoni se lali Plehri është më mirë,vetëm se ai ka bërë më shumë stërvitje se kjo...

  Përgjigju
 • Ilda: 01/12/2019 11:23

  Kryeministri nuk duhet ta pranoje doreheqjen e zonjes per nje lapsus nga stresi. Nuk ka doreheqje ne gjendjen e jashtezakonshme. Doreheqja ne kete moment eshte dezertim. Nuk kemi luksin te fillojme te mendojume prape per zgjedhjet bashkiake ne Durres, e per shkopinjte nen rrota qe do ju vihen atyre,qe nga presidenti e etj. Shqiperia ka halle te tjera tani. Pikerisht me doreheqjen e saj ajo ja shton stresin njerezve dhe demotivon punonjesit e bashkise si ne rastet e situatave parazgjedhore Zonja te mobilizohet dhe ti dali ne balle situates.Prandaj eshte e zgjedhur, jo vetem per dite te mira, por me shume per dite te veshtira.

  Përgjigju
 • Liran shehu: 01/12/2019 11:12

  Komplet zgjepse barxhell rrugesh kto jan titullaret e rilindjes ti gezoni

  Përgjigju
 • Durrsi: 01/12/2019 11:07

  Hera e pare ne histori. Akt burrerreshe. Meriton respekt

  Përgjigju
 • Gjykatesi: 01/12/2019 11:03

  Rasti I zj.Sako kam pershtypjen do mbahet mend gjate ne historine e politikes shqiptare si e vetmja ne keto 30 vite qe dha doreheqjen pas nje gabimi ne te shprehur. Kemi tere ata shembuj sesi pushtetaret kane vjedhur, vrare, te korruptuar deri ne palce edhe prape neper karrige komode I gjen.

  Përgjigju
 • Tan Durrsaku: 01/12/2019 10:49

  Ah moj Valbona qe nuk e kuptove se per KM Skenderbeun e Spiropalit ka rendesi vetem PR dhe fasada. Ti tre muaj ke ne detyre dhe te detyrojne te ikesh se the nje fjale pa asnje qellim te keq e ta interpretojne ndryshe nga c'doje te thoje. Ai tjetri qe ishte para teje, gojeembel e gju me gju me popullin, as do kishte ik ndonjehere po te mos ishte Ambasada Amerikane, packa se nga lejet e ndertimit dhe betoni pa cilesi ka shkaterruar dhe terrorizuar gjithe nje qytet.

  Përgjigju
 • birce: 01/12/2019 10:47

  O EDI KU I GJEN KETO IDJOTE O BURRE...

  Përgjigju
 • Dori: 01/12/2019 10:41

  Dikur para shume viteve, nje politikan i larte i joni mori pjese ne nje ceremoni mortore, nuk e mbaj mend kush ishte i vdekuri, polic i rene ne detyre apo dikush tjeter, por ky politikani me detyre te larte shteterore tha "jam shume i gzur qe marr pjese n'hidhrimin tuej" dhe nuk dha asnje doreheqje, perkundrazi e beri Shqiperine me lemsah e me çorap sec ishte

  Përgjigju
  • Delinquenti: 01/12/2019 14:55

   SALI RAM BERISHA dhe kush don jap edhe me teper hollesi per te gjitha EDHE ME TRASMETIMIN E CEREMONISE MORTORE.......

 • Tarasi: 01/12/2019 10:36

  thjesht injorante analfabete ...nuk meriton te jete kryebashkiake

  Përgjigju
  • Justice: 01/12/2019 16:02

   O mik imagjino qe ka qene te tatimet me pare e ku e dime ku ka qene tjeter...une jam kurioz ku i gjejne mer vlla

 • Lori: 01/12/2019 10:28

  Po kujdo mund ti shpetoj goja me shprehje qe ne shqip kuptohen keq.Kushdo mund thot "shyqyr qe ishin 50 dhe jo 500 viktima",kjo jo per munges reapekti per te vdekurit por qe nuk kan vdek shum me teper se aq.Ndoshta eshte momenti gjith te matin fjalet sepse gjithcka mund te kuptohet keq ne gjaknxehtesi.Se dhe atyre atdhedashesve tu thuash pse vdic imi dhe jo yti nuk mendoj qe u vjen mir.Ne fund gjith themi larg bythes time e familjea time prandaj mos beni gjith si shenjtor

  Përgjigju
 • Vlora: 01/12/2019 10:25

  Ka qene thjeshte nje lapsus, zonja nuk eshte e mesuar me dalje publike dhe nen peshen e emocioneve nuk gjeti fjalet e duhura. Mund te thoshte qe kjo kategori termetesh mund te shkaktonin shume me shume viktima....Gjithesesi e pergezoj per integritetin e treguar.

  Përgjigju
  • Ermira: 03/12/2019 03:52

   Gafa e pare mire por beri ironi e me hotele 5 yje kur aty ka shfryre nje DUF OSE XHELOZI thua sikur do i paguante ajo !!! Si kerkoj njeri komente kur njerezit kaluan trauma , ajo aty duhet te jet me e forte e stervitur! Kane karaktet shume te dobet e kjo duket QARTE!!!

 • Almo: 01/12/2019 10:13

  Ne fakt nuk ka dhene doreheqjen per ate qe tha,por ngaqe eshte mesuar te vjedhi tatimet perdite,dhe tek bashkia tani e ka te veshtire ti japi te forteve leje ndertimi ne det(ose e ka oare qe gjushi ska lene me asnje oellembe toke bosh per ta gllaberuar kjo).

  Përgjigju
  • Bukurie: 01/12/2019 10:41

   Jetojme me dhimbje e madhe qe pllakosi shqiperine kjo katastrofe natyrore,dhimbje e madhe pa kufi per humbjen e 50 veteve,jam emigrante dhe ndjej thell ne shpirt SE si o lengon atdheu I'm I dashur Shqiperia,dhe njerzit e saji te vuajtur,qe me gjak dhe sakrifica nderuan nje cop shtepi,dhe vjen nje minut dhe te zhduket,e tmerrshme,por jet e njerzeve Jane te pazevendesueshme me asgje jeta njeher jetohet,shtepia ndertohet,kryetarja e bashkise asgje nuk Ka thene gabim Shansi ka Ka qene qe te vdisnin edhe me qindra zot MBA doren thone te vjetrit,ajo ecka dhene doreheqejen per arsye qe nuk I done,lojra politike,gjynah per ate popull,per ato familje te te fshira .Kurajo popull,durim,ATA qe iken nuk kthehen kjo eshte dhimbja,shtepit behen.Duhet qe gjithe emigrante to kthejne syte nga Shqiperia jone e dashur dhe te kontrobojne me SA kane mundesi,sepse edhe nje euro e dhuruar sot vlen me shume SE milona ne keto dite te veshtira qe po kalon Shqiperia,vendi une I bukur qe na Lindi dhe na rriti dhe qe kemi shume malle.Kryetarja te rri e qete SE Ka plot njerez te super nderuar qe vejneshqiperine te paren.

 • www.youngtribune.com: 01/12/2019 10:09

  Po te te kishte zene termeti ty bashke me kenaqesite e juaja me mire do ishte.

  Përgjigju
 • Mali: 01/12/2019 10:05

  Mos ja fusni kot o njerez eshte thjesht nje gabim ne shprehje. Ik or Hasan meso shqip njihere. Me abuzimet qe jane bere ne ndertim ne Durres bilanci do te ishte me dramatik. Eshte ndertuar pa asnje kriter pa asnje ligj pa pyetur kend dhe e kujt eshte pa pyrtur nese mund te ndertohet dhe sa mund te ndertohet. Lereni zonjen se nuk ka asnje ligsi apo kenaqesi. Megjithate zonja e ka pranuar gabimin dhe ka dhene dorheqjen. Kur binte termet ne vende te ndryshme ne rajon une kam thene na ruajt zoti ketu ne durres se mund te ndodhi si ne Turqi ne Stamboll me 3000 viktima. Po une litarin dua?! Ky eshte realiteti ne Durres. Kush ka katet e para prish muret germon themelet dhe ben si i do qejfi pa respektuar asnje kriter teknik, rrezohet pallati. Po per keta cfare litari do tu japesh o Hasan? Pse nuk merresh me ata qe dhane lejet ne keto 25 vite dhe lejuan shperngulje masive pa asnje kriter. Pse nuk merresh me ata qe lejuan shtesa e modifikime te parregullta te objekteve.

  Përgjigju
 • Tutu: 01/12/2019 10:00

  Lapsus relativ ne nje deklarate ndoshta emocionale... por hera e pare per nje integritet moral kaq te larte te nje shtetari... meshire per komentusit analfabet qe ndoshta ne jeten e tyre nuk kane lexuar as ndonje flete libri...pervec fashikullit me koefiçente bastesh sportive...

  Përgjigju
  • Justice: 01/12/2019 10:41

   Prandaj nuk zhduken kto,se kan mbeshtetjen e njerezve si ti

 • Hasani: 01/12/2019 09:41

  Te te vije turp qe thua keto fjale ti meriton litarin jo burgun mjere ne qe kemi ne krye njerez te tille.

  Përgjigju
 • Toni: 01/12/2019 09:32

  Shyqyr qe na qeke knaq ti mi zonje se ne jemi terbu fare.sa fustoni bukur mi zonje e shef e qazimo kjo deshka lidh me zinxhir

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Lita: Këshilli Politik parodi, listat e hapura janë një çështje parimore për ne