Java e 29-të e Superligës, surprizat e çdo ndeshjeje

Tirana ka marrë një fitore shumë të vyer për mbijetesën pasi ka mposhtur me shifrat 1 me 3 Teutën në javën e 29 të Superligës. Në takimin e zhvilluar në Durrës bardheblutë u panë superior që në minutat e para, ndërsa goli që zhbllokoi shifrat erdhi pranë fundit të pjesës së parë.

Në fraksionin e dytë të lojës Hasani dyfishoi rezultatin para se Kamara të shkurtonte përkohësisht, ndërsa rezultatin përfundimtar e vendosi Karabeci. Një humbje që djeg shumë për Teutën dhe që është e katërta në sëri.

Ndërkohë në Elbasan Kukësi është dorëzuar përfundimisht për çështjen titull pasi është mposhtur 1 me 2 nga Flamurtari. Një humbje që e mban Kukësin -12 pikë nga Partizani kryesues, ndërkohe që kanë mbetur edhe 7 javë kampionat.

Në Korçë Skënderbeu i Shehit është kthyer te fitoret duke mposhtur thellë 4-0 Kastriotin. Një trepikësh për ujqërit që i mban në garën për një vend në Kupat e Europës, ndërsa për krutanët një humbje që djeg shume sa i takon objektivit mbijetesë.

Ndeshja tjetër e kësaj jave mes Luftëtarit dhe Laçit është mbyllur 1-0 në favor të gjirokastritëve. Pas 29 javësh kampionat Luftëtari renditet në vendin e 7 me 39 pikë, 1 më shumë se Tirana e vendit të tetë dhe 7 më shumë se Kastrioti i vendit te 9.