Jeff Bezos premton dhurimin e 10 miliardë dollarëve për luftën kundër ndryshimit të klimës

Jeff Bezos

Jeff Bezos ka njoftuar së fundmi se do të dhurojë 10 miliardë dollarë për luftën kundër ndryshimit të klimës.

Sipas CNN, kjo ndodhi pasi punonjësit e Amazon bënë publike presionin ndaj tij dhe kompanisë që të bënin më shumë për këtë çështje.

Drejtori i Përgjithshëm i Amazon njoftoi të hënën një fond të ri për të mbështetur shkencëtarët, aktivistët dhe organizatat që punojnë për të lehtësuar ndikimin e ndryshimit të klimës.

Angazhimi prej 10 miliardë dollarësh përbën më pak se 8% të vlerës më të madhe neto të njeriut më të pasur në botë.

Kjo është një nga premtimet më të mëdha për bamirësi ndonjëherë, sipas një renditje nga “Kronika e Filantropisë”, pas një angazhimi prej 36 miliardë dollarësh nga miliarderi Warren Buffett në 2006 dhe një premtimi prej 16.4 miliardë dollarë nga Helen Walton, gruaja e ndjerë e Themeluesit të Ëalmart (WMT) Sam Walton, në vitin 2007.

"Ndryshimi i klimës është kërcënimi më i madh për planetin tonë.

Unë dua të punoj së bashku me të tjerët për të forcuar mënyrat e njohura dhe për të eksploruar mënyra të reja të luftimit të ndikimit shkatërrues të ndryshimit të klimës", tha Bezos përmes postimit të tij.

Bezos ka qenë nën presion nga punonjësit e tij që të kontribuojë për mjedisin.

Amazon njoftoi një premtim për krijimin e karbonit neutral deri në vitin 2040, dhjetë vite para afatit të përcaktuar me marrëveshja e klimës në Paris.

Kompania gjithashtu tha se do të vendosë 100 mijë furgonë të shpërndarjes elektrike deri në vitin 2024.

"Ne e duartrokasim filantropinë e Jeff Bezos, por njëra dorë nuk mund të japë atë që po heq",  tha grupi në një deklaratë të hënën, duke i bërë thirrje Amazon të ndërpresë punën me ndërmarrjet e naftës dhe gazit ose të financojë tanke që ndihmojnë në zvogëlimin e ndryshimit e klimës.

"A do të na tregojë Jeff Bezos udhëheqësin e vërtetë apo ai do të vazhdojë të jetë bashkëpunëtor në përshpejtimin e krizës klimatike, gjoja përpiqet të ndihmojë?", shtuan ata.

Postimi i Bezos

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket i drejtë ndëshkimi deri në 15 vite burg për ata që thyejnë karantinën?

Komento