Jens Stoltenberg: Javë historike për 'Aleancën e Atlantikut'! Nga nesër, Finlanda zyrtarisht pjesë e NATO-s

Jens Stoltenberg: Javë historike për 'Aleancën e Atlantikut'! Nga nesër, Finlanda zyrtarisht pjesë e NATO-s

Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg njoftoi ditën e sotme se Finlanda do t'i bashkohet zyrtarisht aleancës të martën në 4 prill.

"Kjo është një javë historike. Nesër do të mirëpresim Finlandën si anëtarja e 31-të e NATO-s. Do të ngremë flamurin finlandez për herë të parë këtu në selinë e NATO-s", tha Stoltenberg.

Ai vuri në dukje se Finlanda do të bëhet një anëtare e plotë e aleancës më 4 prill dhe do të sjellë aftësitë e saj të plota në NATO. Flamuri finlandez do të ngrihet në selinë e NATO-s në një ceremoni nesër në orën 15:30.

Vendimi vjen pasi Turqia u bë anëtari i fundit i NATO-s që miratoi ofertën e Helsinkit për t'u bashkuar me aleancën duke e ratifikuar atë javën e kaluar.

Ndërsa Suedia ende nuk e ka marrë dritën jeshile për t'u anëtarësuar në NATO edhe pse aplikimi u bë në të njëjtën kohë me Finlandën. Të dy vendet nordike prej dekadash ishin të përkushtuara për të qenë pjesë e organizatës më të madhe ushtarake në planet.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:20
Rusët: Pas hyrjes së Finlandës në NATO, më shumë prani ushtarake drejt perëndimit

1679167483_NATO.JPG

“Federata Ruse do të forcojë potencialin e saj ushtarak drejt Perëndimit dhe Veriperëndimit në përgjigje të hyrjes së Finlandës në NATO ”. Kështu deklaroi zëvendësministri i Jashtëm rus, Aleksandër Grushko , i cituar nga agjencia e lajmeve RIA Novosti .

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, Tabaku: BE të heqë penalizimet e padrejta për Prishtinën zyrtare

Vrasja e policit në Kosovë, Tabaku: BE të heqë penalizimet e padrejta për Prishtinën zyrtare