Kallëzimi nga kandidatët për përzgjedhjen e 60 oficerëve të BKH/ SHBA: Mbështesim procesin objektiv, i bazuar në merita

Foto ilustruese

Kallëzimi nga kandidatët për komisionin e BKH për përzgjedhjen e hetuesve, vjen reagimi i ambasadës së SHBA.

Përmes një statusi në Facebook, Ambasada shkruan se është në mbështetje të procesit të bazuar në merita për rekrutimin e hetuesve të BKH-së.

"Mbështesim plotësisht procesin objektiv dhe të bazuar në merita të Shqipërisë për të rekrutuar dhe përzgjedhur hetuesit e BKH-së. Këto standarde të zbatimit të ligjit të aftësive fizike dhe intelektuale janë thelbësore që BKH-ja të përmbushë mandatin e saj", shkruhet në reagim.

Në drejtim të BKH-së janë ngritur padi nga 7 prej kandidatëve të cilët kanë marrë pjesë në procesin e zgjedhjeve për hetues pranë këtij institucioni.

Sipas pretendimit të 7 oficerëve të skualifikuar, zyrtarët kanë falsifikuar procesverbalin e garës fizike, faza e tretë e përzgjedhjes. Ata thonë se kanë fituar testin fizik disa oficerë që nuk kanë arritur parametrat kohore të garës.

Ndërkohë një tjetër padi është ngritur nga një tjetër kandidat i cili thotë se procesi duhet pezulluar pasi sipas tij, ai thotë se nuk ka pasur transparencë në përllogaritjen e pikëve në testin fizik, e cila përkon me fazën e tretë të përzgjedhjes së kandidatëve për hetues pranë byrosë.

B.K./E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se kolaudimi i automjeteve ne shtet do te sjelle permiresim te sherbimit dhe sigurise?

Komento

Komente

 • Liks: 29/10/2020 20:27

  O PISI! Saliu, Meta,Rama e Basha Jane padronet e tu o I mjere. Une jam njeri I lire, Jo skllav e vemje si ti. Po ta perseris: ambasadorja amerikane duhet te detyroj AIDA Hajnon te shpall listat me rezultatet e testit fizik per te gjithe kandidatet. Lexo komentin e Niko se aty I ke te gjitha.

  Përgjigju
 • Niko: 29/10/2020 18:00

  Zonja ambasadore! Per cfare objektiviteti flisni?Me gjithe mend e keni se procesi ishte objektiv?Apo i merrni shqiptaret per budallenj? Ne jemi me gjithe mend proamerikane dhe kemi respekt si per shtetin ashtu dhe per ambasaden amerikane,por ketu nuk behet fjale per test fizik transparent dhe objektiv,por per nje proces te manipuliuar.E kuptoni gjuhen shqipe apo e doni t'jua themi ne anglksht apo ne gjermanisht?"The physical test process is manipulated Mrs Kim!"Zonja Kim! Eshte e drejta juaj te mbeshtetni pa kushte zonjen Hajnaj dhe aresyet i dini ju,por eshte dhe e drejta jone qe te kontestojme rezultatin ,pasi ai eshte deformuar dhe bastarduar qellimisht.Kjo vertetohet dhe me fatin qe ju nuk keni guximin te merrni rezultatet e cdo kandidati,te firmosura nga garuesit dhe ti ballafaqoni ato me ata qe jane kualifikuar! Perse zonja Kim nuk e beni kete?{Perse e ulni veten kaq poshte sa te detyrohen kandidatet te shkojne ne gjykate dhe ju nuk merrni mundimin te komunikoni direkt me kandidatet te cilet u jane drejtuar dhe juve personalisht me e-mail e me dokumenta per manipulimet e bera?Sepse ju e dini qe eshte degjeneruar procesi dhe duhet te anullohet,por mendoni se shqiptaret jane te kategorise se dyte dhe ajo qe thoni ju,pavaresisht se eshte hipokrizi e shtirur,do te pranohet pa bere ze.Turp i madh qe vazhdoni te kembengulni ne "objektivitetin" e ketij procesi te manipuluar.Sa per monitorimin e procesit nga ana juaj e nga BE-ja kandidatet per hetues e kane pare se ata mund te jene marre me lloj lloj muhabetesh atje ne terrenin sportiv,por vetem monitorim nuk kane bere,ose si i themi ne shqiptaret,te me falni per shprehjen "kane tallur me nder bythen ate dite "me kandidatet dhe kane shperdoruar BESIMIN tuaj dhe te shqiptareve qe prisnin kontroll te rrepte nga ana e tyre per rezultatet e nxjerra nga manipuluesit shqiptare te BKH-se.Dhe po deshet ballafaqoji ata me konkuruesitqe kane kontestuar rezultatin dhe po bredhin gjykatave te pashprese e te braktisur nga ana juaj,pasi i mbushet me bvesim fallco qe te kandidojne...Edhe pergjigjia qe nxorri BKH se me demek eshte vepruar sipas standarteve te FBI-se amerikane eshte nje mashtrim.Vertet mund te jete vepruar si procedure,por ne nuk e besojme se ne SHBA konkurimet per agjente te FBI te degjenerohen ne kete menyre! Kjo pergjigje flet vetem per pandershmerine e zonjes Hajnaj,te zonjes Millonai,te zotit Prenci,te Arben Krajes e te ndonje prokurori tjeter te SPAK-ut qe eshte i perfshire ne kete farse si dhe per seriozitetin e paket te ambasades amerikane,e cila megjithese e di si si eshte vepruar,jep bekimin e saj per vazhdimin me tej te procesit.Sic duket per zonjen Kim ka rendesi forma e procesit dhe jo permbajtja! Shija qe perfitojme eshte shume e hiodhur! Zhgenjimi me i madh qe mund te marre cdo shqiptar qe besoi tek zonja Kim dhe tek ambasada amerikane,se po te ishte per zonjen Hajnaj e per shqiptaret anetare te BKH-se besimi nuk egziston,ka shkuar me leje te zakoneshme...

  Përgjigju
 • Lika: 29/10/2020 17:32

  Pisi I pisit te pisit, kryepisit vetem padrejtesi I uroj te kete gjithe jeten. Kandidatet kerkuan vetem listat me rezultatet per cdo kandidatet ne testin fizik. Ambasadorja amerikane nuk do. Ajo tu thote Shqipetareve perse nuk do te shpallen keto lista.

  Përgjigju
  • Pisi: 29/10/2020 19:13

   O Lika i Like floririt. Shume mllef paske. Po mos te ishte ambasadorja amerikane ky shtet do ishte drejt fundit nga padronet e tu, qe jam i sigurt qe ke lepire kockat qe te kane hedhur gjithe jeten.

 • pisi: 29/10/2020 12:53

  Letyrat e policise gjyqesore ankohen pse dalin te pa pershtatshem. Do isha i cuditur sikur te gjenin dhe 20 veta te paster jo 60.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Testi i shpejtë/ Silva Bino: Ka efikasitet gati 100%, kryhet brenda 5 ditëve të para të infektimit