Kërkohet përjashtimi i Irena Gjokës nga hetimet parapake, avokatët e Berishës depozitojnë kërkesën në Gjykatën e Posaçme

Kërkohet përjashtimi i Irena Gjokës nga hetimet parapake, avokatët e Berishës depozitojnë kërkesën në Gjykatën e Posaçme

Gjyqtarja Irena Gjoka, Sali Berisha dhe Jamarbër Malltezi

Avokatët e Berishës depozitojnë në Gjykatën e Posaçme kërkesën për përjashtimin e gjyqtares Irena Gjoka nga hetimet paraprake.

Avokatët kanë paraqitur si pretendim vendimin e gjykatës administrative të Athinës. Në seancën e 14 majit ata i kërkuan gjyqtares të hiqte dorë vullnetarisht nga çështja duke i paraqitur vendimin e Gjykatës së Athinës. Vetë gjyqtarja nuk u shpreh por i ktheu aktet avokatëve.

Ndërkohë seanca e radhës ku gjyqtarja do të shprehet për revokimin e masave të sigurisë për Malltezin dhe Berishën është lënë në 21 maj. Nga ana e tyre prokurorët e SPAK kanë kërkuar që të mos ndryshohet masa e sigurisë. 

Prej 30 dhjetorit 2023 Sali Berisha ndodhet në arrest shtëpie, masë e caktuar nga Gjykata e Posaçme, pas kërkesës së SPAK. 

Ish kryeministri Berisha, nën hetim nga SPAK akuzohet se ka ndërmarrë veprime konkrete në miratim ligjesh dhe aktesh nënligjore, për të favorizuar dhëndrin e tij Jamarbër Malltezi, një ndër pronarët e truallit ku shtrihej kompleksi sportiv, mbi të cilin ndërtoi më pas 19 kulla.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj