I arrestuar për atentatin ndaj Arjan Ndojës në 2019, GJKKO refuzon kërkesën për liri të Ramazan Rrajës

I arrestuar për atentatin ndaj Arjan Ndojës në 2019, GJKKO refuzon kërkesën për liri të Ramazan Rrajës

Ramazan Rraja

Teksa djali, vëllezërit e një pjesë e familjarëve të tij, janë në kërkim për dhunën e filmuar me video ndaj kushërinjve Maja, një tjetër nip i deputetit të dorëhequr të Krujës, Rrahman Rraja, është duke u përballur me drejtësinë për një tjetër ngjarje kriminale.

Ramazan Rraja është i arrestuar prej prillit të vitit 2023 pas një kohe të gjatë në arrati për atentatin ndaj prokurorit Ndoja. Këtë të mërkurë Gjykata e Posaçme rrëzoi kërkesën e tij për ndryshimin e masës së “arrestit me burg”.

Ramazan Rraja po hetohet në qeli dhe akuzohet së bashku me kushëririn e tij Redjan Rraja tashmë në burg, për organizimin e atentatit ndaj prokurorit Arjan Ndoja në mbikalimin e Shkozetit, ku gabimisht mbeti i vrarë shoferi i tij Andi Maloku në nëntor të 2019-ës.

Megjithëse SPAK kërkonte me insistim arrestimin e tij, Ramazan Rraja e sfidonte ligjin duke marrë pjesë në një darkë në dalje të fushë Krujës pranë urës së Gjolës, kur dhe u arrestua.

Ramazan Rraja u arrestua në një lokal në zonën e Fushë-Krujës, ndërsa ishte me pistoletë në brez dhe fishek në fole gati për qitje. 30-vjeçari, një njeri i njohur i botës së krimit, nip i deputetit të PS-së, Rrahman Rrajës, ishte shpallur në kërkim për atentatin ndaj ish-prokurorit Arjan Ndoja dhe Rrumit të Shijakut.

Në 20 janar 2023 për atentatin ndaj Ndojës u arrestuan Genti Ndërjaku alias Akil Ndërjaku, Marsel Deçka, Endrit Sinani, Julian Pjetri dhe Bashkim Haxhija. Në 22 shkurt u arrestua në Abu Dhabi Amar Dritan Shkëmbit, në kërkim për atentatin janë edhe Julian Meçaj dhe Plaurent Dervishaj.

SPAK pretendon se Ramazan Rraja, bashkë me kushëririn e tij dhe persona të tjerë kanë organizuar atentatit ndaj prokurorit Arian Ndoja më 1 nëntor 2019. Në atentat mbeti i vrarë shoferi Andi Maloku, dhe u plagos Landi Muharremi “Rrumi i Shijakut” dhe ish-prokurori i Durrësit, Arjan Ndoja. 

Ramazan Rraja është pyetur nga policia në muajin tetor të vitit të kaluar, edhe për vrasjen e trefishtë të mbikalimit të Fushë-Krujës, ku mes të vrarëve ishte kushëriri i Ervis Martinaj, Brilant Martinaj. Ramazan Rraja ka qenë në kërkim policor për vrasjen e trefishtë të mbikalimit të Fushë-Krujës për t'u marrë në pyetje, por në atë kohë nuk është gjetur. Në muajin tetor, pasi është kthyer nga jashtë është paraqitur personalisht dhe më pas është lënë i lirë.

Kujtojmë se Rraja po ashtu, në 2021 u shpall në kërkim pasi hyri i maskuar e i armatosur në një lokal. Ramazan Rraja po ashtu më herët u arrestua në Belgjikë dhe Gjermani për dro

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Aeroplanmbajtësja amerikane mbërrin në Korenë e Jugut për stërvitje të përbashkëta ushtarake

Aeroplanmbajtësja amerikane mbërrin në Korenë e Jugut për stërvitje të përbashkëta ushtarake