Këshilltari presidencial ukrainas Podolyak: Rusët kanë humbur 115 mijë burra midis të vdekurve dhe të plagosurve

Këshilltari presidencial ukrainas Podolyak: Rusët kanë humbur 115 mijë burra midis të vdekurve dhe të plagosurve

Që nga pushtimi i 24 shkurtit, rusët kanë humbur 115,000 burra në Ukrainë, duke përfshirë të vdekur dhe të plagosur. Kështu deklaroi këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak, i cituar nga agjencia UNIAN. Nga forcat e dislokuara për të pushtuar rajonin e Luhanskut, mbetën vetëm 25-35%, thekson ai. Sipas Podolyak, në këto 132 ditë lufte, rusët kanë humbur 115 mijë burra: të vdekurit janë 36 mijë në ushtri dhe 12 mijë në kompani private. Të tjerët janë të plagosur.


Lajmi kryesor:

Rusia: Perëndimi armatos Ukrainën për zgjatjen e konfliktit! Zelensky: Na duhet hapësirë sigurie edhe pse s’jemi në NATO


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Jeni gati? Këto janë shenjat më llafazane të horoskopit, e kanë gjithnjë diçka për të thënë

Jeni gati? Këto janë shenjat më llafazane të horoskopit, e kanë gjithnjë diçka për të thënë