Kili, një milion në shesh, 22 të vdekur dhe 26,000 të arrestuar që nga fillimi i protestave

Kili, një milion në shesh, 22 të vdekur dhe 26,000 të arrestuar që nga fillimi i protestave

Më shumë se një milion njerëz u mblodhën në 'Piazza Italia' në kryeqytetin Santiago, në një ditë të re të mobilizimit kundër presidentit Piñera dhe politikave të tij neoliberale.

Forca të shumta policore u ndeshën me protestuesit të cilët i sulmuan me bomba molotov, gurë dhe mjetet të tjera të forta.

Demonstruesit dhe opozita kërkojnë dorëheqjen e presidentit dhe thirjen e një kuvendi i cili do të ndërtonte një Kushtetutë të re për vendin.

Kushtetuta kiliane daton që nga koha e diktaturës së Pinoçetit.

Më shumë se 26,000 protestues janë arrestuar në Kili që nga fillimi i protestës.

Protestat, të cilat shpërthyen më 18 tetor, kanë regjistruar deri më tani vdekjen e 22 protestuesve, të vrarë në përleshje me forcat e policisë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor

Arilena Ara guxon në këngën e re, shfaqet pa filtra dhe e pa lyer në klipin muzikor