Kjo është arsyeja pse jemi më të uritur në dimër

Kjo është arsyeja pse jemi më të uritur në dimër

Foto ilustruese

Një hulumtim i publikuar në Gazetën Evropiane të të ushqyerit klinik ekzaminoi sjelljen e të ngrënit të 600 të rriturve për një vit dhe zbuloi se vjeshta është stina në të cilën ne preferojmë ushqime më të yndyrshme dhe më shumë kalori.

Në veçanti, bëhet fjalë për rreth 90 kalori më shumë në ditë krahasuar me pranverën, me një kulm në muajin nëntor, raportojnë mediat italiane.

Jemi më të uritur për shkak të trishtimit- Sasia e dritës natyrore që ne jemi në gjendje të "përjetojmë" është e vogël dhe për shkak të kësaj gjendjet e trishtimit rriten. Moti me shi dhe orët e shtuara të errësirës mund të shkaktojnë melankolinë dhe për pasojë vendosim të përqendrohemi te ushqimi. Në fakt, ushqimi është mjeti më i menjëhershëm dhe më i shpejtë i ngushëllimit për t'u gjetur.

Ushqimi prodhon nxehtësi- Në një studim të botuar në Journal of Biological Chemistry u zbulua se, në mot të ftohtë, prodhimi i nxehtësisë bëhet një prioritet për organizmin. Trupi më pas i thotë trurit të marrë më shumë yndyrë për të prodhuar më shumë nxehtësi. Për rrjedhojë, të gjitha yndyrnat e konsumuara dhe jo të dobishme shndërrohen në depozitime dhjamore.

Çfarë duhet bërë?- Nëse e kuptoni se uria juaj është nervoze dhe e ekzagjeruar, gjeni ushqime që ju kënaqin , por që mund t'ju mbajnë të ndiheni të ngopur për më gjatë. Për më tepër, do të ishte e rëndësishme të rritet aktiviteti fizik për të lejuar që metabolizmi të mbetet aktiv.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Sfidat e sigurisë mbledhin në takim ministrat e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

Sfidat e sigurisë mbledhin në takim ministrat e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor