Klima, prodhuesit e automobilave: makinat do udhëtojnë deri në 80.4 km me 3.8 litra karburantë

Klima, prodhuesit e automobilave: makinat do udhëtojnë deri në 80.4 km me 3.8 litra karburantë

Katër nga prodhuesit më të mëdhenj të automobilave në botë kanë arritur një marrëveshje me Kaliforni për të prodhuar makina më pak ndotëse.

Marrëveshja u nënshkrua nga Ford, Honda, Volkswagen America dhe BMW North America me Bordin e Burimeve Ajrore të Kalifornisë.

Marrëveshja parashikon që makinat të udhëtojnë deri në 80.4 km me 3.8 litra karburante deri në 2026, krahasuar me 59.5 km të tanishëm.

Katër nga prodhuesit më të mëdhenj të automobilave tashmë janë duke iu përmbajtur disa standardeve të emetimit dhe standardeve të kursimit të karburantit në nivel global.

Duke filluar në vitin 2020, prodhuesit e makinave në Evropë do të duhet të plotësojnë rregullore më të rrepta mbi sasinë e dioksidit të karbonit që do të çlirohet.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE