Klinika 24/ Rëndësia e shërbimit në banesë tek pacientët jo vetëm për rastet urgjente!

Rëndësia e shërbimit në banesë tek pacientët jo vetëm për rastet urgjente dhe vënia  e diagnozës e trajtimi me përkushtim sa më pranë komunitetit, ishte një nga temat e diskutimit në ‘Klinika 24’ në Report Tv këtë të shtunë me autore dhe moderatore Doreada Mio.

Për të folur për këtë temë i ftuar sot në emisionin e shëndetit Klinika 24, ishte Lutfi Lami, drejtues i Klinikës mjekësore “Medical Care Lami”.

Në fillim u përmenden shërbimet bashkëkohore të klinikës dhe ardhja në ndihmë e komunitetit të zonës me shpejtësi dhe profesionalizëm. Më pas në emision u diskutua për rëndësinë e shërbimit në banesë jo vetëm për rastet e urgjencave mjekësore, por edhe për kontrolle rutinë apo marrje analizash dhe matje tensioni.

Duke qenë se një pjesë e prindërve të moshuar, jetojnë vetëm, ndërsa fëmijët duke qenë se janë larg, në emigracion siç thotë Zoti Lami, u besojnë shëndetin e të afërmve të tyre.

Më pas biseda kaloi tek roli i infermierit për të sëmurët, rol i cili doli më në pah gjatë pandemisë Covid.

"Infermierët janë shtylla e sistemit shëndetësor, ata përballojnë sfida ditë pas dite. Infermierët janë empatikë por sidomos theksohet puna e tyre për marrjen e anamnezës", u shpreh Lami.

Një fenomen i ri interesant që doli gjatë emisionit ishte kërkesa për shërbime shëndetësore në qytetin e Durrësit pranë Klinikës “Medical Care Lami” jo vetëm të turisteve por edhe të qytetareve të huaj kryesisht italianë që jetojnë në Durrës.

Temë diskutimi ishin edhe problemet e gjidhënies që shqetësojnë nënat e reja, si dhe vlerat e qumështit të gjirit. Kjo temë u trajtua nga konsulentja e laktacionit Zamira Bolani.

B.K/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

FOTOLAJM/ Iranianët festojnë pas sulmeve ajrore kundër Izraelit

FOTOLAJM/ Iranianët festojnë pas sulmeve ajrore kundër Izraelit