Klosi: Syri i Kaltër, gangrenë e turizmit si menaxhohet, kemi gati plan për vitin 2020

Një gangrenë e turizmit shqiptar, e ka cilësuar ministri i i Turizmit, Blendi Klosi, Syrin e Kaltër, sipas së cilit përveç bukurive natyrore, nuk ofron asnjë tjetër. Klosi tha se mënyra se menaxhohet një nga stacionet më të bukura turistike të vendit tonë, është shumë e vjetër, për këtë ka njoftuar se është përgatitur një plan që parashikon një investim  të plot me buxhetin e vitit 2020.

"Për sa i përket Syrit të Kaltër është një ngjarje e cila nga ndodhur në pikat më të vizitueshme të vendit, sot syri kaltër është i mbyllur, por edhe syri i kaltër është një nga ato gangrenat  e turizmit shqiptar edhe pse është mbase një nga stacionet më të bukura turistike të vendit, ka një mënyrë shumë të vjetër të menaxhimit dhe të trajtimit. Ministria ka përgatitur një projekt të ri që besoj me vitin buxhetor 2020 ne do të kemi mundësi që të bëjmë investim të plotë dhe një trajtim krejt tjetër të syrit të kaltër, që mos të jetë një vend ku vetëm bukuria e natyrës ekziston, por edhe një trajtim tjetër e cila dëshmon se jemi në një zonë më të frekuentuar po me trajtim krejt tjetër", u shpreh Klosi.


Lajmi kryesor:

Mbyllet parku i Syrit të Kaltër/ Klosi: Gangrenë e turizmit si menaxhohet, kemi gati plan për vitin 2020 (VIDEO)


G.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet