'Koha për veprim', Mbretëresha Elizabeth mesazh të fortë në samitin e ndryshimeve klimatike: Jo më me fjalë

'Koha për veprim', Mbretëresha Elizabeth mesazh të fortë në samitin e ndryshimeve klimatike: Jo më me fjalë

Mbretëresha Elisabeth gjatë adresimit në Samit

GLASGOU, SKOCI- Mbretëresha e Britanisë së Madhe Elizabeth tha dje në samitin e Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike të hënën se 'koha për fjalë tani ka kaluar në kohën e veprimit", pasi ajo u kërkoi udhëheqësve botërorë të mendojnë për brezat e ardhshëm kur të negociojnë një marrëveshje. për të kufizuar ngrohjen globale.

Në një video-mesazh në ditën e parë të konferencës në Skoci, mbretëresha u kërkoi udhëheqësve të ngriheshin mbi "politikën e momentit" dhe tha se trashëgimia e një samiti të suksesshëm do të ndihmonte "fëmijët e fëmijëve tanë".

95-vjeçarja, monarku më i vjetër dhe më jetëgjatë në botë, do të merrte pjesë personalisht në ngjarje në Glasgow, por u tërhoq pasi mjekët e këshilluan të pushonte.

"Është shpresa e shumë njerëzve që trashëgimia e këtij samiti - e shkruar në librat e historisë ende për t'u shtypur - do t'ju përshkruajë si liderët që nuk e humbën mundësinë; dhe se ju iu përgjigjët thirrjes së atyre brezave të ardhshëm," tha mbretëresha.

"Përfitimet e veprimeve të tilla nuk do të jenë aty për t'i shijuar të gjithë ne këtu sot: ne, askush nga ne nuk do të jetojë përgjithmonë. Por ne nuk po e bëjmë këtë për veten tonë, por për fëmijët tanë dhe fëmijët e fëmijëve tanë."

Ajo nderoi bashkëshortin e saj të ndjerë, Princin Philip, i cili vdiq në fillim të këtij viti në moshën 99-vjeçare. Ajo kujtoi se si ai kishte paralajmëruar një mbledhje akademike në vitin 1969 për nevojën për të trajtuar kërcënimet nga ndotja.

"Nëse situata e ndotjes në botë nuk është kritike për momentin, është aq e sigurt sa çdo gjë mund të jetë se situata do të bëhet gjithnjë e më e patolerueshme brenda një kohe shumë të shkurtër," e citoi ajo të thoshte.

Mbretëresha tha se "nuk mund të ishte më krenare" që puna e tij ishte vazhduar nga dy trashëgimtarët e saj më të afërt, djali i saj Princi Charles dhe nipi Princi Ëilliam, të cilët të dy po marrin pjesë në samit.

Të hënën, mbretëresha u fotografua duke udhëtuar vetë rreth pronës së saj në Kështjellën Ëindsor pasi ajo muajin e kaluar anuloi disa fejesa dhe kaloi një natë në spital për një sëmundje të paspecifikuar, qëndrimi i saj i parë i tillë brenda natës për vite me radhë.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake