Kolegji i Europës në Tiranë, qeveria do financojë 5 bursa vjetore për studentët shqiptarë

TIRANË- Këshilli i Ministrave ka miratuar sot marrëveshjen që i hapi rrugë sot ngritjes së Kampusit të Kolegjit të Evropës në Tiranë, me miratimin e marrëveshjes së nënshkruar në qershor të vitit të kaluar mes Ministres së Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu dhe rektores së Kolegjit Evropian Federica Mogherini. 

Ky është i pari kampus që hap dyert jashtë një vendi të Bashkimit Europian, ndërsa ministrja e Arsimit, Ogerta Manastirliu tha për mediat se qeveria shqiptare do të financojë 5 bursa vjetore për studentët shqiptarë.

Manastirliu u shpreh se ky Kolegj do jetë një mundësi e madhe jo vetëm për të rinjtë në Shqipëri, por edhe ata në vendet e rajonit. Sipas saj, kjo marrëveshje paraqet një mundësi të jashtëzakonshme për Shqipërinë për të rritur prezencën e saj në arsimin ndërkombëtar dhe për të forcuar më tej integrimit e programeve studimore me vendet anëtare të BE-së.

"Kemi miratuar marrëveshjen që bën të mundur hapjen e degës së Kolegjit të Europës në Tiranë. Do jetë i treti pas Bryzhit dhe Natolinit. Do i hapë studimet në këtë vit akademik. Qeveria është e angazhuar që përmes kësaj marrëveshje të iniciojë aspektet që kanë të bëjnë me ndërtimin e kampusit të Kolegjit të  Europës, financon 5 bursa vjetore për studentët shqiptarë. Për herë të parë një filial i një universiteti prestigjioz hap degë në Shqipëri. Kampusi i Kolegjit të Europës do sjellë standardet të njëjta, duke u bërë vendi i tretë që hap këtë degë. Është një mundësi e madhe për studentët të rinjtë, por edhe ata të rajonit. Aplikimet për ciklin e studimeve 4024-2025 janë realizuar", tha Manastirliu. 

Kampusi i Kolegjit të Evropës në Tiranë do të ofrojë një program akademik të në standarde evropiane për studentët dhe profesionistët nga Shqipëria,  rajoni i Ballkanit Perëndimor, Bashkimi Evropian, dhe më gjerë dhe do të hapë ciklin e studimeve duke filluar nga ky vit akademik. 

Ai u përurua më 16 tetor, ditën që në Tiranë u mbajt edhe samiti i Procesit të Berlinit, ku e pranishme ishte edhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von Der Leyen. Ky kampus jo vetëm ngre në një tjetër nivel sfidën për ndërkombëtarizimin e universiteteve tona, por krijon edhe mundësinë për një mësim më të thelluar për vetë Bashkimin Europian dhe rrugëtimin drejt tij.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:00
Ministrja e Arsimit i përgjigjet Luiza Gegës: Të kemi mbështetur gjithmonë, ke marrë 13 shpërblime në 2 vitet e fundit

Pas akuzave të Luiza Gegës se i janë mohuar disa shpërblime, ministrja e Arsimit Ogerta Manastirliu tha pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave se kampionia e Europës është mbështetur gjithmonë.

Ministrja tha se atletja në dy vitet e fundit ka marrë 13 shpërblime në 10 gara ndërkombëtare dhe se do vijojnë ta mbështesin.

“Qeveria shqiptare dhe ministria është e angazhuar në mbështetjen e sportistëve elitarë, e kemi treguar jo vetëm për kampionin tonë, mbështetjen sa i takon sistemit të shpërblimeve të miratuara. Përtej shpërblimeve, sportistët janë edhe të mbështetur nga aspektet në ligjin e sportit, por edhe mbështetje direkte në trupat e FA. Do e mbështesim në garat ku ka patur arritje të larta. Gjatë vitit 2022-2023, 13 shpërblime. Do e vlerësojmë, siç e kemi vlerësuar gjithmonë”, tha ministrja.

Sipas Gegës shpërblimet nuk janë dhënë, pasi nuk ka patur kontrolle dopingu, ndërsa gjithsesi ato janë njohur nga Federata Ndërkombëtare e Atletikës.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?

Presidenti Biden tërhiqet nga gara: Çfarë ndodh tani?