Kolegji ligjëroi 30 Qershorin, Balla: Tani është e qartë, respektoni vendimin

1561389773_1559994594balla.jpg
Kryetari i grupit të PS-së, Taulant Balla shprehet se me vendimin e Kolegjit Zgjedhor tashmë gjithcka është e qartë dhe se zgjedhjet do të mbahen të dielën e ardhshme.  “Tani është e qartë! Zgjedhjet Lokale do të mbahen në 30 qershor! Të gjitha palët duhet të respektojnë Kolegjin Zgjedhor të Shqipërisë”-thuhet në reagimin e Taulant Ballës.

Ndërsa gjatë një takimi në Elbasan theksoi se "30 Qershori është dita e sovranit, është dita kur sovrani vendos, partitë heshtin dhe presin verdiktin e sovranit. Kushtetuta në nenin 2/1 parashikon se sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit.

Këtë sovranitet populli e ushtron në mënyrë të drejtpërdrejtë ose nëpërmjet të zgjedhurve të tij. Tentativa për t’i mohuar sovranit të zgjedhë dështoi dhe më 30 Qershor populli do të zgjedhë përfaqësuesit e tij për mandatin e ri katër vjeçar të pushtetit vendor" tha ai.


Lajmi kryesor:

Kolegji rrëzon dekretin e Presidentit Meta, reagon Spiropali e Veliaj


  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?×

Lajmi i fundit

John

Kosovë, rreth 35 përqind e popullatës së rritur janë vaksinuar me dy doza