Komisioni i Ekonomisë/ Prezantohet projektligji për paketën fiskale, debate mes Ahmetajt dhe Braçes

TIRANË- Në Komisionin e Ekonomisë ditën e sotme u diskutua tema mbi projektligjin e paketës fiskale.

Gjatë prezantimit të projektligjit, Blerina Gjylameti dhe kreu i Komisionit Erion Braçe kërkuan rishikimin e fashës për të ardhurat nga puna, veçanërisht ndryshim taksimi për ata që kanë një rrogë 300-400 mijë lekë të vjetra.

Ministri i Financave gjithashtu i pranishëm në mbledhje ka dalë kundër kësaj kërkese duke shkaktuar debate mes tij dhe Braçes.

Debati mes Braçes dhe Ahmetajt:

Braçe: Në këtë vend 300-400 mijë lekë kanë punonjësit e thjeshtë që nuk kanë asnjë të ardhur tjetër. Të ardhurat e vetme janë nga puna. Nëse ka ardhur e keqja, nuk na ka ardhur nga të ardhurat nga puna. Jo, na ka ardhur nga tatimi mbi fitimin.

Ahmetaj: Jo, vjen nga papërgjegjshëmria fiskale.

Braçe: Është mendimi im modest. E gjithë bota po adreson çështjen e pabarazisë.

Ahmetaj: E para, papërgjegjshmëria fiksale sjell borxhin ashtu siç e kemi parë edhe në qeverisjen e Saliut. Pastaj është koeficienti Gini e mat pabarazinë, nuk e masim as unë dhe as ti. Unë do të qëndroj kundër ekspandimit jo racional fiskal.

Braçe: Po tani ju thoni ata që kanë 2-3 shtëpi do t’i shtojnë. Ata që bëjnë 12 muaj pushime, do të bëjnë më shumë.

Ahmetaj: Ky është muhabet koti.

Braçe: Merreni mbrapsht. Ky është projektligji juaj jo i imi. Nëse është muhabet koti atëherë merreni mbrapsht. Nuk është i imi.

Ahmetaj: Patjetër dhe mbaj përgjegjësi për të.  

Në mbledhje u diskutua dhe ulja e devidentit nga 15%, ministri Ahmetaj propozon 8 %.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lymi Tutit: 07/11/2018 16:35

    Pa dyshim dhe shume dukshem,Ahmetaj eshte nje mendjemadh dhe i "bindur" qe eshte me kompetenti....me CV-ne qe ka,kurresesi nuk duhej te ishte ne kete post...Nje minister finance dhe ekonomie,duhet te kaloje / ngjitet ne tere "piramiden" administruese te ketij sektori...Edhe ne kete rast,ne vend te sjelle argumentin,shprehet si nje ordiner....Nuk di a pyet veten pse cmimet e disa produkteve kryesore ushqimore (jo fruta - perime),jane te njejta ose shume me te shtrenjta ne Tirane,se sa ne kryeqytetet europiane,bile edhe ato skandinave,kur dihet niveli jeteses dhe cilesia e produkteve ??!! Dhe kjo nuk eshte teori,por e prekshme me "xhepin"...A e ndjek administrata e ketij ministri nje x produkt importi,me cfar cmimi vjen dhe me cfar cmimi e blen konsumatori i fundit ?? Sa eshte norma e fitimit qe mund ti lihet ketij importuesi ? Si mund te frenohet rritja pa llogjike e ketyre cmimeve dhe te mbrohet konsumatori ? Per kete minister keto jane pyetje pa pergjigje !? Shume i siperfaqshem dhe i pa afte profesionalisht.Lymi Tutit

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Sherr për pronat në Skrapar! Tentoi të vriste bashkëfshatarin me armë zjarri, arrestohet autori (Emri)