Konfirmohet koalicioni, LSDM dhe BDI garojnë së bashku në zgjedhjet lokale

Konfirmohet koalicioni, LSDM dhe BDI garojnë së bashku në zgjedhjet lokale

Ali Ahmeti dhe Zoran Zaev

MAQEDONI E VERIUT-Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti tashmë e kanë vendosur. Partitë në pushtet LSDM dhe BDI do të garojnë së bashku në zgjedhjet lokale që do të zhvillohen në vjeshtë.  Marrëveshja nënkupton  mbështetjen e ndërsjellë në disa komuna që në raundin e parë, ndërsa në disa të tjera në raundin e dytë.

"Kisha takim të shkëlqyeshëm me partnerin e koalicionit dhe kryetarin e BDI-së Ali Ahmeti. U morëm vesh që LSDM-ja dhe BDI-ja të marrim pjesë bashkë në zgjedhjet lokale”, tha lideri i socialdemokratëve Zoran Zaev. Kryeministri ka potencuar se qëllimi i përbashkët i LSDM-së dhe BDI-së është që në bashkëpunimin parazgjedhor të kyçen sa më shumë parti nga koalicioni qeverisës.

"Në vijim janë procedurat për zgjedhjen e kandidatëve më të mirë, ata do të jenë personalitete të cilët guxojnë dhe të cilët janë të përgatitur të japin rezultatin më të mirë për qytetarët në çdo qytet, në çdo fshat, në çdo lagje”, u shpreh Zaev.

Kujtojmë se në Maqedoni ka mosmarrëveshje edhe për datën e mbajtjes së zgjedhjeve. Opozita atje kërkon datën 17 tetor.  Opozita shqiptare është e gatshme për zgjedhje në cilëndo datë të tetorit, por thotë se pas kërkesës për shtyrje të zgjedhjeve fshihet frika nga euforia e regjistrimit të popullsisë. Ndërkohë që partia shqiptare në pushtet, BDI shprehet se cilado datë e zgjedhjeve është e pranueshme.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Kurti të largojë kryetarët shqiptarë nga zyrat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

LIVE/ Finalja e Kupës së Shqipërisë, Tirana merr karton të kuq! Mbyllet pjesa e parë në Elbasan (VIDEO)

LIVE/ Finalja e Kupës së Shqipërisë, Tirana merr karton të kuq! Mbyllet pjesa e parë në Elbasan (VIDEO)