Kontrabandë me gazin e paligjshëm drejt Greqisë, arrestohen 3 shqiptarë, sekuestrohen 200 bombula me freon

Kontrabandë me gazin e paligjshëm drejt Greqisë, arrestohen 3 shqiptarë, sekuestrohen 200 bombula me freon

200 shishet me freon të kapura në kufirin grek

Për herë të dytë brenda dy javësh, autoritetet greke ndezën dritën e kuqe në transportin e një ngarkese të madhe me ftohës të lëngshëm me peshë më shumë se dy tonë, të cilën tre shqiptarë të moshës 60, 33 dhe 29 vjeç dhe një 52-vjeçar grek tentuan ta kontrabandonin nga Shqipëria.

60-vjeçari ka transportuar me një kamion 200 bombula me freon, me të cilin kishte kaluar ilegalisht në territorin grek mëngjesin e së enjtes, përmes një kalimi të pambrojtur të kufirit greko-shqiptar. 

Në zonën e Follorinës e prisnin një 52-vjeçar dhe një 33-vjeçar, të cilët po monitoronin zonën me makinë dhe 29-vjeçari, i cili ishte në këmbë.

Megjithatë, ata janë pikasur nga efektivët e rojeve kufitare të Kristallopigisë, të cilët kanë kontrolluar kamionin dhe kanë konstatuar se drejtuesi i mjetit nuk kishte dokumente importi, zhdoganimi dhe zhdoganimi për ngarkesën. Kështu ata e arrestuan së bashku me tre të tjerët dhe i dërguan në Prokurorinë Publike në Kastoria të akuzuar për shkelje të Kodit Doganor, ndërsa u sekuestruan bombulat freon, kamionin dhe makinën, së bashku me shtatë telefona celularë.

Paraditen e së mërkurës, një tjetër shqiptar u arrestua në zonën e Follorinës, i cili kishte marrë në kufi 201 bombulat freon me peshë mbi 2.5 tonë pa dokumentet e kërkuara dhe i transportonte me një kamion, me qëllim futjen në tregun grek.
 

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet