Kosova në udhëkryq/ Dilemat e zgjedhjes së presidentit të ri

Kosova në udhëkryq/  Dilemat e zgjedhjes së presidentit të ri

Ish- presidenti Hashim Thaçi

KOSOVË- Konfirmimi i aktakuzës ndaj presidentit Thaçi dhe dorëheqja e tij nga posti i presidentit ka krijuar një vakkum institucional në Kosovë edhe pse momentalisht një pozicion i tillë po mbahet nga krye parlamentarja Vjosa Osmani.

Partnerët e koalicionit qeveritar në Kosovë, konfirmojnë se nuk kanë diskutuar dhe as që kanë ndonjë plan për zgjedhjen e presidentit të ri të vendit, edhe pse me kushtetutë ai duhet zgjedhur brenda gjashtë muajsh.

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK)  edhe pse nuk mendon se gjetja urgjente e presidentit të ri nuk është çështje urgjente, personi i duhur për këtë pozicion ngelet Ramush Haradinaj, e theksoi deputeti i kësaj partie, Pal Lekaj.

Megjithatë një kërkese e tillë është hedhur poshtë nga partneri në koalicion, Lidhja Demokratike e Kosovës. Por ndasitë në lidhje me këtë çështje paraqiten edhe në mesin e opozitës, Lëvizja Vetëvendosje, konsideron se vendit i duhen zgjedhje të reja, prej të cilave do të dalë një qeveri, e cila gëzon mbështetje dhe legjitimitet prej shumicës së qytetarëve. Ndërkohë që Partia Demokratike e Kosovës ka qëndrim ndryshe, ushtruesi i detyrës së kryetarit të kësaj partie, Enver Hoxhaj tha se ҫështja e presidentit duhet të adresohet nga ana e koalicionit qeverisës.

E ndërkohë që politikanët janë të pavendosur në lidhje me hapat e ardhshëm, analistët parashikojnë mbajtjen e zgjedhje të jashtëzakonshme.  Kjo pasi në nenin 90.3 të Kushtetutës së  Kosovës parashikohet që posti i ushtruesit të detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, nuk mund të ushtrohet për një periudhë më të gjatë se gjashtë (6) muaj dhe nëse deri në këtë datë, nuk arrihet konsensus për zgjedhjen e presidentit, atëherë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme.


Lajmi kryesor:

Pronari i ish-qendrës së mobilizimit në Kukës, Elezi: UÇK s'bëri tortura! Ekipet e Hagës erdhën dhe s'gjetën asgjë!


/B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar  

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar