Kosovë/ Kurti: Nga 1 tetori universiteti publik falas për të gjithë studentët, përfshirë edhe ata të rajonit! Ulje edhe për Doktoraturën

KOSOVË- Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se nga 1 tetori do të hiqen të gjitha pagesat për studentët e Bachelorit dhe Masterit, në të gjitha universitet publike në Kosovë. Në një konferencë për mediat, Kurti tha se ky vendim do futet në fuqi edhe për studentët e vitit akademik 2021/2022, ndërsa theksoi se do të ketë ulje çmimesh edhe për studentët e Doktoraturës.  

“Nga një tetori i këtij viti duke filluar nga viti akademik 2021/2022, arsimi i lartë në Kosovë do të jetë pa pagesë për të gjithë ata që dëshirojnë të studiojnë për nivelin Bachelor dhe Master ndërsa ata të Doktoratës do të kenë lehtësime”, ka thënë Kurti.

Në politikën e re do të përfitojnë edhe studentët e vendeve të rajonit, të cilët do të trajtohen si studentët vendas. Kurti është shprehur se një vendim i tillë do të ndihmojë në përmirësimin e nivelit të përgjithshëm arsimor të popullsisë.

“Besojmë që në këtë formë nxisim interesimin për studime të larta duke përmirësuar nivelin e përgjithshëm arsimor të popullsisë sonë dhe duke kontribuar në zhvillimin e kapitalit njerëzor që është parakusht për zhvillim ekonomik e progres shoqëror. Nga ky vendim do të përfitojnë të gjitha kategoritë e shoqërisë. Do të përfitojnë edhe studentët e vendeve të tjera e sidomos të atyre të rajonit që do të trajtohen si të gjithë studentët e tjerë”, u shpreh Kurti.

Në universitetet publike në Kosovë, studentët e nivelit Bachelor deri më tani kanë paguar 25 euro për semestër, përveç vitit të parë të studimeve që ka qenë falas. Semestri për nivelin Master ka kushtuar 150 euro, ndërsa për doktoraturë 500 euro.

Kosova bëhet vendi i parë në rajon që ofron edukim falas në nivelet Master dhe Bachelor. Në Maqedoninë e Veriut studentet paguajnë nga 200 deri në 400 euro për një vit akademik, në Malin e Zi kostoja e studimit është afërsisht 1000 dollarë. Ndërsa në Serbi kostoja minimale është 500 euro.

Ndërkohë në vendin tonë, falas e përfitojnë studentët e kategorive të veçanta, me 50% ulje e përfitojnë studentët me mesatare mbi 6. Në Bachelor pagesat luhaten mbi 30.000 lekë, ndërsa në Master deri në 80.000 për një vit akademik, por pagesa varet programit të studimit.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Komisioni për zgjedhjet e 25 prillit, deputetët socialistë largohen nga mbledhja