Kovaçeski dhe Brnabiç nënshkruajnë memorandumin për hekurudhën e shpejtë Beograd-Nish-Shkup

Kovaçeski dhe Brnabiç nënshkruajnë memorandumin për hekurudhën e shpejtë Beograd-Nish-Shkup

Dimitar Kovacevski dhe Ana Brnabiç

Maqedonia e Veriut dhe Serbia kanë nënshkruar ditën e sotme një memorandum për transportin hekururdhor.

I nënshkruar nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovacevski dhe kryeministrja serbe Ana Brnabiç, memorandumi përfshin ndërtimin e një linje hekurudhore të shpejtë që do të lidhë Beogradin dhe Shkupin përmes Nishit.

Gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Brnabiç, Kovaçeski është shprehur se memorandumi nënkupton ndërtimin e një linje hekurudhore të një standarti të lartë.

"Ky memorandum për bashkëpunim ka të bëjë me një linjë, objektivi përfundimtar i së cilës është të lidhë Athinën, Selanikun, Shkupin, Nishin, Beogradin, Lubjanën dhe Salzburgun dhe do të ketë një këmbë edhe në Budapest. Konkretisht, ne diskutuam një seksion Shkup-Nish-Beograd. dhe lidhjen e tij me aeroportin e Shkupit”,- tha Kovaçevski.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Shpërthimi me 2 të vdekur në Lushnjë, 3 të plagosur ende spital, mes tyre dhe deputeti i PS! Sefa: Nesër nis verifikimi për dëmet në banesa e biznese

Shpërthimi me 2 të vdekur në Lushnjë, 3 të plagosur ende spital, mes tyre dhe deputeti i PS! Sefa: Nesër nis verifikimi për dëmet në banesa e biznese