KQZ:Masa penale për të gjitha
KZAZ që nuk dorëzojnë materialet

KQZ:Masa penale për të gjitha<br />KZAZ që nuk dorëzojnë materialet
Teksa procesi i numërimit të votave për zgjedhjet e 25 qershorit ka përfunduar,Komisoni Qendror i Zgjedhjeve  u bën thirrje të gjitha  KZAZ që nuk kanë dorëzuar materialet  zgjedhore që të mbyllin këtë proces ndryshe do të ndërmerren të tjera masa.

Në një deklaratë për mediat zëdhënësja e KQZ Drilona Hoxhaj u shpreh  se kjo situatë është e patolerueshme pasi KQZ po pengohet për të vijuar procedurat e miratimit të tabelave përmbledhëse të rezultateve për çdo qark sipas përcaktimeve të Kodit Zgjedhor.
 
“Kjo situatë është e patolerushme, pasi jemi në datën 30 qershor, 3 ditë pasi ka përfunduar procesi i numërimit dhe KQZ po pengohet për të vijuar procedurat e miratimit të tabelave përmbledhëse të rezultateve për çdo qark sipas përcaktimeve të Kodit Zgjedhor.Janë KZAZ të cilat nuk kanë dorëzuar materialet zgjedhore, ndërkohë KZAZ nr. 42 Kavajë, akoma nuk ka miratuar tabelat përmbledhëse të rezultateve për zgjedhjet për Kuvendin dhe për zgjedhjet për Kryetarin e Bashkisë Kavajë” u shpreh Hoxhaj.
 
Ajo  u shpreh se KQZ kërkon që në mënyre urgjente KZAZ të përmbyllin tabulimin e rezultateve dhe dërgimin e tyre në KQZ.
 
Hoxhaj shtoi se refuzimi i plotësimit të të tabelave të rezultateve dhe vendimeve përkatëse, si edhe dorëzimi i menjëhershëm në KQZ nga ana e komisionerëve, do të konsiderohet shpërdorim detyre dhe do të merren masat e nevojshme nga KQZ.   ​


Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Zbulimi që ka qenë përdorues i drogës në të kaluarën mund t'i kushtojë Princi Harryt vizën amerikane?

Zbulimi që ka qenë përdorues i drogës në të kaluarën mund t'i kushtojë Princi Harryt vizën amerikane?