Kritikat ndërkombëtare për dinarin, Osmani: Duhen bisedime! Problemi jo te vendimi, por mënyra se si u komunikua

Presidentja Vjosa Osmani tha në një intervistë për median arabe “Al Aan”  tha se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve lidhur me dinarin serb qëndron tek mënyra se si u komunikua.

Për këtë arsye, ajo sugjeroi bisedime me aleatët perëndimore, me qëllim arritjen e një dakordësie rreth kësaj çështjeje.

Osmani u shpreh e sigurt se do të zgjidhet çështja e dinarit, ndërsa u ndal edhe në sulmin e Banjskës.

“Këto dëshmi janë konfirmuar nga aleati ynë më i rëndësishëm, dhe janë ndarë me shtetet anëtare të NATO-s. Gjithçka çon te Vuçici. S’po flasim te humbja e tij e kontrollit ndaj disa bandave. Po flasim për të se ka organizuar e urdhëruar sulmet nëpërmjet bandave. Të gjithë e dinë, kam pritur në zyrë shumë liderë e ma kanë konfirmuar këtë”, tha Osmani.

Sipas saj,  çdo shtet e vendos vetë se si do t’i përdorë këto dëshmi. Për hetimet vendore, ajo tha se një pjesë e tyre është publikuar, dhe për tjetrën do të vendosë Policia.

“Të gjitha dëshmitë janë aty për ata që duan t’i shohin. Por, ka disa shtete që s’duan t’i përdorin e të tjerat që duan t’i injorojnë”, tha Osmani në intervistën për median arabe

 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Fatosi-kosove: 21/02/2024 08:13

    O zoti i madh çfar njerez na traversin, shifni shqiptar kur Edi Rama i lutet kurrcit qe te kete bisedime me nderkombetaret e veqmas me amérikanet kurrci, magar bysllimi dhe kshilltar te tij kercejne si gjelat ne plehra d'une i kerkuar Edi Rames qe tmos perzihet ne punet e mbrendshme te kosoves ndersa kur vuqiqi jo vetem perzihet por edhe dirigjon rrjedhen e ngjarjeve kjo nuk eshte perzierje, as mender presednike osmanka kur thot se duhet bisedime me nderkombetaret nuk reagon kurrci as magar bysllimi por as pseudo kshilltaret e tij, pra lum kosova per magart qe ka.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sot mbyllen ndeshjet e grupit A, fati i dy sfidave i intereson edhe Shqipërisë

Euro 2024/ Sot mbyllen ndeshjet e grupit A, fati i dy sfidave i intereson edhe Shqipërisë