Kriza energjetike/ Presidenti i Zvicrës e thotë hapur: Do të vuajmë mungesën e energjisë  deri në 2025-n

Guy Parmelin, Presidenti i Zvicrës

Kriza energjetike po tremb edhe vendet më të zhvilluara të Europës, siç është Zvicra. Së fundmi ka qenë Presidenti i Zvicrës, Guy Parmelin, i cili ka thënë se vendi mund të vuajë nga mungesa e energjisë elektrike, për javë të tëra apo muaj, deri në vitin 2025.

Mediat zvicerane shkruajnë se kjo do të ndodhë për 2 arsye. E para është se nuk prodhon mjaftueshëm dhe duhet të importojë energji elektrike për të kënaqur kërkesën. Gjatë dimrit rreth 20% e energjisë elektrike të Zvicrës furnizohet nga Gjermania. Me heqjen graduale të bërthamës në Zvicër, ky hendek do të rritet.

E dyta është se ajo mbështetet në energjinë elektrike nga vendet e BE -së për të mbyllur hendekun dhe marrëveshja aktuale e BE -së për ndarjen e energjisë elektrike është në harresë që nga viti 2018. Ndryshimet e planifikuara për vitin 2025 në mënyrën sesi BE-ja menaxhon energjinë elektrike mund të prishin status quo-në duke lënë Zvicrën për të arritur atë vetëm Ndërprerja e njëanshme e Zvicrës e negociatave me BE në maj ndoshta nuk i ka ndihmuar shanset për të arritur një marrëveshje me bllokun.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Sherr mes dy personave në Librazhd, njëri plagoset me sende të forta