Kriza energjetike, Von der Leyen: KE do japë 1 mld euro mbështetje për Ballkanin Perëndimor, 500 mln euro në janar

 

Komsioni Europain do të mbështesë vendet e Ballkanit Perëndimor për krizën energjetike. Presidentja e Komsionit Europian, Ursula von der leyen tha se do të japin 1 mld euro për Ballkanin në formën e granteve. 500 mln euro do të miratohen në dhjetor dhe do t’i jepen 6 vendeve në muajin janar për të mbështetur familjet në nevojë dhe bizneset. Ndërkohë, 500 mln euro do të jepen për investime në infrastrukturën energjetike.

“Shqipëria do jetë pjesë drejtuese për vitin tjetër dhe procesi i Berlinit do mbetet në duar të mira. Kemi bërë një ecuri të mirë. Kemi siguruar marrëveshje për një metodikë të re zgjerimi. Më pas kemi hedhur një tryezë një plan të konsiderueshëm prej 30 mld investime në rajon, përveç kësaj vitin e kaluar patëm konferëncën e parë ndërqeveritare me malin e zi, këtë vit të lumtur që ia dolëm ta zhvillon konferencën e parë me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Më duhet të them se ky përparim i mirë, i dashur edi rama erdhi për shkak të progresit të vendeve të Ballkanit.

Procesi i Berlinit është të thellohet integrimi ekonomik, po përballemi me shumë sfida, pushtimin e Rusisë të Ukrainës. Sa më shumë të zgjasë kjo jemi të vendosur të qëndrojmë sëbashku.

Ne kemi diskutuar në tërësi pasojat e luftës, deklarata e sotme për sigurinë e energjetike shënjoi një hap të rëndësishme, jemi të përbashkuar sa i përket asnjanësisë klimatike deri në vitin 2025. Duke parë krizën, të sinkronizojmë hapat tona. Në një periudhë afat shkurtër e gjitha kjo kërkon të diversifikojmë burimet e energjisë, të ulim varësinë nga karburantet e Rusisë, të mbajmë në kontroll çmimet. Kam kënaqësinë të deklaroj që komisioni do japë një paketë mbështeste për energjinë 1 mld euro në grante, ka dy pjesë të ndryshme, 500 mln euro në grante si mbështetje e menjëhershme financiare për të 6 vendet e Ballkanit perëndimor për ti vënë ata në një pozitë që të mbështesin familjet në nevojë dhe bizneset. Miratohet në dhjetor dhe vihet në dispozicion në janar. Pjesa e dytë do u kushtohet in në infrastrukturës e energjisë, investime në gaz dhe ndërlidhës të energjisë elektrike, investimet tek energjia e ripërtëritshme.

Liria e lëvizjes është kyç për të dyja palët. Ka të bëjë me njerëzit qofshin studentë apo profesionistë. Marrëveshja është e rëndësishme për 18 mln njerëz që të lëvizin lirisht në rajon. Qoftë për doktorë , dentistë, të gjitha do të njihen në Ballkanin Perëndimor edhe kartat e identitetit do të njihen në çdo kufi dhe kështu do të forcohen lidhjet e rajonit.”, tha Von der Leyen.


Lajmi kryesor:

Samiti i Procesit të Berlinit, kancelari gjerman Scholz: Vendet e Ballkanit po tregojnë seriozitet! Von der Leyen: 1 mld euro Ballkanit për krizën energjetike (VIDEO)


SI.E./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Hetime për korrupsion dhe pastrim parash për Gërdecin, do bëhet drejtësi?×

Lajmi i fundit

Kiara i flet Keisit për Luizin: Eshtë shumë i dashur, ka nxjerrë një  version të mirë timin

Kiara i flet Keisit për Luizin: Eshtë shumë i dashur, ka nxjerrë një version të mirë timin