Kriza klimatike/Rekord temperaturash të larta! Për herë të parë në historinë moderne, 20 gradë celsius në Antarktidë

Në Antarktidë, për herë të parë në historinë moderne, temperatura arriti në 20 gradë celsius.

Rekordi është regjistruar në stacionin e monitorimit të ishullit 'Seymour', vendndodhja më veriore në kontinent, 1200 km larg Patagonisë.

Kambana e re e alarmit vjen vetëm një javë pas një tjetër rekordi me temperaturë 18.5 gradë, e regjistruar nga baza 'Esperanza' në Antarktidë.

Këtë herë të dhënat u shpërndanë nga Carlos Schaefer, një studiues brazilian.

Por gjendja e krizës klimatike nuk mbetet e kufizuar vetëm në Antarktidë. Edhe pjesa tjetër e planetit po përjeton një rritje mesatare prej tre gradë.

Për NASA-n, akujt në Antarktidë po shkrihen me një normë prej 13.2 përqind çdo dhjetë vjet.

I.C.//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e përballon ekonomia shqiptare një karantinë të dytë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Trafikonin vepra arti, dy të arrestuar në Durrës, i sekuestrohet një statujë dhe një vazo me vlera monumentale