Ndryshimet klimatike! Mijëra pinguinë perandorë po ngordhin nga shpërbërja e akullit, sateliti gjurmon katër grupe të reja

Ndryshimet klimatike! Mijëra pinguinë perandorë po ngordhin nga shpërbërja e akullit, sateliti gjurmon katër grupe të reja

Pinguinët në Antarktidë

Katër koloni të reja pinguinësh perandorë janë identifikuar në Antarktidë nga pamjet satelitore. Kjo e çon numrin e vendeve të njohura të foleve rreth Kontinentit të Bardhë në 66.

Me zbulimet, shkencëtarët besojnë se tani e dinë vendndodhjen e të gjitha çifteve të mbetura mbarështuese në botë. Është informacion jetik për konservatorët që monitorojnë një specie që është nën presion në rritje si rezultat i ndryshimeve klimatike.

Perandorët gjykojnë, çiftëzohen, vendosin dhe çelin vezë, dhe më pas i rritin të vegjlit e tyre në akullin e detit të lidhur me bregdetin, i ashtuquajturi akull i shpejtë.

Por ky lloj akulli është zvogëluar në pjesë të Antarktidës dhe është bërë më i ndryshueshëm, sigurisht në vitet e fundit, duke vënë një pikëpyetje të madhe kundër qëndrueshmërisë afatgjatë të specieve në një botë që po ngrohet gjithnjë.

Perandorët janë speciet më të mëdha të pinguinëve, me lartësi mbi 1 m. Ata jetojnë në kushte ekstreme, duke u mbledhur së bashku gjatë kulmit të dimrit të Antarktikut për t’u shumuar në grupe të ndryshme.

Këto koloni priren të ndahen nga njëra-tjetra me një mesatare prej rreth 250 km (150 milje). Shkencëtarët kanë përdorur satelitët për të kërkuar boshllëqet në këtë hapësirë ​​për zogj për të cilët ata nuk dinin, dhe mendojnë se të gjitha kolonitë e rëndësishme tani janë identifikuar.

Këto gjetje shtojnë vetëm disa mijëra individë shtesë në atë që vlerësohet të jetë një popullsi e përgjithshme prej rreth 550 mijë.

“Është mirë që edhe pse perandorët po preken nga ndryshimi i kushteve të akullit, ne ende po gjejmë koloni. Por është gjithashtu e qartë se këta zogj do të duhet të jenë të adaptueshëm, të lëvizin në vende të reja pasi ato kushte akulli vazhdojnë të ndryshojnë, dhe ne po shohim prova për këtë”, tha Dr Peter Fretwell nga British Antarctic Survey për BBC News.

Të paktën një nga kolonitë e identifikuara rishtazi, i quajtur Lazarev North  mund të jetë një grup zogjsh që duhej të braktisnin një vend aty pranë për të marrë një shtëpi më të favorshme.

Kolonia e re Gipps, gjithashtu, tregon prova në të dhënat satelitore se ka ndryshuar pozicionin e saj me kalimin e kohës. Dy vendet e tjera, në Verleger Point dhe Vanhoeffen, duket se kanë pasur një histori më të përhershme.

Vanhoeffen ndoshta ka munguar në kërkimet e mëparshme sepse është 30 km në det të hapur, në akull të shpejtë që është zhvilluar rreth ajsbergëve të vjetër të cilët u mbërthyen në ujë të cekët.

Satelitët kanë qenë teknika e zgjedhur për gjetjen e perandorëve. Madhësia dhe largësia e Antarktidës e bëjnë vëzhgimin nga hapësira të vetmen qasje praktike.

Kolonitë gjurmohen nga njollat e jashtëqitjeve në akullin e bardhë. Nëse zogjtë mblidhen në një numër mjaft të madh, kjo njollë do të jetë e dukshme edhe nga hapësira. Dr Fretwell ka identifikuar rreth gjysmën e kolonive që ne dimë tani.

Ai përdor anijen kozmike binjake të BE-së Sentinel-2. Imazhet e tyre të përsëritura, për shembull, i kanë lejuar shkencëtarit të BAS të monitorojë përpjekjet e përsëritura të perandorëve për të rivendosur një koloni pranë stacionit të kërkimit në Halley të Britanisë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

FBI: Sulmuesi ishte nga Pensilvania! U identifikua si një republikan

FBI: Sulmuesi ishte nga Pensilvania! U identifikua si një republikan