Zbulohet një meteor i rrallë 7 kg në Antarktidë

Zbulohet një meteor i rrallë 7 kg në Antarktidë

Foto ilustruese të një meteori

Meteori i rrallë peshon 7.7 kilogramë.  Ky është rasti i rrallë që është gjetur një pjesë e tillë meteori në Antarktidë, një vend kryesor për gjuetinë e meteorëve ku janë gjurmuar më shumë se 45,000 shkëmbinj hapësinorë.

Zbulimi i jashtëzakonshëm po shkon drejt Institutit Mbretëror të Shkencave të Natyrës belg në Bruksel, ku do të studiohet. Maria Valdes, një shkencëtare hulumtuese në Muzeun Field të Historisë Natyrore të Çikagos dhe Universitetin e Çikagos, e cila ishte pjesë e ekipit të ekspeditës, ka mbajtur disa nga materialet për analizën e saj.

“Kjo do të thotë se ne përdorim meteoritët për të studiuar origjinën dhe evolucionin e sistemit diellor përmes metodave kimike”, tha ajo për CNN. Ajo do të marrë mostrat e saj dhe do të përdorë acide të forta për t'i tretur ato përpara se të përdorë një proces të quajtur kimia e kalibruar për të izoluar elementë të ndryshëm që përbëjnë shkëmbin.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Poli Hoxha: Skenari makabër me tre faza, për të shkatërruar Sali Berishën!

Poli Hoxha: Skenari makabër me tre faza, për të shkatërruar Sali Berishën!