'Më 30 qershor do të ketë vëllavrasje, të kalohet mbi trupat tanë'! Policia shoqëron ish-kryedemokratin e Elbasanit /Video

Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë u krijua thuajse në të gjitha qytetet, me urdhër të Lulzim Bashës kryetarit të PD-së, që në thelb ka pengimin e procesit zgjedhor më 30 qershor. Por në qytetin e Elbasanit, ka shkuar edhe më tej. Ish-kryetari i Partisë Demokratike në Elbasan, Aurel Bylykbashi ka folur qartë dhe prerë në emër të Aleancës, në një gjuhë të paprecedentë, duke paralajmëruar betejë deri në vrasje ditën e 30 qershorit, vetëm për të penguar zgjedhjet.

Pas këtyre deklaratave, Shqiptarja.com mëson se Bylykbashi është shoqëruar në polici për tu pyetur ne lidhje me deklarimet e bëra dje. Ish-kreu i PD-së do të pyetet nga agjentë të policisë për deklaratat e rënda dhe paralajmërimet për luftë civile më 30 qershor. Pasi ka dhënë deklarimet ai është lënë i lirë, por sërish nuk është tërhequr nga këto qëndrime!

"Ka vëllavrasje, ka luftë civile? Le të ketë!! Patjetër që le të ketë, ne nuk kthehemi mbrapa sepse nuk do të bëjmë gabimin që bënë gjyshërit tanë në 1944!! Dhe të ngelemi peng dhe për 50 vjet të tjera. Historia le të shkruajë më mbrapa, dhe të thotë kishin te drejte këta apo kishin të drejtë ata. Nëqoftëse demokracia rrezikohet, liria rrezikohet në këtë vend dhe do trupat tanë për ta mbrojtur, jemi gati!! Ky është mesazhi që duhet të përcjellë Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë. Dhe le ta dëgjojë këtë Elbasani dhe Tirana!!", u shpreh Aurel Bylykbashi gjatë takimit dje në Elbasan.

Duke kujtuar takimin elektoral që Rama ka nesër, më 26 në Elbasan, ish-kreu i PD-së në këtë qytet thotë se do të bëhet çmos për t'i dhënë mesazhin kryeministrit se nuk kanë frikë nga burgu, dhe se do të bëjnë gjithçka që kreu i qeverisë të marrë mesazhin që Elbasani nuk e do.

"Ne duhet të jemi të gjithë atje, në Bradashesh dhe t'i themi më qartë se kurrë se ky qytet nuk të do, ky vend nuk të do dhe nuk ka burg që mund të na kthejë ne nga rruga jone!! Jemi më të qartë se kurrë!", - tha Bylykbashi

"Jam i bindur ky eshte qendrimi i forte i PD dhe aleateve te saj: Ne nuk do te lejojme zgjedhje ne 30 Qershor!", u shpreh Bylykbashi duke theksuar bindjen se ky është qëndrim edhe i PD-së dhe aleatëve të djathtë.

Pjesë nga fjala e Bylykbashit mbajtur dje në Elbasan, gjatë krijimit të Alencës Qyytetare për Mbrojtjen e Demokracisë

Ne rast se do te kishim zgjedhje ne Shqiperi, Aleanca jone politike, Aleanca jone me qytetarin e thjeshte fiton zgjedhjet!! Kjo i ka bere keta qe te hyjne ne nje rruge te gabuar dhe te cojne vendin ne vellavrasje. Kjo Aleance qe krijohet sot ne Elbasan por qe krijohet edhe ne 61 Bashkite e Shqiperise, ka nje mision te qarte dhe te prere, Demokracia Shqiptare eshte ne rrezik!

Ky vend ka sakrifikuar shume per demokracine, Risto, Demiri, Skenderi, Ismaili, dhjetera dhe qindra te tjere kane lene jeten dhe kockat per demokracine! Prandaj ne jemi sot ketu per te mbrojtur ate qe fituam ne 1990, mbas kaq vitesh burgosjesh, sakrificash, internimesh ne vendin tone.

Aleanca e krijuar sot ne Elbasan duhet te kete nje axhende dhe objektiva te qarta, jo vetem thjesht sensibilizim, jo vetem thjesht mesazhe te qarta kundershtareve te Demokracise dhe lirise ne Shqiperi, por ne kemi dy ngjarje qe vijne: data 26, kur kryeministri Rama drejtohet ne Elbasan per te bere takimin e rradhes. Ne duhet te jemi te gjithe atje, ne Bradashesh dhe t'i themi me qarte se kurre se ky qytet nuk te do, ky vend nuk te do dhe nuk ka burg qe mund te na ktheje ne nga rruga jone!! Jemi me te qarte se kurre!!

Nga ana tjeter vjen data 30. Ka shume zera qe thone dhe parashikojne kasandren, domethene do te kete lufte civile, do te kete vellavrasje etj! Gje gje duhet ta them qartesisht dhe prere, personalisht, por jam i bindur ky eshte qendrimi i forte i PD dhe aleateve te saj: Ne nuk do te lejojme zgjedhje ne 30 Qershor!!

Ka vellavrasje, ka lufte civile? Le te kete!! Patjeter qe le te kete, ne nuk kthehemi mbrapa sepse nuk do te bejme gabimin qe bene gjysherit tane ne 1944!! Dhe te ngelemi peng dhe per 50 vjet te tjera. Historia, historianet le te shkruajne me mbrapa, dhe te thote kishin te drejte keta apo kishin te drejte ata. Ne nuk do te merremi me post ngjarjen.

Ne qofte se Demokracia rrezikohet, Liria rrezikohet ne kete vend dhe do trupat tane per ta mbrojtur, jemi gati!! Ky eshte mesazhi qe duhet te percjelle kjo tryeze sot. Ky eshte mesazhi qe duhet te pjercjelle Aleanca Qytetetare per Mbrojtjen e demokracise. Dhe le ta degjoje kete Elbasani dhe Tirana!!

Nuk jemi ketu se po luajme politikisht, Jo. Eshte shume me e madhe kjo qe po bejme, rrezikohet Liria dhe Demokracia dhe kemi dy rruge: o do te na shtypin ne punet tona, ne bizneset tona, do te na pengojne lirine e fjales, ose do te ikim nga ky vend!

Une kam zgjedhur te jetoj ne kete vend, dhe deri sa kam luftuar gjithe kete kohe, do te luftoj me gjithe fuqine e shpirtit!! T’ua percjellim kete mesazh gjithe qytetareve te Elbasanit

G.M.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alb: 25/06/2019 20:14

  Nuk vellavriten Shqiptaret per parate e vjedhura té Metes, BERISHES, Kryemadhit, Bashes, apo Rames....thjesht do votojne te zgjedhin te keqen me té vogel

  Përgjigju
 • Emigrati: 25/06/2019 18:27

  EDhe KY èshte politike? Sa injorat qé ka politika SHQIPTARE

  Përgjigju
 • Kafsha: 25/06/2019 18:19

  Lufte nxitesi te marre denimin e merituar

  Përgjigju
 • Melamini: 25/06/2019 17:07

  U se harro a si eshte ajo qeni qe leh apo aureli me PD te ha mune apo u ngatrrova

  Përgjigju
 • sifi: 25/06/2019 16:09

  Perplasja civile e trumbetuar nga PD, po shtyn shtetin dhe shumicen e shqiptareve te ndajne te keqen 30 vjecare me cdo kusht.Meta i hodhi benzine zjarrit(cdekretimi per te justifikuar perplasjen).Mjaft duroi shumica me dhune ne omparlanent dhe dhune ne rruge.Doni te tregoni forcen e pakices mbi shumicen,per te marre pushtetin me dhune provojeni.Perplasja civile nuk eshte e mire por kur kerkohet nga nje parti qe kujton se me dhune mund te marre pyshtetin me mire le te ndodhi dhe organizatiret qe tashme dihen te marrin ate qe meritojne nga ligji.Mjaft, erdhi dita per Shqiperine europiane.Toleranca e socialisteve ka kufi nuk mund te durojen 6 vjet vetem dhune, ku Mul Noka bente te fortin ne parlament.

  Përgjigju
  • Geni: 25/06/2019 17:07

   Me mire keto"mos e rruj". Si e do me qepe apo pa?

 • Turp: 25/06/2019 16:05

  Ja sa bukur fol brockulla te degjoje shef luli se dhe po nuk bere gje as luli ska bere gje ne jete. Turp t'ju vije flisni per lufte per vrasje dhe i bashkoni me liri e demokracia. Liria do burra jo burreca si shef lyli

  Përgjigju
 • Likja: 25/06/2019 15:58

  E pa besueshme ku i ka mbledhur kjo PD te gjithe te dhunshem,eshte kjo arsyeja qe populli nuk i voton,kane marre mesimet e Sali Kriminelit,te gjithe nje prerje.

  Përgjigju
 • Populli: 25/06/2019 15:45

  Jo te shoqerohet por te arrestohet dhe te denohet ne menyre shembullore

  Përgjigju
  • CaBone: 25/06/2019 17:55

   O Geni je me norm vlla? Po paguhesh nai pjat pilaf per koment me duket hahahhaa

  • Geni: 25/06/2019 17:08

   Si ke fol, si Leka Cuko, te rroje partia

 • Enxhi: 25/06/2019 15:43

  PD ka abuzuar keq me fjalen demokraci,demokraci nuk do te thote anarki,dhune,zjarr,shkaterrim,populli kete sjellje te tyre do e ndeshkoj fort me vote

  Përgjigju
  • Geni: 25/06/2019 17:13

   Me cilen vote se ska kundërshtar? Si ne kohen e largqoftit, u rikthyen bijte.

 • Mbrostar Ura: 25/06/2019 15:05

  Ky eshte i tredhur qe ne djep. Bejani publike dosjet e sigurimit si familje e do shifni çudira. Njihen qe ne komunizem si bashkepunetore “shkencor”. Tung

  Përgjigju
 • Www: 25/06/2019 14:58

  Ik ore debil qe ndjell vellavrasje per te mbrojtur pasurin e ilir floririt, fallxhores, lulushit. vota eshte e lire per çdo qytetar dhe nuk ka te drejte asnje ta pengoje.

  Përgjigju
 • Vlora: 25/06/2019 14:53

  Kesaj i thone te te jete bashkuar zorra e trashe me mendjen!!!

  Përgjigju
 • nar musta: 25/06/2019 14:51

  se desh harova bashk me ca kineza qe kan ardhur me pushime ketu

  Përgjigju
 • Arditi: 25/06/2019 14:47

  Mbajeni brenda futini spica ne thonj veze te zjera te nxehta ne sqetull jepini te pije shelllire derisa ti dale shpirti

  Përgjigju
 • Tarasi: 25/06/2019 14:38

  Ky duhet të dënohet me 20 vjet burg.... Kush je ti more pleher që kërkon luftë civile

  Përgjigju
 • Xxx: 25/06/2019 14:07

  O shpellar o plere futi nje plumb kokes te pastrohet vendi kopil.

  Përgjigju
 • Donela: 25/06/2019 14:00

  Ti i pafytyre paske zgjedh me jetu ne burg,ose keput qafen nga syte kembet e lereni popullin te qete te votoje,monstra qe njihni vetem dhunen.

  Përgjigju
 • populli: 25/06/2019 13:45

  O trap ka rene burra qe kan drejtu boten .

  Përgjigju
 • geg hyseni: 25/06/2019 13:44

  Lidheni more sa me pare...Çfar pritet tjeter per ta vene pas hekurave ket karagjoz dhe gjithe ata qe bejne thirrje duke organizuar vllavrasjen e shqiptarve...Kalle Ilir Rexhepi se te ka ardhur dita...dje me bllok dhe sot me molotov!!!

  Përgjigju
 • Albanian Lions: 25/06/2019 13:37

  Meqe deshke vella vrasje filloja ti i pari me vellain tend, ti nuk je gje tjeter perverse mbetje toksike ne token e Skenderbeut shum shpejt fara juaj do zhduket.

  Përgjigju
 • Tralala zura nje gale: 25/06/2019 13:28

  Nato dhe BE dunet te pregatiten per nje zbarkim rus sepse nuk eshte cudi qe Rusia kerkon trazira ne Shqipero

  Përgjigju
 • Ariu Budalla: 25/06/2019 13:20

  Pa tjetër, Vritu ti i pari dhe të tjerët me të parë e me të bërë.

  Përgjigju
 • Tahir terfyci: 25/06/2019 13:18

  Ky lloj Monstre duhet izoluar e kabur ne burg sa te permbaj ligji e si ky sa te duash.Thirje antikukushtetuese deri ne vlla vrasje e per cfar karriken e kriminelit lulzim basha.Prokuroria duhet te veproj pa hezitim me keto lloj maskarenjsh.

  Përgjigju
 • demi: 25/06/2019 13:14

  Cfar duhet te thuash me teper se ky plere, perse nuk arrestohet....??

  Përgjigju
 • Elbasanliu: 25/06/2019 13:12

  O ju anti shqiptare qe boni thirrje per kasaphane kam frike mos te perfundoni ju te paret ne kasaphane,se partia juaj eshte mesuar me kasaphane, se gjith kriminelet jane te partia juaj o i mjere.

  Përgjigju
 • aksi: 25/06/2019 13:03

  turp te keshe

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 25/06/2019 12:55

  Ka shume mundesi ky individ te jete nen efektin e droges.

  Përgjigju
 • era: 25/06/2019 12:52

  Jo ju jeni komplet te gabuar!! Opozite i ka deshtuar lideri dhe Opozita ka mbaruar ne momentin qe dorezoj mandatet dhe politika e saj ka qene perfituese personale qysh ne filim te heres ... po te mendonin per te miren e Shqiperise nuk do vinte kjo situate. Mesoni rregullat e lojes ne demokraci, me mendje te hapur pa inate dhe mllefe .. ne jemi nje pupull vetem interesat i ndajne ps dhe pd njerzit!!!

  Përgjigju
 • Elbasani: 25/06/2019 12:52

  Arrestoni kete monster sa me pare!

  Përgjigju
 • Hinglateri: 25/06/2019 12:51

  Hani mu. Se ju ben mire

  Përgjigju
 • Enver hoxha: 25/06/2019 12:50

  Ah te isha une gjalle e di une si flisje ti per vella vrasje.

  Përgjigju
 • Populli: 25/06/2019 12:46

  Kapne rrasne mbrenda kok thumin mobilizoni ushtrine dhe te shofin keta dovete te votoj dhe me dil perpara ti me Ata te tut e te shofim cfar ju pret nuk beni asgje se Ja prev bileten America ju nelet si peshku pa uj keni qysh ne shkurt do bejm kte do bejme kete mblidhuni per zgjedjet 2021 tani

  Përgjigju
  • Vagaboni PD: 25/06/2019 22:48

   Do ti vrasim gjith konunistat kshtu qe dergojani gruan edi rames per te fundit

 • Antikomunisti: 25/06/2019 12:44

  Po ju jeni me te zinj se komunistet, po çfare vellavrasje doni ore puçista hajduta? Na lini more rehat te jetojme se s'duam gjakderdhje per t'ju shpetuar karrigen juve se i njejti llum si ata ne Qeveri jeni.

  Përgjigju
 • toni: 25/06/2019 12:41

  provoje te dalesh i pari o trim i xha jahos

  Përgjigju
 • toni: 25/06/2019 12:40

  ca eshte ky byth.. futeni ne burg legenin

  Përgjigju
 • ce: 25/06/2019 12:35

  ky Aurrel bylykbashi paska ikur per lesh por mesojeni se as ne 2029 ju nazistet e Flamur Herman Geringut qe dini te vini ne pushtet me dhune nuk do te vini dot,,,,

  Përgjigju
 • Albania77: 25/06/2019 12:32

  Nga vjen ky injorant nga pylli ka dale ky qe do vrase vellane e vet per lulin dhe ilir floririn.

  Përgjigju
 • Moni: 25/06/2019 12:31

  A ka prokurori ne Shqiperi? Ky ben thirrje per prishjen e rendit kushtetues, qe eshte krim i rende, dhe nuk i hyn gjemb ne kembe.

  Përgjigju
 • KRIS PANO: 25/06/2019 12:27

  Arrestojini keta kriminele!

  Përgjigju
 • Lushnja 1: 25/06/2019 12:26

  Ne kete shekull po zgjidhen konflikte te medha me dialog e marrveshje ky dashka lufte. Ka vjedhur vota ky Mona e Qifja ne Elbasan sa i gjith qyteti e di. Gjyna dhe nuk e uroj se djal i ri po meqe e kerkon le te jete deshmori i pare se historia do shkruaj mire prr te

  Përgjigju
 • ligji: 25/06/2019 12:22

  prokuroret neqofte se kane gjak shqipetari TI ARRESTOJNE SA ME PARE keta GJAKNXITES dhe te shpetoje ky popull nga banda e PD LSI.shqipetaret kane femije dhe te ardhme perpara .nuk kthehet pas shqiperia per te mbrojtur zenin e berishes dhe meten e skraparit turp.BENI SHTET ku eshte drejtesia!!!

  Përgjigju
 • Lushnja 1: 25/06/2019 12:20

  Hengert koken e vet legeni. Ne shekullin e 21 po zgjidhen konflikte te medha botrore me dialog e marrveshje ky legeni do lufte. Pis mbi pisat se ka vjedhur pd e lsi me camet ne el sa jan lodh. Nuk me vjen mire po do zoti ti qe e kerkon te shpallin deshmor

  Përgjigju
 • KAROCJER REXHEP LEKA [ KEPI ]: 25/06/2019 12:19

  Ore po çfar bën prokuroria çfar pret tjetër ky pler bylykbashi bën thirje pēr luft civile. Pse nuk e marin qenin e ta plasin brënada. O zot çfar krimbash ka pjedhur ky komb.

  Përgjigju
  • Geni: 25/06/2019 17:09

   Internim dhe burg, me ca salce e do?

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi