Opozita nuk njeh vendimin e Kolegjit, Shehi: Më 30 qershor çdo formë rezistence për të penguar zgjedhjet /VIDEO

Opozita joparlamentare nuk do ta njohë vendimin e Kolegjit Zgjedhor që rrëzoi me vota unanime dekretin e Presidentit Ilir Meta për anulimin e zgjedhjeve, dhe do të vijojë aksionin e saj për të penguar procesin më 30 qershor.

Lider demokrat Lulzim Basha takoi këtë të hene në selinë blu kryetaren e LSI-së monika Kryemadhi dhe aleatët e djathtë, Fatmir Mediun e Republikanëve, Nard Ndokën e PDK-së, Dashamir Shehin e LZHK-së, dhe Agron Dukën e Partisë Agrare Ambientaliste. Takimi vjen pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor që rrëzoi kërkesën e Idajet Beqirit, kryetarit të Partisë Uniteti Kombëtar, për tu çregjistruar nga zgjedhjet, që në fakt është një për vetë dekretin e Metës, duke e shpallur të paligjshëm anulimin e zgjedhjeve.

Me vendimin e marrë u hodh një hap i rëndësishëm mbi të ardhmen e procesit zgjedhor të 30 qershorit, të cilin opozita e ka bojkotuar ndërsa mazhoranca vijon fushatën për garën elektorale të datës 30, të dielën.

1561378232_aleatet1.jpg

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:00
Shehi: Nuk e njohim vendimin e Kolegjit. Më 30 qershor çdo formë rezistence për të penguar zgjedhjet (VIDEO)

Për opozitën, vendimi i Kolegjit Zgjedhor është nul. Kreu i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi, pas mbledhjes në selinë blu me liderin demokrat Lulzim Basha, kryetaren e LSI-së Monika Kryemadhi dhe aleatët, tha se opozita do të vijojë me aksionin për të penguar zgjedhjet e 30 qershorit. Ai tha në një prononcim për mediat, se opozita do të përdorë cdo formë rezistence për të mos lejuar që më 30 qershor të ketë votime.

"Vendimet janë marrë me kohë. Kjo javë do të kulmojë në protestën popullore, në raport krejt ndryshe me mediat për të përcjellë idenë e 4 muajve. Nuk janë zgjedhje, nuk i njohim, janë votime të zotit Rama, ne do të njohim dekretin e Presidentit. Kjo që u morën sot me një parti fantazmë, kolegji në vetvete është një fantazmë tani. Janë disa fatkeq që i ka rënë të marrin disa vendime të vështira për veten e vet, për ta se ne nuk i njohim këto vendime. Ne do të përballemi në çdo cep të Shqipërisë me juntën politike. Më datë 30 nuk do të ketë votime, kemi shumicën e shqiptarëve me vete. Po kalohet një fazë e paprecedentë, rrezikshmëria e këtij grupi është aq e madhe saqë justifikon çdo formë rezistencë. Demonstratë, dhe çdo formë brenda ligjeve. Kjo është rezistenca jonë", tha Shehi pas mbledhjes në selinë blu.

G.M./d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se i kemi kapacitetet e duhura për të përballuar koronavirusin?

Komento

Komente

 • Ilo: 24/06/2019 20:21

  Dashi pa merak pacen me pilaf e ke gati ne mengjes, ne dreke noj cik gjize me hudhra dhe nje dopio per ty dhe teke per Nardhin se nuk mban me shume se del noj barcalete tjeter per te ne darke ju shtron Lali noj darke me groshe.

  Përgjigju
 • TONI TIRANE: 24/06/2019 17:58

  MHAFT ME KETA PALACO QE ZGJEDHJET ME VOTA KETA NUK I MARRIN DOT KURRE NDERSHMERIT DHE SEPSE JANE ME TE MIRE. NDERRONI POLITIKANET

  Përgjigju
 • Enea: 24/06/2019 16:35

  Pas tasit te paces me pilaf e dopios me raki Skrapari ky zhele do filloje rezistencen se mbase i drejtohet goja e shtrember,ptu rrace e felliqur qe keni 30 vjet qe tallni menderen,boll se ja keni sjelle ne maje te hundes ketij populli.

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 24/06/2019 16:21

  Merrni edhe Karpushinin dhe provojeni sa do tju vleje lekura.

  Përgjigju
 • Dashi: 24/06/2019 16:07

  Rezistencen e syve qe te plasin,kunder kujt ore dordolec goje shtrember qe na hape barkun,ke 30 vjet qe je qepur si muti pas kepuces,rezistence ndaj njerezve qe duan te votojne,njeri pa nje fije moral e integritet.

  Përgjigju
 • Rrapushi: 24/06/2019 15:50

  Me nji dopjo apo me dy dopjo do i mdalosh votimet o Dasho. Me mire ze nje qoshe e dil ne pension se je lodhur shume se helbete rakia here e mire e here e keqe, plonsat me yndyre e pa yndyre, he te keqen pusho pak se u lodhe

  Përgjigju
 • Tironci: 24/06/2019 15:06

  O Tironc i vjeter dhe pianec,me nje got raki ti i harron zgjedhjet dhe nuk te bie ndermend se kush fitoj,ky eshte Dash Shehi Tironci vjeter.

  Përgjigju
 • sifi: 24/06/2019 14:55

  O aleatet e askushit ,po kush ju llogarit ju per mos njohje te zgjedhjeve .Ju keni marr fund si politikisht dhe juridikisht.Me 30 Qershor do kete zgjedhje konform ligjit dhe te dekrektuara nga lideri juaj Meta. Jeni bere te kater per tju vene ushujza.Merrni nga nje faqore dhe te pini diten e zgjedhjeve se shqiptaret do festojne.

  Përgjigju
 • Populli: 24/06/2019 14:47

  Edi Rames mender t'i hani ate qe nuk thuhet,ju horrat e kombit dhe te tjeret qe nuk jane ne foto.

  Përgjigju
 • raul: 24/06/2019 14:20

  Dasho shko futi nje gote sonte me spec djegs, ke mare fund bashke me Nafije fallxhoren qe po falet tek mond batakciu per te mundesuar nje takim me zotin sonte,,,,

  Përgjigju
 • robi: 24/06/2019 14:18

  gadi banden e Naziskineve te Mamurrasit tdhe te Voltana Serbes qe ne mjerim te plote po plasin., fundi i Muli geringut po afron,,,,,

  Përgjigju
 • Ndini: 24/06/2019 13:39

  Pese injorantet e politikes shqiptare qe thone se e duan shqipwrine si gjithe Europa. Po Europa per çfre i do keta plehra?!

  Përgjigju
 • Arberi: 24/06/2019 13:36

  4 batakcinj dhe krye legeni Basha! Keta po vendosin per fatun e shqiperise pu pu pu pu.

  Përgjigju
 • Titi: 24/06/2019 13:15

  Sa i madh komenti Qytetarit. Hahh qofte ,raki,dhe sallce.. pupup ca opozite o Perendi e madhe.. mase u bie nje damlla te vdisni mu aty o qelbesira Nard Ndoka komplet vemje,po ky qelbesira tjeter Fatmir Mutdiu e qasin dhe ne Amerike plehren se ce duan krimbin

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 24/06/2019 12:59

  Tani kush demton procesin zgjedhor te ligjshem do shkojne para drejtesise. Trimat e PD-se she LSI-se te ju shikojme tani se cfare do beni ne 30 Qershor

  Përgjigju
 • REXHEP PALL LEKA [ KEPI ]: 24/06/2019 12:36

  Kan dal kokat e kombit nard veshgjat ndoka me 8 vjeçare pa të mesme e me shkoll të lart. Flamuri pa bisht fenomen i pa par. Fatmir jevgjit mediu hajdut kriminel duatt deri në rënx me gjak. Petrit mut vasili nipi manush kak myftiut. Fallxhorja transportuse droge . E me kto lloi monstrash Shqipria ja kalon Norvegjis për nivel ekonomik e kulturor. Kto persona jan monoment kulture që mbrohen nga shteti.

  Përgjigju
  • Hahs: 24/06/2019 22:36

   Hahahaha

 • qyteatri: 24/06/2019 11:37

  pese heronjte e qofte salce kosi

  Përgjigju
  • anna: 24/06/2019 14:19

   Mos te harrojne faqoren e rakise

 • Populli: 24/06/2019 10:47

  O zot c'fare monstrash,keta horra e quajne veten "baballaret e kombit",keta do shpetojne vendin nga bemat e Ilir Kryehajdutit e Sali Kriminelit,se tjeter rrezik nuk ka.

  Përgjigju
 • Fshatari: 24/06/2019 10:35

  Jam tuj korr grurin sot,,,Kush ka ndonji nr tlf të këtyne se mduhen me ngarku ca thas

  Përgjigju
  • Thanasi: 24/06/2019 10:44

   Po i deshe per ndonje got raki i ke te paret, po mos i thirr per ngritje thesi se dhe thaset ti vjedhin. Po kur hiqen dhe si intelectual