Zbardhet plani i PD-së për të prishur zgjedhjet të dielën/ Ja porositë e Bashës për demokratët (Dokumenti)

Shqiptarja.com ka siguruar një letër-dokument me porositë e qendrës së Partisë Demokratike që qarkullon mes militantëve demokratë për të prishur zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Në këtëurdhëresë të PD-së janë parashtruar 6 pika për degët e PD-së dhe kryetarët e bashkive që varen nga demokratët, ku strategjia kryesore është rritja e tensionit deri në kulmimin e tij në bllokimin e zhvillimit të zgjedhjeve të dielën.

Sipas kësaj “Porosie urgjente për degët dhe kryetarët e bashkive” duhet që tëvazhdohet me modelin e përplasjes së dhunshme që u provua para pak ditësh në Shkodër, ku objektivi kryesor do të jetë pengesa e takimeve elektorale të kryeministrit Edi Rama. Krerët lokalë të PD-së udhëzohen që të njoftojnë policinë se do të zhvillojnë në orare e vende të pacaktuara tubime nga data 27 qershor deri më 2 korrik.

Por ajo çka është më e rëndë në këtë porosi të qendrës së PD-sëështë se ajo urdhëron që të kryhen akte të jashtëligjshme si dëmtimi i materialeve zgjedhore apo përplasja me policinë edhe pse për këtëështë përdorur termi më i butë “përballje”. “Të hartohet plani sipas specifikave të degëve për të mos lejuar votime në 30 qershor. Kjo duhet të arrihet ose përpara datës 30 nëpërmjet bllokimit të KZAZ në shpërndarjen/dëmtimin e materialeve zgjedhore (kjo është me e pranueshme nëse arrihet objektivisht(ose pa dhunë në qendrat e votimit, me një metodë që shmang përplasjen fizike.

Është e pranueshme që të ketë përballje me policinë, por jo akte të forta dhune, dëmtime / djegie godinash apo persona të lënduar.”, thuhet në pikën e 3-të të urdhëresës së PD-së. Bie në sy se edhe se kërkohet që të mos ketë dhunë e sidomos të lënduar nga këto përplasje që urdhërohen nëpër KZAZ apo ndaj policisë, krerët e PD-së nuk e kanë hallin tek lëndimi i qytetarëve, por kanë frikë se mos kjo përdoret nga PS-ja për t’u prishur imazhin.“Interesi i Edi Ramës është që ne të bëjmë dhunë dhe të lëndojmë njerëz, prandaj duhet të shmanget kjo me çdo kusht”, thuhet në po atë pikë.

Pra tashmë që afrojnë votimet e 30 qershorit duke qartë se “Aleanca për mbrojtjen e demokracisë” që u krijua para pak kohe nga Bashaka si detyrë kryesore krijimin e një klime tensioni për të intimiduar qytetarët që të votojnë por edhe pengimin direkt të procesit zgjedhor duke bllokuar KZAZ-të dhe qendrat e votimit.

Vlen për t’u theksuar fakti se këto urdhëresa përmbajnë shumë shkeljet të ligjit, ku një pjesë e mirë përbëjnë edhe vepra të rënda penale, ndaj edhe asnjë prej drejtuesve të Partisë Demokratike nuk e ka firmosur atë. Duket se edhe pas paralajmërimit të fortë nga ana e ndërkombëtarëve për të mos prishur zgjedhjet e për të mos përdorur akte dhune drejtuesit e PD-së kanë ndërmend të vazhdojnë rrugën që kanë nisur.

Porositë e plota të Bashës për demokratët

1-Vijon përballja sipas modelit të Shkodrës, kudo ku shkon Edi Rama. Duke filluar nga sot, tensioni i përballjes duhet të rritet. Degët që janë brenda të njëjtit qark a po afër njëra-tjetrës të koordinojnë për të rritur forcën e pjesëmarrjes dhe përballjes

2-Të gjitha Degët të njoftojnë Bashkitë dhe Policinë, që në datat 27-qershor-2 korrik 2019, në të gjithë territorin e bashkisë, do të organizohen tubime në mbrojtje të kushtetutës dhe demokracisë. Detyrimi është vetëm për njoftim. Nuk pritet leje. Vendet e zhvillimit të tubimit të jenë të gjitha rrugët e qytetit dhe fshatrat, duke specifikuar veçanërisht lagjet apo zonat ku janë të vendosura KZAZ, GNV dhe qendrat e votimit. Orari  i tubimit të jetë: Pa ndërprerje.

3-Të hartohet plani sipas specifikave të degës për të mos lejuar votime në 30 qershor. Kjo duhet të arrihet, ose përpara datës 30 qershor nëpërmjet bllokimi të KZAZ në shpërndarjen/ dëmtimin e materialeve, ose pa dhunë në qendrat e votimit me një metodë që shmang përplasjen fizike. Është e pranueshme që të ketë përballje me policinë por jo akte të forta dhune, dëmtime, djegie godinash apo persona të lënduar. KURRSESI persona të lënduar. Interesi i Edi Ramës është që të bëjmë dhunë dhe të lëndojmë njerëz, prandaj duhet shmangur kjo me çdo kusht. Ligjërisht pas dekretit të presidentit është Edi Rama në paligjshmëri dhe jo opozita. Të shmanget me çdo kusht përballja me militantët e PS dhe të mos biem pre e asnjë provokimi të tyre.

4. Aleanca për mbrojtjen e demokracisë të dalë njëkohësisht me deklarata të martën që po rrezikohet demokracia dhe ata nuk do ta lejojnë këtë. Thirrje masive për të mos dalë në votime nëse ato do të tentohen që të bëhen.

5. Të ngrihet grup pune që pamundësojnë votimet. Të hartohet modeli më i zbatueshëm sipas degëve dhe mundësive që ka cdo degë. Aty ku PD-ja dhe aleatët kanë bashkinë plani të hartohet dhe zbatohet në koordinim me kryetarin dhe strukturat e bashkisë. Është e domosdoshme të koordinojmë me të gjithë partitë aleate.

6. Të ngrihet grup pune që dokumenton dhe evidenton cdo shkelje që ata po bëjnë (presion administratës për të dalë në votime, përdorim të administratës në fushata, veprimet e paligjshme të policisë, blerje e votuesve dhe të tjerë). Të caktohen nga dy persona që monitorojnë cdo qendër votimi.

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A janë të domosdoshme listat e hapura?

Komento

Komente

 • KAROCJERI REXHEP LEKA [ KEPI ]: 25/06/2019 09:03

  O lyl Reçi po të pret përpëliti dridhu shtrihu barkas Reçit si shpëton. Aty do kesh liken salhe kriminelin tit kakën e shum shok e do luni tavëll e domino sa të plasni olyl krimineli.

  Përgjigju
 • G.M: 25/06/2019 08:01

  Beni porosi se kemi vende akoma atje brenda.

  Përgjigju
 • FATMIRI: 25/06/2019 07:56

  KETO THIRRJET TUAJA TE DASHUR EMIGRANT JAN TE DIRIGJUARA NGA LUL HAJDUTI DHE SALI KRIMINELI .NE DO VOTOJM DHE JU MEGJITH LULIN TE NA RRUANI TRAPIN

  Përgjigju
 • Delinquenti: 25/06/2019 06:29

  Mos u merzitni dhe mos e rruni fare SE TE SHTUNEN VJEN TELEFONATA SIC ERDHI PER TE PREMTEN E MANIFESTIMIT QE ISHTE GATI TE THOTE "PO MIR E KENI JU TE RILINDJES QE BONI ZGJEDHJE" KSHTU DO TE BOHET DHE TE SHTUNEN NJA DY TELEFONATA NE MJES DHE KY PALLA DO TE VOTOJ PER ERJON VELIA HA HA HA PARTI DEMOKRATE HA HA HA

  Përgjigju
 • Grup emigrantesh USA: 25/06/2019 02:55

  MOS VOTIMI PER KUKLLAT E ED RAMES ESHTE KERKESE E SHUMICES SE POPULLIT TE RREVOLTUAR NGA JETA MIZERABEL E POLITIKES QE NDJEK RILINDJA . KRIMINALITET NE RRITJE PAPUNESI NERRITJE TAKSA NE RRITJE PASHPTESA I KA HYRE TE TE GJITHE TE RINJTE LUTEMI PLEASE MOS VOTONI PER RILINDJEN E ED RAMES

  Përgjigju
  • Lule: 25/06/2019 12:48

   Shumica e popullit eshte ne Shqiperi dhe e di vete cfare ben.

  • Per emigranter: 25/06/2019 12:47

   E para nese keni zgjedhur te ikni qe ketu rrini andej nga jeni dhe mos na jepni mend.. E dyta mns keni vajtur ne amerike do te thote se besoni te USA qe po mbeshtet zgjedhjet dhe ligjin ne Shqiperi. Edhe Trump ka shume qe se duan po nuk kane dale rrugeve re djegin shkolla e te kercenojne njerez E treta me sa duket nuk mbushni fare prandaj lereni kete pune me mire

  • samiu: 25/06/2019 10:07

   Ju emigrante te USA... qenkeni jo vetem kunder qetesise dhe paqes...ne Shqiperi por edhe kunder vete USA qe ju mban me buke....

  • Vlora: 25/06/2019 08:26

   Ju grupi emigranteve rrini se jeni mire ne USA. Falenderoni Ameriken qe po ju ushqen se sa per vendin tuaj u treguat legen. Ne ketej ne memedhe jetojme dhe jemi shume te kenaqur kush iken dhe vec ai largohet qe eshte lindur si ju.

  • Amerikoni: 25/06/2019 07:22

   O amerikona po per ke duhet te votojme ne per lulin e 21 janarit apo mona baxhellen?Rrini ne Amerikë se jeni mire hallet i zgjidhim vet

  • Emigranti: 25/06/2019 06:39

   Për kë të votojmë për Saliun apo për Bashën!??

 • Roza: 25/06/2019 02:32

  Keto jane thirrje per destabilizim e pengese te zbatimit te ligjin per zgjedhje. Duan ti fusin friken popullit qe te mos dali nga shtepia. A nuk eshte ky kriminel elektiral? Cfare protetto me nga Lulzim Basha? Perse kjo frike per ta akuzuar kete drejtues te grupeve te dhuneshme per thirrje antiligjore?

  Përgjigju
 • Alboz: 24/06/2019 23:50

  Dhe ky , pa mandat, vazhdon të jetë i lirë...

  Përgjigju
  • Emigrante: 25/06/2019 00:13

   Ku ste fusin brenda ty mor manikin×

Lajmi i fundit

John

Kur “Zëri i Popullit” ‘kryqëzonte’ kryeredaktorin: Pse e pranove në shtëpi, djalin tënd dhe nusen e tij, vajzën e armikut, Feçor Shehu?