Kryetari i bashkisë së Kievit mesazh Zelensky-t: Rusët do jenë të lumtur nëse luftojmë njëri-tjetrin

Kryetari i bashkisë së Kievit mesazh Zelensky-t: Rusët do jenë të lumtur nëse luftojmë njëri-tjetrin

1669742610_zele.PNG

Vitali Klitschko, kryetari i bashkisë së Kievit, ka thënë se nuk ishte e zgjuar nga ana e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky ta akuzonte atë për dështimin në dhënien e ndihmës ndaj banorëve të kryeqytetit.

Tensionet e vjetra mes dyshes u rindezën kohët e fundit, kur Zelensky tha se Klitschko nuk po bënte mjaftueshëm për të rifilluar furnizimin me energji dhe ujë në qytet, pasi një breshëri bombash ruse shënjestroi objektet energjetike dhe e zhyti kombin në errësirë, raportojnë mediat e huaja.

“Ne kemi shumë probleme me infrastrukturën tonë. Nuk ishte e zgjuar të përpiqeshe të gjeje dikë fajtor brenda Ukrainës. Ne duhet të mbrojmë për vendin… Rusët do të jenë shumë të lumtur nëse fillojmë të luftojmë brenda vendit. Ne duhet të rregullojmë problemet që kemi tani për të ofruar shërbime për qytetarët tanë”, tha Klitschko për Al Jazeera.


Lajmi kryesor:

Lufta, Kievi: 84 raketa ruse po hyjnë nga Deti i Zi në Mesdhe! Senati tërheq amendamentin që zgjati dërgesën e armëve në Kiev me një vit


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Shtatë ekonomistët më të mëdhenj të historisë dhe si ndikojnë ende sot idetë e tyre

Shtatë ekonomistët më të mëdhenj të historisë dhe si ndikojnë ende sot idetë e tyre