Kumbaro reagon për ngjarjen e rëndë në Himarë: Ndodhi prej marrëzisë së një njeriu që theu çdo ligj, rregull e normë

Kumbaro reagon për ngjarjen e rëndë në Himarë: Ndodhi prej marrëzisë së një njeriu që theu çdo ligj, rregull e normë

Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro

Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro ka reaguar për ngjarjen e rëndë ditën e djeshme në Himarë, ku humbi jetën një 7-vjeçare pasi u përplas nga një gomone e cila drejtohej nga ish- shefi i Policimit në Elbasan dhe ish-shefi i Komisariatit të Himarës Arjan Tase. Me anë të një postimi në Twitter, Kumbaro tha se ngjarja ka ndodhur për shkak të marrëzisë së një njeriu që theu çdo ligj, rregull e normë. Ajo thënë se duhet të jepet dënim maksimal për këdo që thyen ligjet dhe rrezikon të shkaktojë humbje jete. 

“Tejet e rëndë dhimbja për ngjarjen e kobshme në bregdetin e Himarës, ku një engjëll nuk është më mes nesh për shkak të marrëzisë së një njeriu që theu çdo ligj, çdo rregull e çdo normë me pasoja tragjikisht të pakthyeshme! Me vetëdijen se nuk ka fjalë të shërbejë sado pak si ngushëllim për prindërit, familjen për gjëmën që pësuan, kërkesa shkon për Drejtësinë që të bëjë punën e saj, pa asnjë kompromis, me dënim maksimal ndaj kujtdo që thyen ligjet e përbashkëta dhe rregullat dhe rrezikon të shkaktojë
humbje jete, në tokë a në ujë qoftë! Kërkesa shkon edhe për Policinë e Shtetit po ashtu, për çdo punonjës të saj në territor, që të jetë në lartësinë vigjiluese dhe ndëshkuese që uniforma i imponon për kryerjen e detyrës. Jonada e vogël u prehsh ne paqe”, shkroi Kumbaro.

Institucioni në varësi të Ministrisë së Turizmit, Agjencia Kombëtare e Bregdetit, doli krejtësisht e papërgatitur në zbatimin e funksionit të saj. Redaksia e Report Tv iu drejtua me një seri pyetjesh zyrtare për të sqaruar aktivitetin që ka bërë AKB, autorizimet e dhëna, sanksionet marrë ndaj shkelësve dhe stafin në dispozicion për të realizuar kontrollet përgjatë gjithë bregut shqiptar siç e detyron ligji, në fakt nga AKB vendosën të mos përgjigjen me asnjë nga pyetjet kryesore duke pranuar se nga qershori deri më sot, janë bërë vetëm 178 inspektime, pa sqaruar se sa sanksione apo shkelje janë vërtetuar.

Ngjarja e rëndë u regjistrua ditën e djeshme në plazhin e Potamit në Himarë, ku Arjan Tase duke drejtuar gomonen ka goditur për vdekje një 7-vjeçare. E mitura Joanda Avdia ishte duke u larë në det ku është përplasur fillimisht nga pjesa ballore e gomones dhe më pas trupi i saj është prerë nga helikat duke ndërruar jetë në vend. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 14:00. Drejtuesi i gomones ishte shefi i policimit në komunitet në Elbasan, ndërsa drejtuesi i Policisë së Shtetit, Gledis Nano e përjashtoi Arjan Tasen përfundimisht nga policia.

D.GJ/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • emigranti: 04/08/2022 12:27

  Un se kuptoj konceptin tuaj si nje grua, si nje nene, si nje intelektuale (nese je) e ne fund si ministre qe nuk jepni dorheqjen menjehere. Je rrugeve neper elektorat gjithe kohes e ke lene ministrine ne meshire te fatit, ke mungese aftesie, eshte e kote qe qendron ne krye te takimeve te antarsise se Ps-se, ti nuk je antare partie, je qeveritare e rilindjes e ske pune fare me punet e partise, gjithsesi edhe nga qeveria tashme duhet te largohesh nese ke dy pika mend e karakter.

  Përgjigju
 • Permetari: 04/08/2022 06:27

  Po me shoqja Sanie po,me keta debila e pi kafen ne Permet ti. Si ske turp qe thua ka shkelur rregullat kur ska pasur asnje lloj rregulli, dhe ti del inspekton lokalet per cmimet....o pika e vockel....sic thoje ne parlament ja ja e shikoni kete piken e cockel ja ja ja kjo ketu, a pik pika qe ste bie mangufe

  Përgjigju
 • Ecbab: 04/08/2022 01:07

  U desh tragjedia per te nxjerr ne pah neglizhencen e institucioneve qeveritare, shume mire, po ju rradhis disa nga shum neglizhenca te tjera;karrocat me kuajt e shkret,punime qe behen neper rruge duke lene gropa dhe pislluqe mas pune,automjete te modifikuara qe te qorrojne nga syte,motorra qe kalojne neper trotuar apo ku esht shetitore, bisha qe vendosin gure apo karrige neper rruge per te ruajtur vend parkimin,trotuare te zena ne disa zona nga kafenet, nese u lodha , ka akoma sa te duash, shum i pa fat poplli shiptar, shendet njeres

  Përgjigju
 • isufi: 04/08/2022 00:37

  PRANDAJ NA NDODHIN KETO VRASJE NE BREGDET ,,,SE KEMI DEBILE SI KJO GJIROKASTRITJA MINISTRE ,,,PTU,,TE DHJEFSHA TURINJTE ,,,QELBESIRE FEMER.....

  Përgjigju
 • lomi: 04/08/2022 00:29

  MINISTRE PISE,,,,,asnje gje nuk ka ndryshuar ne bregdet ,,,as siguri nuk ka ,,as pasterti asgje,,,ministre kjo eshte sa per te marre rrogen duke i bere lavde ed pisit....

  Përgjigju
 • Qytateri I indinjuar: 03/08/2022 23:51

  Ai qe vrau eshte futur ne pune nga ju ose nga PSja e ju e moret perseri megjithese e dinit se kishte bere maskaralleqe,jeni te paftyre,une jam me socialistet jo me saliun por ju r qelbet fare dhe tejkaluat cdo limit sidomos me kete ngjarjen e femijes se masakruar ne breg te detit, keni apo skeni femije vete,duhet te kishin ren te pakten dy 3 ministra me kete situate

  Përgjigju
  • Lala: 04/08/2022 10:50

   Po CA lidhje Kan keta me te majten mer shok .

 • Tirona: 03/08/2022 23:26

  Ti e para punës o Mirel duhet me dhon dorëheqjen se ke lon nom.Ti bashk me Blend Çiçin

  Përgjigju
 • XyZ: 03/08/2022 23:08

  Si keni kurajon dhe nuk beni doreheqje te dyja bashke me Vilmen.Nejse ti je e zgjuar te pakten ajo eshte e papare per te te bere keq kur do te vendose ndonje mikun e vet ne pune

  Përgjigju
 • Lushi: 03/08/2022 22:37

  Po si ka mundesi qe e mban ate mediokren Vilma Bello ne pune kur nuk eshte specialiste.Ajo eshte edhe vlonjate .Nuk i ka pare plazhet e Vlores si jane?Apo thjesht eshte per te kercenuar deputetet e Vlores te vendosin miqte e saj ne pune.Nejse mbaje te te bejè ndonje ese per mjedisin se edhe ate nuk e ben siç duhet

  Përgjigju
  • Tonin Kanina: 04/08/2022 00:03

   Po pse o lushi duhet te jete nga Vlorra mo? Vetem Vlonjatet i dine keto pune, a mendje mendje

 • Sondazhi i ditës:

  Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës

Roland Qafoku: Opozita në duart e Ilir Metës