Kunguj të mbushur me patate dhe djath nga zonja Vjollca

Kunguj të mbushur me patate dhe djath

Përbërësit:

4 kunguj

kripë

pak vaj

350 gr patate

1 qepë e vogël

125 gr mozzarella

majdanoz

1 lugë gjelle bukë e thekur e grirë

50 gr djath

piper i zi

Përgatitja:

Në një tenxhere me ujë të nxehtë të valuar dhe kripë ziejmë patatet në copa. Lajmë thajmë kungujt e njomë. Presim ato në feta. Vendosim një letër pjekje në tepsi e lyejmë atë me 1 lugë gjelle vaj dhe mbi të vendosim njëra pas tjetrës fetat e kungullit. Lyejmë kungujt në furcë me pak vaj. I spërkatim ato me pak vaj dhe vendsosim tepsinë në furrën e parangrohur në temperaturë 200 gradë Celsius për 10 minuta. Ndërkohë presim në kubikë qepën dhe e kaurdisim atë në 3 lugë gjelle vaj ulliri, pak kripë deri sa të zbutet. Në një tas shtypim patatet e zjera dhe I kthejmë në purë shtojmë qepën e zbutur tek pureja e patates, djathin mozzarella në kubikë të vegjël, majdanozin sëbashku dhe mbushin fetat e kungullit duke vendosur 1 lugë gjelle në fillim të fetës dhe e rrotullojmë atë duke e bërë rolë. Në një tavë vendosim letër pjekje 1 lugë gjelle vaj e mbmi të spërkatim me bukë të grirë.

 

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e mbështesni vendimin e kryeministrit Rama për të përfshirë në listat e PS-së Luljeta Bozon dhe Najada Çomon?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kamioni përplas biçikletën, plagoset 65-vjeçari në autostradën Durrës-Tiranë