POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Blogerja italiane: Ja 5 bar-kafetë më të mira në Tiranë

Logot e kafeneve të Tiranës

Gazetarja e njohur italiane e turizmit, Francesca Masssoti në portalin e saj i ka kushtuar një shkrim 5 bareve më të mira të Tiranës. Sipas Massotit, në këto 5 bar-kafe mund të gjesh një ambient komod, në të cilin mund të pish kafe i/e qetë çdo ditë kur mund të jesh lodhur nga puna apo streset e përditshme.

Por ajo që theksohet tek përshkrimi i bareve, është pikërisht ambienti i kafeneve nëpër Tiranë i mbushur gjithnjë me njerëz të grupmoshave të ndryshme. Gazetarja thekson se në Shqipëri pirja e kafes është një mënyrë jetese, duke e cilësuar si një vend me një kulturë të vërtetë të kafesë.

Kafja në Shqipëri nuk është thjesht një pije. Kush është nga vendi i shqiponjave e di mirë se për çfarë po flas. Duke ecur nëpër rrugët e qyteteve kryesore shqiptare, sidomos në Tiranë, do të shihni një numër të tepruar bare dhe klube gjithnjë të mbushura me njerëz, në çdo kohë të ditës ose të natës. Njerëzit e të gjitha moshave, studentët, të moshuarit, familjet me fëmijë, grupet e miqve, u mblodhën rreth tavolinave me gota të shumta kafeje. E pra, në Shqipëri  pirja e kafes është një mënyrë jetese, aq shumë sa këtu ka një kulturë të vërtetë të kafesë. Është një moment relaksimi, përditësime mbi lajmet e fundit dhe takimet me miqtë dhe të afërmit. Kur jeni në Shqipëri, harroni të pini kafe në bar, nëse jeni duke nxituar merrni kohën tuaj dhe shijoni kafe tuaj me butësi. Ndoshta në një nga këto 5 klube të bukura në Tiranë.

Radio Bar

Radioja është vendi im i preferuar i Tiranës. E vendosur në Bllok, lagja më e freskët e kryeqytetit, ajo ndodhet paksa në një vend të fshehur pak, kështu që hera e parë, mund të jetë paksa e vështirë për t’u gjetur. Vendi është shumë i mbushur me njerëz në mbrëmje, sidomos në fundjavë, kur të rinjtë e Tiranës takohen për të kaluar një mbrëmje të mbushur plot argëtim: Radio shpesh luajnë grupe lokale dhe barmen përgatisin disa nga koktejet më të mira në qytet. Në mëngjes, megjithatë, nuk është shumë popullor dhe është vend i përsosur për të punuar në kompjuterin tuaj në qetësi të plotë. Radioja ka orendi të bukura dhe, mbi të gjitha, një oborr të mrekullueshëm, të gjallë dhe të mbushur me objekte të vjetra. Adresa: Rruga Ismail Qemali, P.29, Apt.1, Tiranë

Çoko Bistrot & Bar

Çoko Bistrot & Bar është një nga vendet më të modës në Tiranë, që ndodhet në Bllok. Këtu kafja është më e shtrenjtë se mesatarja e Bllokut dhe qyteti në përgjithësi. Çoko është më i njohur për darkën e mrekullueshme të fundjavës, ku mund të shijoni ushqime  të tilla si: petulla (pancakes), bukë me vezë, pancakes me mjaltë, omelettes vegjetarianë e kështu me radhë. Restoranti ka një dhomë të madhe të brendshme dhe një të jashtme me mure me ngjyrë të këndhsme. Përpara Çokos ekzistojnë dy muraleve të bukura, njëra prej të cilave është edhe artisti i rrugës FRANKO, një nga artistët më të njohur të rrugës në Shqipëri. Adresa: Rruga Pjetër Bogdani 19, Tiranë

Komiteti kafe-Muzeum

Komiteti është një institucion i vërtetë në Tiranë. Restoranti, i vendosur në një gur të hedhur nga Piramida (ndërtesa e ndërtuar në fund të viteve '80 ), është më shumë se një bar. Siç sugjeron edhe emri, Komiteti është gjithashtu një lloj muze i vogël: në dhomat e tij, në fakt, grumbullohen objekte dhe artefakte tipike të epokës komuniste, siç janë mobiljet, telefonat, radiot, etj. Për rreth një vit pronari ka hapur një restorant tjetër, në të njëjtin stil, në zemër të Pazarit të Vjetër të Korçës, i cili sipas mendimit tim është edhe më i bukur se ai i Tiranës. Një nga specialitetet e shtëpisë është rakia, likeri aromatik i origjinës otomane tipike të Ballkanit, që Komiteti ofron në mbi 20 variante. Adresa: Rruga Fatmir Haxhiu, Tiranë

Nouvelle Vague

Nouvelle Vague është një tjetër vend i bukur në Tiranë, i vendosur edhe ky në zemër të Bllokut. Mbrëmja është shumë popullore (është një nga klubet më cool në qytet), por ditën mund të pini një kafe dhe të relaksoheni në paqe. Orendi origjinale, ngjyra dhe kokteje fantastike janë tre përbërësit bazë të Nouvelle Vague. Është e pamundur të mos behet bewitched nga menutë me ngjyra të zeza, kundërvihet me një numër të ekzagjeruar të shisheve të të gjitha madhësive dhe atmosferën e relaksuar të këtij vendi të bukur. Adresa: Rruga Pjetër Bogdani, Tiranë

Godina C

Nuk është aq i famshëm sa të tjerët, por ka një stil unik dhe, sipas mendimit tim, është një nga kafenetë më të bukura në Tiranë. Godina C, në rrethin e 21-të, nuk është një nga klubet super-elegant të Blloku, por është një kafene e frekuentuar nga studentët e universitetit, një vend ku mund të punosh në heshtje në kompjuter teksa pi kafe. Për të parë atë nga jashtë nuk duket asgjë, me pamje në një rrugë anonime, por pasi e kalon pragun dhe arrin oborrin e brendshëm me orenditë e tij të cilësisë së mirë, me të vërtetë lë pa fjalë. Adresa: Rruga Artan Lenja, Tiranë

Komento

Komente

  • Sefer Daja: 13/06/2018 14:31

    Ti mi Françeska i paske bo zbor Bllokut (po i boke dhe reklam) Të siguroj që ka vende shumë më të bukura dhe më të qeta për të shijuar një kafe në Tiranë! Pastaj thua për kafe dhe thua se shijohet fundjavave dhe në orët e vona?? Kafeja shijohet paradite ose pasdite. Orët e vona dhe lokalet që ti përmend janë për tjetër gjë :"shumica e klientëve në ato lokale në orët e vona shkojnë për dy ardye: për trangelleg (pordhe) ose për të gjuajtur! Nuk jam kundra këtyre dy argumenteve por mund të gjesh kafe shumë më komode në Tiranë!

    Përgjigju
  • Kafsha: 13/06/2018 08:06

    Rakia nuk ka origjinë otomane- thojini, por ajo vjen nga kohë të lashta ashtu si dhe vera.

    Përgjigju