Kuvendi ratifikoi marrëveshjen IPA 3, BE: Lajm i mirë, deri në 600 mln euro për reformat! Ambasadorja: Përmirëson jetën e shqiptarëve

Me 101 vota pro, asnjë  kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi miratoi ditën e djeshme ratifikimin e marrëveshjes financiare me Bashkimin Evropian në kuadër të IPA 3, fondet e Unionit për reformat integruese të vendit. Miratimi i kësaj marrëveshjeve, me unanimitet edhe nga palët politike, është përshëndetur nga Bashkimi Evropian.

“Lajm i mirë: Kuvendi i Shqipërisë ratifikoi marrëveshjen me Bashkimin Evropian për shtatë vitet e ardhshme të ndihmës financiare të BE-së, e cila do të mbështesë reformat e Shqipërisë në lidhje me procesin e zgjerimit, deri në 600 milionë euro”, shkruan delegacioni i BE-së në Tiranë.

Ndërsa ambasadorja Christiane Hohmann ka shkruar se ky ratifikim vazhdon partneritetin e fortë mes BE-së dhe Shqipërisë.  Në faqen e delegacionit të BE-së në Tiranë thuhet se ambasadorja Christiane Hohmann, Shefja e Delegacionit, ka thënë gjithashtu se hapja e negociatave të anëtarësimit këtë verë ishte një moment historik në marrëdhëniet BE-Shqipëri, por lidhja jonë ka qenë gjithmonë shumë e fortë.

“Për vite me radhë, BE-ja ka qenë mbështetësi më i madh i reformave në Shqipëri duke ofruar pothuajse 100 milionë euro në vit për programe në fusha si reforma në drejtësi, bujqësia dhe shumë fusha të tjera që prekin jetën e qytetarëve shqiptarë. Ky ratifikim vazhdon këtë partneritet të fortë, me një paketë të re dhe më të madhe mbështetjeje për të ndihmuar Qeverinë në procesin e zgjerimit në vitet në vijim, si dhe për të përmirësuar jetën e përditshme të shqiptarëve”, citon njoftimi.

Duhet thënë se kjo asistencë e para-anëtarësimit mbështet vendet kandidate për në BE dhe kandidatët e mundshëm në miratimin dhe zbatimin e reformave kyçe politike, institucionale, sociale dhe ekonomike për të qenë në përputhje me vlerat e BE-së dhe për t'u përafruar në mënyrë progresive me rregullat, standardet dhe politikat e BE-së.

Instrumenti i ri IPAIII do të ndihmojë Shqipërinë në procesin e zgjerimit dhe do të sigurojë deri në 600 milionë euro mbështetje për vendin me projekte të ndryshime. Financimi i ri, i cili nuk do të ketë nevojë të shlyhet, do të drejtohet në një sërë sektorësh si reforma në drejtësi, mjedisi, energjia, zhvillimi i sektorit privat, bujqësia, punësimi dhe përfshirja sociale, qeverisja e mirë dhe decentralizimi dhe qeverisja vendore dhe civile. shoqëria.

Më shumë rreth IPAIII

IPAIII për periudhën 2021-2027 është fokusuar në prioritetet e procesit të zgjerimit të BE-së. Sipas IPA III, programimi i asistencës së BE-së është programuar sipas pesë fusha të rëndësishme tematike, të cilat pasqyrojnë grupimet e kapitujve negociues: Sundimi i ligjit, të drejtat themelore dhe demokracia; Qeverisja e mirë, përafrimi me acquis të BE-së, marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe komunikimi strategjik; Axhenda e gjelbër dhe lidhje e qëndrueshme; Konkurrueshmëria dhe rritja gjithëpërfshirëse;  Bashkëpunimi territorial dhe ndërkufitar.

Përveç kësaj, një sërë temash ndërsektoriale, të tilla si ndryshimet klimatike, mbrojtja e mjedisit, shoqëria civile, barazia gjinore dhe qasja e bazuar në të drejtat, janë integruar dhe për këtë arsye zbatohen në pesë dritaret. Buxheti i ri IPAIII për periudhën programore 2021-2027 është mbi 14 miliardë euro, duke mbuluar partnerët e Ballkanit Perëndimor dhe Turqinë. Kjo është një rritje e konsiderueshme nga buxheti prej 10 miliardë eurosh i fazës së mëparshme IPA (IPAII, 2014-2020).

Diskutimet në Kuvend

Në seancën e djeshme në Kuvend deputetët e  mazhorancës që morën fjalën në seancë gjatë diskutimit të projektligjit e vlerësuan atë si shumë të rëndësishëm pasi kjo marrëveshje parashikon kuadrin ligjor, administrativ dhe teknik, brenda të cilit do të financohen dhe zbatohen programet IPA. Zëvendëskryetarja e Komisionit për Integrimin Evropian, znj. Etilda Gjonaj, shpjegoi objektivat e Programit IPA III (2021 – 2027) ndër të cilat renditi; Promovim i vlerave të përbashkëta; Reformat për modernizimin e shoqërisë dhe ekonomisë; Rimëkëmbja nga COVID-19; Përafrim me rregullat dhe standardet e BE-së; Stabilitet dhe prosperitet afatgjatë për të gjithë. Jorida Tabaku, deputete e grupit parlamentar të PD, shprehu dakordësinë me projektligjin, por u shpreh skeptike në lidhje me aftësinë e strukturës që ka ngritur Qeveria për t’i thithur këto fonde, pasi sipas znj. Tabaku, ndarja e koordinimit të fondeve të BE dhe koordinatorit kombëtar IPA i vendosur në një drejtori të ndryshme nga ajo që koordinon procesin teknik nga një drejtori tjetër në ministrinë e Punëve të Jashtme që e koordinon atë në procesin politik, e copëzojnë procesin dhe ndajnë përgjegjësinë politike teknike dhe atë të koordinimit të fondeve duke krijuar më shumë vështirësi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:15
Integrimi i Ballkanit Perëndimor, Oliver Varhelyi: Duhet të bëhet prioriteti më i rëndësishëm gjeostrategjik

1661674373_Screenshot5.jpg

Komisioneri i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi në një postim në rrjetet sociale thotë se integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE duhet të bëhet prioritet.

‘Në këto kohë të trazuara integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE duhet të bëhet prioritet më i rëndësishëm gjeostrategjik. Mbështetja jonë prej 30 miliardë eurosh do të shërbejë për të transformuar rajonin, për të përshpejtuar procesin dhe për të ofruar një të ardhme tërheqëse për rininë në Rajon.’- shkruan Varhelyi.

Ora 14:19
Misioni i BE-së në Tiranë, kryetarja e Kuvendit, Nikolla takohet me Ambasadoren e BE në Shqipëri Hohmann

1663330773_6db14cea42434427b2a4f329ba1a1864.jpg

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua sot me Ambasadoren e re të BE në Shqipëri, Christiane Hohmann.

Kryetarja Nikolla i shprehu Ambasadores Hohmann urimet më të mira për një mision të suksesshëm në Shqipëri, në stadin e rëndësishëm të çeljes dhe vijimit të negociatave.

Kryetarja Nikolla bëri gjithashtu një përshkrim të shkurtër të objektivave, detyrave dhe masave që po përcakton Kuvendi për vijimin me sukses të negociatave, për të garantuar karakterin gjithëpërfshirës dhe legjitimitetin demokratik të të procesit.

Ambasadorja Hohmann vuri në dukje se Misioni i BE në Tiranë do të vazhdojë të bashkëpunojë ngushtësisht me Kuvendin e Shqipërisë për mbështetjen e avancimit të reformave integruese dhe demokratizuese, për zhvillimin e vendit, konsolidimin e demokracisë dhe rritjen e mirëqenies së qytetarëve shqiptarë.

Kryetarja Nikolla dhe Ambasadorja Hohmann diskutuan edhe për disa aspekte të ecurisë së reformës në drejtësi, reformës administrativo-territorale, reformës zgjedhore, transparencës së procesit zgjedhor dhe të financimit të partive politike etj.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kryesupaxhiu: 16/09/2022 12:26

  Nxitoni me komente helmuese, ju sklleverit e mi! Turkoshqiptaret s’duhet t’a interpretojn si dicka pozitive kete zhvillim. Duhet te shkruani gjera te llojit “Do kenaqen politikanet duke vjedhur nga ky fond. Do cojn dashnoret ne Dubai. Do dyfishohen nderhyrjet estetike te ministreve. Etj.” Sa me shume helm. Nese jeni nje prej sklleverve qe dilni ne ekrane televizive shtoni edhe ndonje fjale pozitive mes helmit qe te dukeni si asnjeanes dhe te besueshem para kamerave. Efharisto

  Përgjigju
  • Vlora: 16/09/2022 15:42

   Super lajm. Ketu nuk lejohet te komentojne ata qe hedhin helm. Ata ger verr tere diten normale deficentet pa shkolle qe jane duke marre akoma rrogen si nepunes civil te larguar nga detyra sepse skane nje pike truri. Deficentet hajdutet e taksave jane keta qe i vuri Sala dhe Iliri neper pozicione te pamerituara dhe paguhen akoma edhe sot me taksat tona, taksat e atyre qe punojne 9 ore ne dite. Njerez te peshtire. Po nuk ka rendesi sepse tani do u vije fundi avash avash.. do ngushtohen me shume se ne protesten e fundit te inceneratoreve. Me shume dukej si proteste sindikate e punes per ndonje te drejte ne kontrate sesa proteste e thirrur nga keta qe pretendojne te drejtojne nje shtet ... Te pacipe.

 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve