Rama reagon nga Brukseli pas konferencës së Metës: Zgjedhjet më 30 qershor!

Nga Brukseli ku ndodhet në një takim zyrtar, kreu i qeverisë ka reaguar pas konferencës së presidentit Ilir Meta, duke shprehur edhe një herë vendosmërinë se nuk do të ketë asnjë lëvizje nga 30 qershori si datë për mbajtjen e zgjedhejve vendore të 2019-ës.

"Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor", shkruan Rama.

Në Bruksel Rama takohet me shefen e diplomacisë në BE, Federica Mogherini, kreun e Këshillit Europian, Donald Tusk, dhe presidentin e KE, Jean-Claude Juncer.

Vizita e Ramës vjen gjithashtu pas qëndrimit të BE kundër anulimit të zgjedhjeve lokale nga Ilir Meta, vendim ky i mbështetur nga PD-LSI.

G.M./d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A janë të domosdoshme listat e hapura?

Komento

Komente

 • USA: 12/06/2019 04:32

  Ai u zgjodh President me votat nga PS te gjithe pa perjashtim pro.

  Përgjigju
  • EU.com: 12/06/2019 10:51

   po te gjitha pro se ishte e vetmja menyre per ta hequr nga zgjedhjet e 2017.dhe duke e ditur qe presidenti ne nje republike parlamentare si shqiperia ka vetem rol simbolik!! celesat e kashtes dmth.u vu ne nje pozicion qe nuk ka asnje gje ne dore

 • Tahir Tarfyci: 11/06/2019 23:05

  Mir e ke, por Jan bashkuar te gjith kriminelat qe nga 92 deri 2019 te gjith bashk.Ke 6 vjet qe je ne pushtet dhe keta vazhdojn te bejn karshillik.Kan shum te drejt qe na shesin mend. Kan 4 muaj qe djegin e shkaterrojn dhe su hyn gjemb ne kemb.Deri kur do vazhdoj ?????????

  Përgjigju
  • shah mat: 12/06/2019 11:02

   me qetesi me dashuri dhe cdo gje do kohen e saj.meta u kap mat duke shkelur kushtetuten.per 1 muaj formohet gjykata kushtetuese dhe do marre fund cdo gje.perse kujtojne shqipetaret se behet gjith kjo demek lufte civile!!! e shpikur per te hapur panik!!trillimet e sali berishes nuk pine me uje.do qeshim kur te formohet spaku dhe te ngrihet ne kembe e gjithe drejtesia.vendet e vogla komandohen nga jashte .usa be.eshte per te erdhur keq por eshte fakt qe shume vendeve politiken ua bejne peshqit e medhenj nga jashte.dhe ne kete rast ne jemi shuum te vegjel per te vendosur vete.shikoje cfare i ndodhi greqise psh×

Lajmi i fundit

John

Durrës/ Pushimet shndërrohen në tragjedi për familjen nga Kosova, 73-vjeçari mbytet në det