POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Forum në Lezhë për largimin e të rinjve, i kthyeri nga emigracioni: Të ikësh nuk është zgjidhje, ndërtojeni këtu të ardhmen

Emigrimi masiv i të rinjeve ka nxitur mbajtjen e një forumi në Lezhë me temë "Emigrimi nuk është përgjigja" i cili kishte për qëllim frenimin e këtij fenomeni. Përballë të rinjeve referoi Altin Prenga një emigrant i cili është rikthyer në vendlindje, duke investuar dhe arritur mjaft sukses në fushen e agroturizmit.Teksa tregoi historinë e tijë Prenga tha se emigrimi nuk është zgjidhje dhe nëse ka vullnet suksesi është i garantuar në vendin tonë.

Unë jam një nga ato që kam emigruar. Por emigracioni në kohën që kam ikur unë ka qenë tjetër, ka patur tjetër kaos. Ne ishim të pahapur ndaj botës dhendaj emigrimi. Nëse rinia sot të gjithë energjitë që ka nuk i mendon për të shkuar jashtë, por duke mësuar për të marrë një profesion, duke i bërë gjërat mirë unë mendoj që këtu suksesi është i garantuar.

Altin Prenga,  Mrizi i Zanave Agroturizem

Drejtori i Shkollës profesionale "Kolin Gjoka" Bardh Dedgjonaj u shpreh se arsimi profesinal është një zgjedhje e mirë për të rinjtë që të kenë një të ardhme të sigurte në vendin e tyre.

"Në Shqipëri njerëzit nuk janë të edukuar drejt profesionit dhe nuk bëhet në shkollë lidhja e teorisë me praktikën. Por përpiqemi që jo vetëm të rrisim nivelin teorik të mësimdhënies në shkollë, por ajo që për ne është më e rëndësishme qëllimi është edhe të rrisim nivelin praktik.

Bardh Dedgjonaj, Drejtor i Shkolles "Kolin Gjoka"

Takimi vijoj në formen e bashkebisedimit mes të rinjeve dhe përsonave që kanë arritur sukses në vendin e tyre, ndërsa qëllimi ishte për të sensibiluzuar të rinjtë që të shohin të ardhmen në vendin e tyre.

b.xh./al.sp./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • PLAGA: 10/02/2019 16:37

  Eshte e veshtire PO JO e PAMUNDUR .NE DUHET te bashkohemi.VETEM KJO ESHTE ZGJIDHJA .PERNDRYSHE NE DO SHIKOJME VETEM ENI COBANIN DHE LAJME TE RREME DUKE URRYER PER VDEKJE MOTRA DHE VELKEZER LERE PASTAJ PER ORTAKET .DUAM NJERI TJETRI PAK OSE ASPAK .BILE PRINDER DHE FEMIJE , JEMI SHUME LARG TE QENIT FAMILJE DHE TE AFERM .TE MARRIM SHEMBULL MEXIKANET , GREKET ...PO NE NUK BESOJME NE ZOT DHE PRANDAJ AI NA DENON.DASHURI JEP SE ESHTE PA LEK.BIZNESE ME VELLAZERINE DHE PSE JO DHE ME KPMSHINE .JO I PASUR BRENDA VITIT...NO ..NO.

  Përgjigju
 • Konjak: 10/02/2019 12:46

  Zoteri ,i beni apel ,per zgjidhien e ketij problemi, politikes dhe qeverisies .Ne ate gjendie qe e kan cuar vedin derdemenet e politikes ,qeverisies e shushunjat e drejtesise ,s'ka dreq qe e kthen shqiperine ne rruge te mbare.Mos u dashka qe te rinjte te rropaten ,per pasurimin e faqe zinjeve.

  Përgjigju
 • sapa: 10/02/2019 07:28

  Askush nuk e pengon me emigracjonin.Nuk ekziston asnje shprese ne kete vend dhe jam i bindur qe edhe ata qe jane kthyer do ta marrin rrugen e ikjes perseri.Nuk ka shtet nuk ka drejtesi nuk ka as edhe nje fije shprese qe ky vend te filloje te funksjonoje sado pak.Para disa vitesh edhe kishte pak luhatje dhe shume njerez ivenstuan ne shtepia me qellim kthimin dikur por tani u kuptua qe ishte hedhje parash ne rruge.Le te rrine te korruptuarit bashke ne vendin e krimit dhe te korrupsjonit derisa te hane kokat e njeri tjetrit.Te ndershmit duan te fillojne nje jete te re me femijet e tyre aty ku ka SHTET jashte ketij terriori shqiptar te infektuar dhe te pandreqshem.

  Përgjigju