Largimi i Tom Doshit nga Kuvendi, Yuri Kim: Pozicioni ynë ishte i qartë, kemi furnizuar prokurorinë me informacion

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka komentuar edhe largimin e Tom Doshin nga parlamenti, pasi fitoi mandatin në Tiranë. Ajo u shpreh se pozicioni i SHBA në këtë rast ka qenë i qartë, ndërsa pohoi se Ambasada Amerikane i ka çuar informacione Prokurorisë lidhur me rastin Doshi.

Kim pranoi se largimin i tij nga Kuvendi ka qenë edhe rezultat i deklaratave dhe pozicionit të SHBA.

‘Mendoj se është rezultat i shumë kërkesave nga publiku në fakt, por sigurisht, edhe pozicioni ynë si Shtetet e Bashkuara ka qenë shumë i qartë. Prokuroria e Përgjithshme e kemi furnizuar atë informacion, para zgjedhjeve. Mendoj se janë duke e parë. Mendoj se një nga çështjet është që, për këto raste përcaktimesh nga SHBA, një pjesë ose shumë mund të bazohet në informacion të klasifikuar, të cilin nuk mundemi ta ndajmë me të tjerë.’- tha Kim.


Lajmi kryesor:

Kim: SHBA e kënaqur me mënyrën si u zhvilluan zgjedhjet e 25 prillit! Reagimi im për Metën, i diskutuar me Uashingtonin


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi në Repolitix: Berisha 'tirani' i fundit në Ballkan, pas Millosheviç dhe Izetbekoviç, prandaj është e vëmendshme Amerika