Ligji i ri/ Meta nën mbrojtje nga Garda deri në 2027, Rama-Ruçi edhe 4 vjet pas mandatit, 6 zyrtarët e rinj që do ruhen, ja ç'ndodh me Bashën

Zgjatet periudha kohore për ruajtjen nga Garda e Republikës të personaliteteve të larta shtetërore pas mbarimit të mandatit. Kështu parashikon projektligji i ri për Gardën e Republikës, i hartuar nga Ministria e Brendshme. Nisma ligjore parashikon mbrojtje personale të Presidentit nga garda për pesë vjet pas përfundimit të mandatit, nga 3 vjet që parashikon ligji në fuqi. Nëse mandati i Presidentit aktual Ilir Meta mbaron në vitin 2022, mbrojtja nga garda do të vijojë deri në vitin 2027.

Ndërkaq, kryeministri dhe kryetari i Kuvendit, do të mbrohen nga Garda e Republikës për 4 vjet pas mbarimit të detyrës, nga 3 vjet që parashikon ligji në fuqi. Kohëzgjatja e mbrojtjes së personaliteteve të tjera nga garda, pas lënies së detyrës nga ana e tyre, do të vendoset nga qeveria.

Nisma e re ligjore zgjeron kategorinë personaliteteve që do të mbrohen nga Garda e Republikës gjatë periudhës së ushtrimit të detyrës, duke i përcaktuar në ligj dhe jo duke i lënë në dorën e qeverisë. Ligji i ri parashikon detyrimin e gardës për të mbrojtur presidentin, kreun e Kuvendit, kryeministrin, nënkryetarin e Kuvendit, zëvendëskryeministrin, ministrin e Brendshëm, ministrin e Jashtëm, kreun e Gjykatës së Lartë dhe kreun e Gjykatës Kushtetuese.

Ligji në fuqi për Gardën parashikonte vetëm ruajtjen e Presidentit, kreut të Kuvendit, kryeministrit dhe familjeve të tyre, ndërsa personalitetet e tjera i liheshin në dorë qeverisë për të vendosur nëse duheshin të ruheshin apo jo nga garda.

Ndërkaq, personalitetet e tjera, përfshirë edhe kryetarin e opozitës Lulzim Basha, që do të mbrohen nga Garda e Republikës, do të përcaktohen me vendim të qeverisë. Ligji për gardën i vitit 2003 e parashikonte mbrojtjen e kryetarit të opozitës. Por, ky parashikimi u hoq në vitin 2005, duke e lënë në dorë të qeverisë.

Ligji i ri, ruajtja e personaliteteve

Garda ruan dhe mbron:

a) Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Kryetarin e Kuvendit, Kryeministrin, si dhe pjesëtarët e familjeve të tyre;

b) Presidentin e zgjedhur që nga momenti i betimit para Kuvendit,

c) Zëvendëskryetarin e Kuvendit, Zëvendëskryeministrin, Ministrin përgjegjës për çështjet e rendit dhe të sigurisë publike, Ministrin përgjegjës për punët e jashtme;

d) Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese dhe Kryetarin e Gjykatës së Lartë.

e) Personalitete të tjera të përcaktuara me vendim të Këshillit të Ministrave.

f) Personalitetet e huaja të të njëjtit nivel me personalitetet shqiptare të përmendura në pikën 1, germat “a” dhe “c”, të këtij neni, që vijnë për vizitë zyrtare në Republikën e Shqipërisë;

g) Personalitetet e huaja në vlerësim dhe kërkesë të Protokollit të Shtetit gjatë kohës së qëndrimit të tyre në territorin e Republikës së Shqipërisë.

2.  Garda ruan dhe mbron:

a)  Objektet ku ushtrojnë veprimtarinë dhe akomodohen Presidenti i Republikës, Kryetari i Kuvendit, Kryeministri, si dhe banesat ku ata banojnë apo akomodohen;

b) Objektet ku zhvillohen seancat plenare të Kuvendit dhe të komisioneve parlamentare; 

c) Godinën e Ministrisë përgjegjëse për punët e jashtme;

d) Objektet ku akomodohen dhe zhvillojnë veprimtarinë personalitetet e huaja të të njëjtit nivel me personalitetet e vendit të përcaktuara në pikën 1, gërmën “a”, të këtij neni, kur vijnë në vendin tonë;

e) Objekte të tjera të përcaktuara me vendim të Këshillit të Ministrave.

Ruajta e personaliteteve pas lënies së detyrës

1. Presidenti i Republikës pas përfundimit të mandatit gëzon të drejtën e mbrojtjes personale për pesë vjet. Në rast të ndërprerjes së mandatit, gëzon të drejtën e mbrojtjes personale për gjysmën e kohës së qëndrimit në detyrë.

1. Kryetari i Kuvendit pas përfundimit të mandatit gëzon të drejtën e mbrojtjes personale për katër vjet. Në rast të ndërprerjes së mandatit gëzon të drejtën e mbrojtjes personale për gjysmën e kohës së qëndrimit në detyrë.

2. Kryeministri pas largimit nga detyra gëzon të drejtën e mbrojtjes personale për katër vjet. Në rast të ndërprerjes së detyrës përpara mandatit qeverisës gëzon të drejtën e mbrojtjes personale për gjysmën e kohës së qëndrimit në detyrë.

3. Kohëzgjatja e mbrojtjes së personaliteteve të tjera pas lënies së detyrës nga ana e tyre, përcaktohet me vendim të Këshillit të Ministrave.

Ligji në fuqi, ruajtja e personaliteteve

Neni 4

Garda e Republikës së Shqipërisë ruan dhe mbron:

a) Presidentin e Republikës, Kryetarin e Kuvendit, Kryeministrin, si dhe familjet e tyre;

b) personalitetet e huaja, të të njëjtit nivel me personalitetet shqiptare të përmendura në shkronjën "a", që vijnë në vendin tonë, si dhe personalitete të tjera të huaja, për të cilët Ministri i Brendshëm e vlerëson të nevojshme ruajtjen dhe mbrojtjen e tyre;

c) personalitetet shtetërore vendase, të cilat përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave;

ç) rezidencat presidenciale, selinë dhe zyrat e Kuvendit të Shqipërisë, selinë e Këshillit të Ministrave dhe mjediset ku vendosen personalitetet e huaja, të përcaktuara në shkronjën "b" të këtij neni;

d) banesat e personaliteteve të larta shtetërore dhe seli të tjera shtetërore, të cilat përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave.

Neni 5

1. Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Kryetari i Kuvendit dhe Kryeministri ruhen dhe mbrohen edhe 3 vjet pas lirimit të tyre nga funksioni.

2. Personalitetet e tjera shtetërore vendase, të cilat ruhen dhe mbrohen pas lirimit nga funksioni, përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave, por, në çdo rast, jo më shumë se 3 vjet pas lirimit nga funksioni.

Projektligji për Gardën e Republikës

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • birce: 05/12/2020 21:02

  Po talleni me taksat e ketij populli fukara, nuk i vret njeri plerat e politikes qofte president apo cfar do lloj tjeter prandaj mos miratoni ligje te tilla. Kush ka vrare deri me sot nje politikan.???? Kush e veret Sali kriminelin, po Like floririn.... O hajdut politikane qe talleni me taksat e popullit NUK BIE RRUFEJA NE HALE....

  Përgjigju
 • AltinTop: 05/12/2020 17:45

  Po nga kush do ruhen more aman...te gjithe jane njesoj, pra nje grup shokesh qe kan kapur peng Shqiperine dhe se rruajne per askend...ose me ta ose ik nga shqiperia.

  Përgjigju
 • Eri: 05/12/2020 17:40

  Para te hedhura dem.Po te ishte president apo politikane qe kishin punuar me mish e me shpirt per vendin e tyre hajde qe ja vlen.Po te paguash keta qe jane hajdute e te kapur nga agjenturat e huaja te grekut serbise e frances ne dem te vendit tone eshte katastrofe per nderin dhe buxhetin shqiptar.

  Përgjigju
 • Skenari: 05/12/2020 17:38

  Po nese Meta perfundon ne burg, kush do ta mbroje?!

  Përgjigju
  • regjija: 06/12/2020 11:58

   do e ruje polici nga momli dhe gjith populli bashk

 • Olti: 05/12/2020 17:37

  Basha nuk ka nevoje per garden se e mbron Berisha

  Përgjigju
 • Andi: 05/12/2020 17:36

  Ne vend qe te behet nje ligj per te mbr9jtur buxhetin dhe pasurite publike nga politikanet, behet ligj per te mbrojtur politikanet

  Përgjigju
 • Gardisti: 05/12/2020 17:29

  Deri ne sa banesa apo vila duhet te siguroje garda ?!!

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 05/12/2020 17:19

  Hë me ju lumte o shtet i flliqur. Ruaj qeveritarët hajdutë,vrasës,kriminelë,grabitës e imoralë! Vërtet ky popull ska parë asgjë se çfarë ka krijuar deri më tash. Sa mirë ka per tju bërë në vazhdim.

  Përgjigju
 • One: 05/12/2020 16:49

  Kryetaret e gjykatave mbase ka kuptim qe te ruhen por keta te tjeret pse valle. Si krytare bandash qe ruhen nga njeri tjetri se nga njeri tjeter si gjen gje keta.

  Përgjigju
 • Klm: 05/12/2020 16:40

  Nga se mbrohen

  Përgjigju
 • Tirona: 05/12/2020 16:40

  Nje pyetje naive! po kur shkojne ne burg do ta kene truprojen nga mbrapa?

  Përgjigju
 • Alo: 05/12/2020 16:36

  Pse kshu? Apo paguan populli....pse keni frike?shikon kryeministrse president ktu vetem me shoferin ose vetem...shikon ke juve me 50 roje me te zeza...lek i shperdoruar....kursejini e blini nje tank me to mbroni atdheun...

  Përgjigju
 • sapa: 05/12/2020 16:16

  I bejen ligjet per veten e tyre prostitutat e ketij vendi!

  Përgjigju
  • zonja: 06/12/2020 14:48

   Xhaxhi in thoshte..ne. Njeresit..jemi ajo qe mendojme,ajo qe flasim ,ajo qe bejme...Meqenese Jane te deyyruar per berjen gjykates kushtetuse che te gjykatave te tjerA po' bejme ceshte e mundur per te shpetiar bythen..Rrofte America

  • Po dihet: 05/12/2020 16:33

   Kjo eshte te besh ligj per te ruajtur hajdutet

 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Atentati ndaj Trump/ Presidenti Biden konferencë për mediat: Jam i lumtur që është mirë, dhuna nuk ka vend në Shtetet e Bashkuara

Atentati ndaj Trump/ Presidenti Biden konferencë për mediat: Jam i lumtur që është mirë, dhuna nuk ka vend në Shtetet e Bashkuara