Lindja e Mesme është mbërthyer në pikën e një rivaliteti të përkeqësuar SHBA-Kinë

Lindja e Mesme është mbërthyer në pikën e një rivaliteti të përkeqësuar SHBA-Kinë

Në një vit që ka sjellë ndryshime të thella në pjesën më të madhe të botës, Lindja e Mesme e shkatërruar nga konflikti dukej se më në fund po kthente një faqe. Një zbavitje diplomatike që kërkonte të rregullonte përçarjet e gjata dha frytet e saj. Iraku u transformua nga epiqendra e dhunës në rajon në një epiqendër progresi, për shembull, ndërmjetësimi i bisedimeve të rralla midis rivalëve të vjetër, Arabisë Saudite dhe Iranit. Duke dalë nga goditjet dërrmuese të pandemisë dhe katër vjet turbulenca globale gjatë presidencës së Donald Trump, shumë nga vendet e Lindjes së Mesme kanë treguar shenja se ky nivel konflikti thjesht nuk mund të vazhdojë. Por ndërsa viti po përfundon drejt fundit dhe ndërsa një vorbull diplomaci po përshpejton, një tjetër gabim gjeopolitik është shfaqur -- Lindja e Mesme është bërë një fushë beteje politike dhe ekonomike për SHBA-në dhe Kinën, pavarësisht përpjekjeve të saj të vazhdueshme për të mbajtur jashtë këtij rivaliteti të fuqishëm.

Në komentet që tregojnë se me sa ankth po i bën kjo liderët e Lindjes së Mesme, një zyrtar i nivelit të lartë të Emirateve në fillim të këtij muaji shprehu një ndjenjë dëshpërimi për përballjen mes SHBA-së dhe Kinës.

"Ajo për të cilën jemi të shqetësuar është kjo vijë e hollë midis konkurrencës akute dhe një Lufte të re të Ftohtë," tha Anwar Gargash, këshilltar diplomatik i udhëheqjes së Emirateve të Bashkuara Arabe, në një koment për Institutin e Shteteve Arabe të Gjirit në Uashington javën e kaluar.

“Sepse mendoj se ne si shtet i vogël do të ndikojmë negativisht nga kjo, por nuk do të kemi mundësi në asnjë mënyrë të ndikojmë në këtë garë, qoftë edhe realisht pozitivisht”.

Gargash konfirmoi raportet se Emiratet e Bashkuara Arabe, një aleat kyç rajonal i SHBA-së, kishin mbyllur një objekt kinez mbi akuzat e SHBA se vendi po përdorej si një bazë ushtarake. Ai e bëri të qartë se Abu Dhabi thjesht po i bënte fjalë inteligjencës amerikane -- Emiratet e Bashkuara Arabe në fakt nuk ishin dakord me karakterizimin e faqes nga Uashingtoni. Abu Dhabi thjesht nuk donte të shqetësonte një aleat strategjik.

Kur u pyetën në lidhje me objektin, një zëdhënës nga Ministria e Punëve të Jashtme kineze tha se ata "nuk ishin në dijeni" për detajet e paraqitura nga CNN, duke shtuar se Kina ishte "në mënyrë të vendosur kundër praktikave "ngacmuese" të SHBA-së që ushtron presion të pajustifikuar. dhe ndërhyri në bashkëpunimin e Kinës me Emiratet e Bashkuara Arabe”.

“Kina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kryejnë bashkëpunim normal brenda fushës së sovranitetit, i cili është i arsyeshëm dhe i ligjshëm dhe nuk synon apo ka të bëjë me asnjë palë të tretë”, thuhet në deklaratë.

Por SHBA nuk do ta fitojë gjithmonë betejën për ndikim në vend. Disa ditë pas komenteve të Gargashit, Abu Dhabi me sa duket vendosi të ndalojë humorin me Amerikën. Ajo po pezullonte një blerje shumë miliardë dollarëshe të avionëve F-35 të prodhimit amerikan, marrëveshja e parë e këtij lloji me një vend arab. SHBA-të e kishin kushtëzuar shitjen me heqjen nga Emiratet e Bashkuara Arabe Huawei Technologies Co të Kinës . nga rrjeti i saj i telekomunikacionit. Uashingtoni pretendoi se teknologjia përbënte një rrezik sigurie për sistemet e tij të armëve, veçanërisht për një avion që SHBA e quan "xhevahiri i kurorës".

Abu Dhabi nuk pajtohet. Një zyrtar i Emirateve tha se një "analizë kosto/përfitim" qëndron pas vendimit të tyre për të qëndruar me Huawei në kurriz të F-35 . Dhe ndërsa zyrtarët amerikanë janë përpjekur të minimizojnë rëndësinë e ngjarjes dhe këmbëngulin se shitja nuk është vrarë, Abu Dhabi kishte vendosur një ton të ri Abu Dhabi nuk synon t'i përkulet gjithmonë kërkesave të SHBA-së mbi Kinën dhe po hedh poshtë nocionet e Uashingtonit për marrëveshjet tregtare kineze të maskuara si aktivitete të fshehta ushtarake. Është një ngjarje që mund të vendosë skenën, jo vetëm për fuqinë e Gjirit, por për një rajon të tërë ku marrëdhëniet tregtare të Kinës në rritje të shpejtë i tejkalojnë rivalitetet e vjetra gjeopolitike dhe ku hegjemonisë së gjatë të SHBA-së mund t'i vijë fundi.

"Një teatër konkurrimi"

Lindja e Mesme është tronditur nga tensionet gjeopolitike ndoshta që kur fuqitë koloniale perëndimore gdhendën rajonin e pasur me burime në sfera ndikimi mbi një shekull më parë. Por rajoni kishte parë rrallë dhunë në përmasat e viteve 2010, kur luftërat e njëkohshme në katër vende të ndryshme -- Siri, Jemen, Libi dhe Irak -- si dhe dhuna e gjatë në Izrael dhe territoret e pushtuara palestineze , u kthyen në zona të gjera e botës arabe në një gjakderdhje. Ishte një periudhë që përkoi me një ndryshim të rëndësishëm politik – SHBA-ja po i jepte përparësi Lindjes së Mesme, ndërsa u fokusua në Kinën me lazer. Kaosi i mëpasshëm ishte i paprecedentë dhe dukej se parashikonte një vakum të madh pushteti pas Uashingtonit. Stuhia e diplomacisë rajonale që erdhi më pas -- e nxituar dhe ndonjëherë e rastësishme -- u duk gjithashtu se varet nga një largim i perceptuar i SHBA nga rajoni. Gjatë gjithë kësaj, Kina, dikur e fyer ideologjikisht nga fuqitë si Arabia Saudite, po punonte në hijet e Lindjes së Mesme.

Pekini krijoi partneritete të gjera ekonomike me Riadi dhe Teherani. Ajo thelloi terrenin e saj në ekonomitë që tashmë ishin partnerë të fortë tregtarë, si Emiratet e Bashkuara Arabe, ku është në rrugën e saj për t'u bërë pikëmbështetja e rrjeteve të saj të telekomunikacionit. I mësuar për t'u vënë në shënjestër me akuza për shkelje të të drejtave të njeriut, Pekini premtoi të qëndrojë i heshtur ndaj atyre në Lindjen e Mesme dhe të qëndrojë larg konflikteve të tij. Ajo e ka bërë Lindjen e Mesme një pjesë kyçe të Iniciativës së saj Brez dhe Rrugë, një projekt masiv infrastrukturor që lidh Azinë Lindore me Evropën (Kanali i Suezit i Egjiptit është lidhja e vetme detare e projektit). Dhe mbi të gjitha, ai paraqiti një mundësi për të mbrojtur bastet e rajonit në rast të një daljeje amerikane.

"Ju keni këtë skenar ku kjo fuqi mbizotëruese ekstra-rajonale duket sikur po largohet dhe më pas ju keni Kinën, një partner kryesor tregtar," tha Jonathan Fulton, bashkëpunëtor i lartë jorezident në Këshillin Atlantik. "Rajoni duket si një teatër konkurrimi. Kjo duket si mënyra se si do të luhet."

Analistët argumentojnë se nëse Uashingtoni e detyron rajonin të zgjedhë midis SHBA-së dhe Kinës, përgjigja do të jetë pa mend -- miqtë e SHBA-së në rajon nuk duan të tërheqin zemërimin e superfuqisë, veçanërisht ndërsa prania e saj ushtarake në Lindja e Mesme mbetet e shtrirë. Por në fund të fundit, rajoni mund të mos ketë zgjidhje tjetër veçse të marrë karrotën kineze, edhe nëse kjo do të thotë t'i nënshtrohet shkopit amerikan. Graviteti i rajonit drejt Kinës, argumenton Fulton, është "ligji i natyrës. Kështu do të jetë ndoshta për shekullin e ardhshëm."

SHBA ka nevojë për "para të vërteta në tryezë"

Dobësia kryesore në propozimin e SHBA-së në lidhje me Kinën në Lindjen e Mesme është se Uashingtoni nuk ofron alternativa ndaj marrëveshjeve fitimprurëse të Pekinit.

SHBA mund të përpiqet të detyrojë Emiratet e Bashkuara Arabe, për shembull, të tërhiqet nga marrëveshja e saj Huawei, por nuk është e gatshme t'u japë atyre një opsion të dytë konkurrues. Në fillimin e krizës financiare të Libanit në vitin 2020, SHBA-ja i bëri presion Bejrutit që të rezistonte ndaj kthimit në Pekin për investime në infrastrukturën e prishur të Libanit, me ambasadoren amerikane Dorothy Shea që lëshoi ​​paralajmërime televizive për rreziqet e "kurtheve të borxhit" kinez. Qeveria e ish-kryeministrit Hassan Diab iu nënshtrua presionit, ndërsa SHBA-ja e refuzoi kryesisht qeverinë e tij, për të cilën besohej se mbështetej nga Hezbollahu, dhe bashkëpunimi perëndimor me ekonominë në rënie ka qenë pak ose aspak.

"Presioni i SHBA-së është intensifikuar në vitet e fundit, dhe veçanërisht që nga fillimi i Iniciativës Brez dhe Rrugë në 2013," tha Tin Hinane El Kadi, një bashkëpunëtor i grupit të mendimit Chatham House. "Megjithatë, në politikën ndërkombëtare, ju mund t'i bëni presion vendeve vetëm kur keni fuqi thelbësore dhe mjetet për të ofruar me të vërtetë një marrëveshje tjetër."

Ajo shtoi: "Nëse SHBA me të vërtetë dëshiron të bëjë presion mbi vendet dhe të fitojë këtë të ashtuquajtur luftë të re të ftohtë, do të duhet të largohet nga loja diskursive dhe të fillojë me të vërtetë të vendosë projekte reale dhe disa para të vërteta në tryezë."

As SHBA-të nuk mund të pretendojnë nivele të larta morale për çështjet e të drejtave të njeriut ose për spiunazhin që akuzon kompanitë kineze si Huawei për kryerjen e tyre. Skandalet e fundit rreth Facebook për shembull, e dobësojnë atë pozicion, argumentoi Fulton.

"Ne kemi parë se çfarë bën Facebook ... dhe pas (bilbilfryrës Edward) Snowden ... është e vështirë për ta të thonë se mund të na besoni sepse ne jemi të besueshëm," tha Fulton. "Nëse ne e bëjmë atë për arsye liberale dhe ata e bëjnë atë për arsye autoritare, nuk është në të vërtetë një rast të bëhet këtu."

Në mungesë të një alternative konkurruese perëndimore ndaj bashkëpunimit kinez, shkrimi duket të jetë në mur. Rrënjët e Kinës në rajon do të bëhen më të thella dhe do të zgjerohen me shpejtësi. Vendet që janë përfshirë në konflikte kryesisht të kota do të zgjedhin opsione që u shërbejnë interesave të tyre ekonomike. Dhe siç ka ilustruar shqetësimet e Abu Dhabit për t'u kapur në mes të tensioneve në rritje midis fuqive më të mëdha, oreksi për konflikt po zhduket shpejt.

“Edhe pse SHBA-ja tani, me shumë pak levë, po i detyron vendet të zgjedhin midis SHBA-së dhe Kinës, fakti që vendet kanë më shumë opsione, më shumë kredi që mund të marrin nga një sërë zgjedhjesh është një gjë e mire. Të kesh më shumë alternativa në skenën globale mund të jetë vetëm një gjë e mirë për rajonin dhe stabilitetin e tij.", tha Kadi./Analizë nga CNN, e përkthyer dhe e përshtatur.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Atentati në Rrëshen, drejtori i policisë Lezhë: Viktima ishte në tavolinë me 3 të plagosurit në lokalin e tij, u ekzekutua nga 2 të maskuar me fuoristradë! Konflikti me fiset e tjera, pistë hetimi

Atentati në Rrëshen, drejtori i policisë Lezhë: Viktima ishte në tavolinë me 3 të plagosurit në lokalin e tij, u ekzekutua nga 2 të maskuar me fuoristradë! Konflikti me fiset e tjera, pistë hetimi