Vrau shoferin e ish-ministrit të Brendshëm në '98-ën, lirohet nga qelia 'Gjenerali' Nehat Kulla

Përfundon dënimin Nehat Kulla, i dënuar me 20 vite burg në vitin 2005. Kulla ishte dënuar për vrasjen me paramendim të Halim Gjuzit, ish-shoferit të ish-zv/ministrit të Arsimit, Halit Shamata i cili ka mbajtur edhe postin e ministrit të Brendshëm, ngjarje e ndodhur në vitin 1998. Kulla doli nga nga qelia e burgut të Fushë Krujës rreth orës 18:00 të së shtunës.

Në vitin 1996 Nehat Kulla u dënua me 11 vite burg për vrasjen e Petrit Moriçenit  dhe vëllezërve Neziri. 

Historiku i Bandës së Nehat Kullës 

Banda e Nehat Kullës ishte një grup kriminal që veproi në fshatin Tufinë të Tiranës në vitet 1997-1998. Banda u krijua gjatë trazirave të vitit 1997. Në këtë situatë ai së bashku me familjarë e miq të tij mban të paprekur repartin “xhenios”, ndër të vetmit të padëmtuar gjatë sulmeve të popullsisë. Kulla, së bashku me të ashtuquajturit ushtarë të tij, e mban repartin nën kontroll për disa kohë, duke i vënë vetës edhe nofkën gjenerali, emër të cilin ia pagëzuan të gjithë banorët e zonës për të cilët ai ishte njeriu më me influencë. Madje, gjatë vitit 1997, kur shteti kishte humbur kuptimin e vet, ai arrin të krijojë një komisariat të mirëfilltë policie, ku u garantonte banorëve të Kinostudios dhe Tufinës qetësinë, duke mos lejuar asnjëri të futej në hartën e vendit ku ai kishte ndikimin e tij. Banda e tij kreu shumë vrasje dhe krime të tjera të frikshme. 

Nehat Kulla (Gjenerali) dhe banda e tij në vitin 1998

Nehat Kulla, ish-i forti i Tiranës në vitin e mbrapshtë 1997, do të vetëquhej Gjenerali pasi kishte grabitur një kamionçinë ushtarake tip Shevrolet (Chevrolet) me targa ushtrie dhe sinjale policie dhe mbante veshur uniformë ushtarake. Të paktën, atë kohë, i vetmi mjet i tillë që ndodhej në Shqipëri i përkiste Kullës, i cili madje ka pozuar për mediat me uniformë dhe kallashnikov në dorë. Ai shoqërohej gjithmonë nga një eskortë e armatosur me automatikë dhe vetë asnjëherë nuk e lëshonte automatikun nga dora.

Një Shevrolet (Chevrolet) ushtarak, i njëjtë me atë që zotëronte Kulla

 Në moshë të re Kulla u arrestua gjatë periudhës së komunizmit për plagosje me thikë dhe dënohet nga Gjykata e Tiranës.Në dhjetor të vitit 1996 dënohet me 11 vjet burg për vrasjen e Petrit Moriçenit dhe vëllezërve Neziri, njëri prej të cilëve me detyrë polic pranë komisariatit 4 në Tiranë.Në vitin 1997 arratiset nga burgu, por arrestohet më 12 Shtator 1999 në aksin rrugor Peqin-Elbasan. Në makinën e Kullës policia gjeti disa armë, të cilat hodhën dhe akuzën e parë ndaj tij. Më pas, gjatë kontrollit në banesë, u gjet një arsenal i tërë armësh të kalibrave të ndryshëm, armë të cilat Kulla tha në proces se i kishte ruajtur si pronë e Halil Haklajt. Kulla gjatë shqyrtimit gjyqësor tha se nuk ishte vrasës, por kishte bërë të pamundurën për të ndihmuar njerëzit hallexhinj, të cilët i kërkonin ndihmë. Prokurori, Bujar Hoxha, i deklaroi në atë kohë gjykatës se Kulla kishte krijuar komisariatin numër 5 në Tiranë dhe i bënte karshillëk shtetit. Këtë akuzë gjykata e hodhi poshtë, pasi nuk kishte prova bindëse. Poshtë u hodhën edhe disa prova të tjera, të cilat e bënin fajtor Kullën për vrasje.

Fatos Nano dhe Nehat Kulla në burg në vitin 1996

Gjykata rrëzoi si të pabesueshme dëshminë e dhënë nga motra e Fatmir Thaçit, për vrasjen e të cilit është akuzuar Kulla, me pretendimin se dëshmitarja ishte e dënuar në një burg të Greqisë. Gjykata e Apelit e zbuti dënimin ndaj Kullës nga 12 vjet burg në 2 vjet e gjysmë. Ndërkohë që, gjyqtari i Shkallës së Parë, Fehmi Petku, e liroi Kullën për sjellje të mirë 30 ditë përpara se të përfundonte vendimi i Apelit.Pas lirimit, u duke se gjenerali tashmë 50-vjeçar do të rikthehej në jetën e qetë pranë familjes. Por, vetëm pak muaj më pas në vitin 2001, ai rikthehet në qeli nën akuzën e rrahjes së një grupi gazetarësh të revistës Klan dhe dënohet me 5 vjet burg, por lirohet sërish për sjellje të mirë.Në vitin 2005, pas ardhjes në pushtet të të djathtëve, ai riarrestohet dhe dënohet me 20 vjet burg për vrasjen e Halim Gjuzit në vitin 1998 në Golem, shoferi i ish-Ministrit të Brendshëm Halit Shamata.

r.k.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ish-kryeprokurori Llalla dënohet me dy vite burg, a besoni se drejtësia e re do të ndëshkojë edhe të tjerë zyrtarë të lartë?

Komento

Komente

 • Tirona: 20/08/2019 06:04

  Per titin dhe gertin shifni punet e juaja e mos na cani drrazat fort Mos boni gam gam ktu si njisha Po meruni me nai pun mos u merni me llafe jeni bo si grat e kqija tu hor mutt. Nehati vetem mir ka bo edhe ato qe ka kput I ka hor bytha Se kot nk te vret njeri. Per ke ka respekt tgjith cunat e tirones Se nk ka pre njeri nbes. Ka ndihmu hallexhinj hallall ja boft I modhi zot. Respekte kulle

  Përgjigju
 • Daku: 17/08/2019 02:10

  O kacija . Meru me veten ti e me familjen tate Eshte I modhi zot qe jep jeten e vetem ai e din kur ndahesh nga kjo jete Se ktu ka shum te rinj e te reja qe shkrujn sipas qefit Nehati i ka bo 30 vjet burg Tashi lejeni rehat npun tvet mos u merni me mhb bosh Se nk eshte aq kollaj me u mar me kto Se nk ju ka vra asnji der tashi Se kan par punen e vet nk i kan ra nqaf hallexhinjve As fukarnje perkundrazi jan mundu me I ndihmu sa mundsi kan pasur Kush ka bo si horr ka mar ate qe ka meritu Trujt I modhi zot. Nehat kulla

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 14/07/2019 11:49

  Nehati vrau per vetmbrojtje se Ky Gjuzi donte me qellu perpara syve te familjes. Nehati e la me qellimin se ishte me familjen por ky Gjuzi filloi Duke qelluar me nje pistolete jo te sherbimit atehere Nehati qelloi per vetmbrojtje

  Përgjigju
 • Al: 13/07/2019 23:49

  Me gjith ato krime qe Ka bere un mendoj qe do e mari kusurin...nuk Ka te forte sot

  Përgjigju
 • Trnakop Kacija: 13/07/2019 23:21

  I bindur jam qe nuk do te arrij te festoj kete vit te ri mbi toke.

  Përgjigju
 • genti: 13/07/2019 21:46

  ne foto ne feriz kernajen dhe fatos nanon. foto eshte bere ne burgun e bences 1996.

  Përgjigju
 • Velua: 13/07/2019 21:19

  Ky drejtori i burgut nuk dika te numeroj.20 vite nga 2005 bejn vitin 2019 Vetem ne Shqiperi vret 3 a 4 dhe denohesh me 10 vjet burg.

  Përgjigju
 • shoku: 13/07/2019 19:58

  Po ca gjenerali ishte ky, ordiner fare me jevgjit e rrapi treshit beri bande e pastaj fshihesh si krimb, Mond Koseni ja futi koken ne fuci me uje e ja zbuti kurrizin mire.Edhe ne kombinat kur kalonte e fuste koken poshte kroskotit po nuk ja vle, ta gezoj pensionin tani e mos bej ham ham.

  Përgjigju
  • Bedriu: 13/07/2019 22:33

   Edhe mos dale shpesh tani se uji fle e hasmi sfle thojn

 • llokacioni: 13/07/2019 19:44

  Duhet te cilsojme karakterin burreror shqiptar te cilin perfaqson Nehati, familje qe nuk frikson por afron njerzit e punes dhe te nderit, rrezik i perhershem per krimin, kriminelet dhe te degjeneruarit qe per te keqen e tyre nuk ndeshkohen nga drejtesia por nga gjykimi i castit. Le te jete prania e Nehatit ne shoqerine e lire, nje pengese dhe frenim per te keqen dhe te keqinjte.

  Përgjigju
 • Gerti: 13/07/2019 18:18

  Edhe nje vrases tjeter i lire ne tirane. Fehmi Pwtkun dhe gjithe Fehmite ketma te gjyqesorit i zuri vetingu por sekuestro te pasurise per keta dhe burg nuk ka. Kjo familje kriminelesh duhet shuajtur nga rrenjet se ksne vrare njerez pafund. Turp i madh e lirohet perpara kohe bastardi. Tani prisni vrasjen e rradhes. Prandaj marrin guximin dhe vrasin se dalin nga burgu keshtu ndyresirat.

  Përgjigju
  • Gerta: 13/07/2019 19:44

   O Gert, e liroi Gjykata e Apelit or ti shoq qe e uli nga 12 ne 2 vjet denimin dhe shife se kush ka qene ne trup gjykues. Ka qene daja i atij qe i mban canten (kacamisrit salianji) Taulant Boga/ yaris. Tung

 • Rroku: 13/07/2019 18:11

  Shume mire qe e liruan. Grupi rruges myslym keta ka qen perhere aktiv, jon te gjitha ka Tirona, nuk ju gje gjo prej atyne. Po ruhuni ka kto te ardhmit

  Përgjigju
 • Noci: 13/07/2019 18:10

  Esht lodh shteti tu e majt me buke , tashi e pret

  Përgjigju
 • Titi: 13/07/2019 17:33

  Ca Gjenerali,pa grada.. ik mor pis ca lidhje ke ti me fjalen Gjeneral..

  Përgjigju
 • vera: 13/07/2019 16:49

  KY duhej te ishte denuar me burg perjete,,...jemi shtet pa drejtesi,,.//

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Skandali në Durrës/ Doganieri i arrestuar për drogë kishte hapur agjenci doganore me babanë e tij në konflikt të pastër interesi