Luan Baçi: Alibeaj gënjen, nuk i ka mbledhur firmat e deputetëve për platformën e bashkimit, e ka diskutuar në parim

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit, Luan Baçi ka deklaruar se Enkelejd Alibeaj nuk ka mbledhur asnjë firmë të deputetëve për platformën e propozuar për bashkimin e demokratëve. Sipas tij, Alibeaj vetëm ka biseduar në parim me grupin parlamentar. Baçi sjell shembullin e deputetes, Ilda Dhori, ku thotë që Alibeaj ia ka lexuar emrin sikur ka firmosur platformën e bashkimit, por sipas tij nuk është e vërtetë.

Sipas Baçit, në platformë thuhet që të ndalet procesi i votimit, por sipas Baçit Dhori është organizatore e zgjedhjeve me Grupin e Rithemelimit. Baçi thotë se platforma e Alibeaj nuki shërben bashkimit, por përçrjes së demokratëve.

“Një platformë e Alibeajt jo e grupit të deputetëve. Nuk është asgjë e vërtetë. Alibeaj ka bërë biseda në parim me deputet duke mos u sqaruar pikat e plota të platformës. Një ditë më vonë unë kam qenë me deputeten Ilda Dhori në një proces takimi ku bëhemi gati për zgjedhjet kreut të degës. Emri i Ilda Dhorit është lexuar nga Aliabj si firmëtare, por nuk është e vërtetë se Dhoria tha që ‘nuk e kam firmosur pasi në parim jam dakordësuar për një platformë bashkimi, por jo për pikat që janë aty’. Një nga pikat aty është ndalimi i procesit zgjedhor në fakt Dhori është pjesë e procesit zgjedhor, organizatore e procesit zgjedhor në Divjakë. E solla si shembull për të parë falsitetin e Alibeajt apo deputetëve që merren me këto lloj platformash që nuk janë aspak bashkuese, përçarëse për bazën e PD dhe e sigurt që nuk do e realizojnë dot përçarjen. Po të shikojmë edhe sot më Patos ku duhet të kishte ndikim platforma Alibeajt e ka zero ndikimin e saj për arsye se anëtarët e janë këtu sot dhe votojnë për kreun e ri”, tha Baçi.

Dy ditë më parë kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj propozoi një platformë për bashkimin e demokratëve, ku një ndër pikat ishte anulimi i zgjedhjeve të njëanshme që po organizohen nga Komisioni i Rithemelimit për krerët degëve. Sipas Alibeajt, 31 deputetë e kanë firmosur platformën e propozuar nga ia për bashkimin e demokratëve.


Lajmi kryesor:

'Rithemelimi' i Berishës nuk ndalet, zgjidhen në mënyrë të njëanshme kryetarët e 18 degëve të PD! Tërhiqet kandidati në Kukës: Procesi i manipuluar, listat e votuesve janë ndryshuar


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ka qenë Vettingu i gjyqtarëve e prokurorëve proces i besueshëm?×

Lajmi i fundit

Lufta në Ukrainë, Zelensky i telefonon Ramës

Lufta në Ukrainë, Zelensky i telefonon Ramës