Luan Rama: Qytetarët t'i bashkohen protestës së maturantëve, reforma në arsim ka dështuar

Nënkryetari i LSI-së Luan Rama i ka bërë thirrje qytetarëve se duhet t’i bashkohen protestës së maturantëve pas ankesave për provimin e Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë.

Nëpërmjet një statusi në Facebook, Luan Rama thotë se shkatërrimi i sistemit arsimor është krimi më i madh që mund t’i ndodhë një shoqërie. Po ashtu, Luan Rama e ka cilësuar dështim reformën arsimore.

Statusi i Luan Ramës në Facebook

MATURANTËT SI E ARDHME DHE MATURA SHTETËRORE SI DËSHTIM

Ja që mjafton edhe një test mature, për të kuptuar në thelb dështimin e një reforme të tërë.

Mjafton për të kuptuar politika arsimore të dështuara, të inicuara prej një tufe dështakësh kokëboshë.

Injoranca e mosdija nuk janë as faj dhe as mëkat.

Faj dhe mëkat është t’i pranosh.

Faj dhe mëkat është të bashkëjetosh me to.

Faj dhe mëkat është të mos i refuzosh dhe të mos luftosh kundër injorancës, kundër mosdijes.

Ky është mesazhi që na japin maturantët, të cilët duke denoncuar testet e injorancës që iu imponon ministria e arsimit, po na dëshmojnë në fakt se sa poshtë ka rënë e gjithë shoqëria jonë, e cila për fat të keq nuk e ka kuptuar dhe ende nuk po e kupton se krimi më i madh nuk është korrupsioni i kryeministrit apo ministrave të tij, nuk është as krimi si instrument qeverisës dhe as konkubinizmi si kriter përzgjedhjeje.

Krimi më i madh është rrënimi dhe shkatërrimi i sistemit arsimor.

Krimi më i madh është rrënimi i sistemit të edukimit.

Krimi më i madh është shkatërrimi i shkollës.

Është një krim i nisur prej kohësh e me të cilin kemi bashkëjetuar të gjithë e ku diku më shumë e diku më pak, të gjithë kemi përgjegjësi.

Por ajo që ka bërë dhe që po bën qeveria e Edi Ramës me sistemin arsimor dhe me tërësinë e institucioneve të edukimit dhe të kulturës, është shpërfaqja më monstruoze e injorancës dhe e pasojave që ajo mbart dhe që për fat të keq, do ta kenë efektin e tyre më të madh në të ardhmen.

Problemi i testeve apo pyetjeve të provimeve të maturës, nuk është një çështje teknike apo stili në mënyrën e formulimit të tyre dhe që lidhet me disa shërbëtorë injorantë apo servilë të pakulturuar.

Është dëshmi e dështimit të një reforme të tërë.

Është provë e dështimit të të gjithë sistemit të politikave shtetërore në fushën e arsimimit dhe të edukimit.

Prandaj, problemi nuk është vetëm i maturantëve.

Problemi është edhe i prindërve, është edhe i atyre që sot nuk i kanë fëmijët maturantë, por që i kanë patur më parë apo që do t’i kenë nesër e më tej në çdo vit e vit pas viti.

Problemi është i të gjithë shoqërisë.

Maturantët kanë të drejtë.

Maturantët na flasin sot si e ardhme.

Por të ardhme me injorantë e të paditur si ata që përgatisin testet e injorancës së tyre dhe që me to duan të venë në provë dijet e maturantëve, injorantë si ata që hartojnë dhe imponojnë politika arsimore antikombëtare që ushqejnë vetëm injorancën dhe padijen, nuk mund të ketë.

Maturantët kanë të drejtë dhe qytetarët duhet të bashkohen me ta.

Kauza e maturantëve është kauzë qytetare.

Kauza e maturantëve është kauzë patriotike.

Kauza e maturantëve është kauzë për të ardhmen.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • mira: 14/06/2020 19:52

  E shihni ku fle lepuri? Ky ish ministri i brëndshëm, shfrytëzon protestën e të rinjve të mos merren me përgatitjen për provime, por të qahen për një provim që akoma nuk kanë marrë rezultatin. Kur ishte ky në moshën e tyre, konkuronte në një emision televiziv që drejtohej nga Adi krasta dhe Rovena Dilo. Dhe pat fituar se punonte për të marrë njohuri, ndërsa për këtë brez që më shumë i sheh kafeneve dhe protestave, nuk ka interes të marrin njohuritë e duhura për t'i shërbyer vetes dhe vëndit. Padituria shfrytëzohet më mirë e këtë do LSI-ja. Turp.

  Përgjigju
  • lola: 14/06/2020 21:54

   shume e sakte. Turp pa fund turp

 • O Luan: 14/06/2020 19:27

  Me ty do te bashkoget dhe ky temi.pa merak rri o ju shofte fara e rraca LSI lesh e li.

  Përgjigju
 • besi: 14/06/2020 19:17

  o te mjeret ju, hiqjuni femijeve a hijena

  Përgjigju
 • Rahman Gashi: 14/06/2020 18:52

  Nuk u bete njeher njerez ju race e qelbur

  Përgjigju
  • Like: 14/06/2020 18:58

   E shikon pra se jane te politizuar studentet e nxori koken munja me liken

 • Leshmanjoza LSi: 14/06/2020 18:24

  Ik o beqir kronik. Gore e Mones

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Berisha u shpall ‘non grata’, Yuri Kim tregon se kush i mblodhi provat