Lufta/ Shkatërrohet diga afër Kherson, përmbytje masive, evakuohen banorët! Kuleba: Mijëra civilë në rrezik! Zelensky: Rusia nuk na ndal dot

UKRAINË-  Ushtria e Ukrainës akuzon forcat ruse për hedhjen në erë të një dige të madhe në rajonin Kherson të pushtuar nga Moska në jug të vendit. Të paktën tetë vendbanime të ndryshme në rajon tashmë janë përmbytur, tha një zyrtar ushtarak lokal. Për ngjarjen, Ukraina ka kërkuar mbledhjen e vendeve të OKB-së dhe vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Rusisë. 

Bombardimi i digës Nova Kakhova gjatë natës rrezikon përmbytje të mëdha dhe ka nisur evakuimi i mijëra civilëve që rrezikohet jeta. E ndërtuar që në vitin 1956, ajo është 30 metra e lartë dhe rezervuari përmban rreth 18 km kub ujë.

Dëmtimi dhe shkatërrimi i tij, për të cilin Kievi dhe Moska fajësojnë njëri-tjetrin, mund të çojnë në përmbytjen e zonës përreth, duke përfshirë Kherson, të rimarrë nga ukrainasit në fund të vitit 2022.

Rreth 22 mijë njerëz janë në "zonën kritike " në bregun e djathtë të Dnieper të kontrolluar nga ukrainas. Diga dhe rezervuari i saj garantojnë furnizimin me ujë të Krimesë, të aneksuar nga Rusia që nga viti 2014, dhe në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia, si dhe ushqimin e hidrocentralit Kakhovka. Gjithashtu diga është me rëndësi të madhe strategjike.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka thirrur një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë Kombëtare për digën e Kakhovës, e cila, siç raportohet nga Kievi, u hodh në erë nga rusët. 

Këshilltari i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko, njoftoi në Telegram se janë urdhëruar evakuimet e fshatrave përreth, të cilat bien brenda asaj që është përcaktuar si "zona e rrezikut" e përmbytjeve në bregun e djathtë të Dnieper. Popullatës i bëhet thirrje edhe për të fikur pajisjet elektrike.

Si rezultat i bombardimeve, pjesa e sipërme e hidrocentralit Kakhovka u shkatërrua, tha kreu i administratës së Novaya Kakhovka  Vladimir Leontiev . Niveli i ujit në qytet si rezultat i shkatërrimit të hidrocentralit Kakhovskaya është rritur me 2.5 metra. Aktualisht nuk ka nevojë të evakuohet popullata civile nga Nova Kakhovka.

Ndërkohë, Moska ka njoftuar se ka refuzuar një operacion ushtarak në shkallë të gjerë në Donetsk dhe ka vrarë 880 ushtarë ukrainas në 24 orë. Përgjigja nga Kievi ishte shumë e afërt, duke e përshkruar versionin e Moskës për kundërofensivë si deluzionale.

Zelensky pretendoi sukses në drejtimin e Bakhmutit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:27
Armë belge në sulmin ndaj rajonit rus, Belgorod! Moska thërret ambasadorin e Belgjikës

Ambasadori belg në Moskë, Mark Mikhelson është thirrur në Ministrinë e Jashtme ruse në lidhje me përdorimin e armëve të prodhimit belg nga grupet sabotuese që kryen sulme terroriste në territorin e Belgorodit më 22 maj. Këtë e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme ruse në Telegram. 

Brukseli theksoi se armët ishin të destinuara vetëm për përdorimin e forcave të armatosura ukrainase për të "mbrojtur territorin dhe popullsinë e tyre". Sipas autoriteteve belge, kjo thuhet shprehimisht në dokumentet shoqëruese të çdo dërgese. 

Ora 14:55
Ukraina: Sulmi i digës, akt terrorist! Të mblidhet OKB për sanksione të tjera ndaj Rusisë

Ministria e Jashtme e Ukrainës bëri thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të diskutuar atë që e quajti një "akt terrorist rus kundër infrastrukturës kritike të Ukrainës" në digën Nova Kakhovka. 

Kievi i ka kërkuar gjithashtu bordit të agjencisë atomike të OKB-së që të diskutojë incidentin dhe bëri thirrje për sanksione të reja ndaj Rusisë nga G7 dhe BE, me një fokus të veçantë në industrinë e raketave dhe sektorin bërthamor të Rusisë.

Ukraina i ka bërë gjithashtu thirrje BE-së të angazhojë mekanizmin e saj të mbrojtjes civile që mund të japë ndihma.

Ora 14:41
Republika Çeke: Akti i digës është si përdorimi i armëve të shkatërrimit në masë

Ministri i Jashtëm çek e ka krahasuar sulmin në digën Nova Kakhovka me përdorimin e armëve të shkatërrimit në masë kundër civilëve.

Përmes një postimi në Twitter, Ministri i Jashtëm çek Jan Lipavsky e ka konsideruar bombardimin e digës një brutalitet që duhet ndëshkuar.

Ai ka akuzuar Moskën, për këtë akt të tmerrshëm në agresionin e saj kundër Ukrainës.

Kievi dhe Moska vijojnë të fajësojnë njëri-tjetrin për shkatërrimin e digës Nova Kakhovka në Ukrainën jugore, ndërkohë që kaosi dhe paniku ka pushtuar zonën .

Ekziston frika se shembja e pengesës mund të çojë në përmbytje masive në rajonin Kherson.

Ora 14:30
Rusët shpallin gjendjen e jashtëzakonshme në Nova Kakhovka

1686033159_Capture.JPG

Autoritetet Ruse të vendosura në Ukrainë, në rajonin e Nova Kakhovka kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, pasi struktura e sipërme e digës u ça dhe zona u përmbyt pjesërisht.

Vendimi hyri në fuqi në orën 12 të mesditës, sipas kryetarit pro-rus të bashkisë, Vladimir Leontiev, niveli i ujit pranë Nova Kakhovka, i pushtuar nga Rusia më shumë se 15 muaj më parë, aktualisht është më shumë se 10 metra.

"Uji është ngritur dhe vazhdon të rritet. Qyteti është përmbytur, bulevardi Dnepr tashmë është nën ujë. Kjo do të thotë se uji është ngritur më shumë se 10 metra", tha kryebashkiaku rus.

Rreth 600 shtëpi shtuan shërbimet e urgjencës - tashmë janë përmbytur.

Ora 13:13
BE: Sulmi ndaj digës është një sinjal i përshkallëzimit të agresionit rus kundër Ukrainës

Peter Stano

Zëdhënësi i Shërbimit të Veprimit të Jashtëm të BE-së, Peter Stano e ka cilësuar ‘sulm brutal", bombardimin e digës në Kherson.

Gjatë konferencës ditore të Komisionit Evropian, Stano tha se BE e dënon këtë sulm të tmerrshëm ndaj Ukrainës, të cilin e konsidero si një sinjal për përshkallëzimin  e mëtejshëm të konfliktit.

“Bashkimi Evropian dënon fuqishëm këtë sulm të tmerrshëm dhe barbar mbi një pjesë kaq të rëndësishme të infrastrukturës me pasoja të tmerrshme humanitare dhe mjedisore. Është "një sinjal i ri përshkallëzimi, duke e çuar natyrën e tmerrshme dhe barbare të agresionit rus kundër Ukrainës në lartësi të paprecedentë". Kështu deklaroi zëdhënësi i Shërbimit të Veprimit të Jashtëm të BE-së, Peter Stano , gjatë konferencës ditore të Komisionit Evropian”, u shpreh Stano.

Ora 12:36
Stoltenberg: Të gjithë aleatët e NATO-s janë dakort për antarësimin e Ukrainës

1685603107_jeansstolenberg.jpg

Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, teksa hapi Samitin e Bukureshtit 9 në Sllovaki, konfirmoi dakortësinë  e shteteve aleate të NATO-s për anëtarësimin e Ukrainës.

“Të gjitha aleatët pajtohen që dera e NATO-s mbetet e hapur, se Ukraina do të bëhet anëtare e aleancës dhe se Rusia nuk mund të vërë veton ndaj saj”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.

Stoltenberg u shpreh gjithashtu se NATO do të vijojë mbështetjen e saj ndaj Ukrainës.

"Vendimet që do të marrim në samitin e korrikut në Vilnius do të jenë shumë domethënëse. Ne do të forcojmë mbështetjen tonë për Ukrainën me një paketë ndihme shumëvjeçare për ta ndihmuar atë të kalojë nga epoka sovjetike në standardet e NATO-s dhe ta sjellë Ukrainën më afër NATO-s”, deklaroi Jens Stoltenberg.

 

Ora 11:38
Zelensky: Rusia nuk mund ta ndalë Ukrainën me ujë, raketa e asgjë tjetër

1685636512_volodymyrzelensky.JPG

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se sulmi në digën në Nova Kakhovka tregon se trupat ruse "duhet të dëbohen nga çdo cep i tokës ukrainase".

Duke shkruar në Telegram, Zelensky tha se "terroristët nuk do të jenë në gjendje të ndalojnë Ukrainën me ujë, raketa apo ndonjë gjë tjetër".

"Është vetëm fitorja e Ukrainës që do të kthejë sigurinë," tha ai, duke shtuar: "Dhe kjo fitore do të vijë."

Ora 11:27
Shpërthimi i Digës, Zelensky: Forcat ruse hodhën në erë digën nga brenda strukturës

1686038597_digaekherson.jpg

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka fajësuar Rusinë për bombardimin e digës në Kherson.Ai ka thënë se forcat ruse hodhën në erë digën nga brenda strukturës

Lidhur me këtë ngjarje, mediat ndërkombëtare raportojnë se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka urdhëruar një mbledhje urgjente për trajtimin e situatës.

“Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy vendosi të mbajë një takim urgjent të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Ukrainës në lidhje me shpërthimin e digës së rezervuarit të Kakhovës”, tha sekretari i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Oleksiy Danilov.

Në një postim në Telegram, Zelensky tha se sulmi u nis në orën 2:50 të mëngjesit të sotëm dhe shkaktoi përmbytje që preku rreth 80 vendbanime.

“Terroristët rusë kryen një shpërthim të brendshëm të mekanizmave të Hidrocentralit Kakhovka. Janë urdhëruar evakuimet nga zonat e rrezikuara dhe të gjitha qytetet dhe lokalitetet e furnizuara me ujë nga rezervuari i Kakhovkës janë furnizuar me ujë të pijshëm”, ka shkruar Zelensky.

Diga Nova Kakhova u dëmtua nga sulmi, duke çuar në përmbytje në zonë. Ai u bëri thirrje njerëzve në disa pjesë të qytetit të largohen nga shtëpitë e tyre.

Ora 11:08
Shpërthimi i digës në Kherson, Kievi akuzon Rusinë: Ky është ekocid

1686038597_digaekherson.jpg

Pas shpërthimit të hidrocentrali Shandors në Nova Kakhovka, rajoni Kherson, Kiev ka fajësuar Rusinë duke e konsideruar sulmin si ekocid (shkatërrimin në masë të natyrës).

"Ky është ekocid. Rusët do të jenë përgjegjës për privimin e mundshëm të ujit të pijshëm për njerëzit në jug të rajonit Kherson dhe Krimesë, për shkatërrimin e mundshëm të disa vendbanimeve dhe biosferës," kreu i zyrës së presidentit ukrainas. , Andriy Yermak , duke komentuar sulmin ndaj digës dhe hidrocentralit Kakhovka.

Ora 11:05
Rajoni Belgorod i Rusisë nën sulm, banorët strehohen në bodrume

Rajoni i Belgorodit të Rusisë

Rajoni i Belgorodit të Rusisë është nën një tjetër sulm me granatime, kanë njoftuar autoritetet lokale.

Belgorod i Rusisë, në kufi me Ukrainën, po goditet me sulme të njëpasnjëshme, të cilat kanë detyruar banorët e zonës të kërkojnë për vendstrehime. Autoritetet lokale e raportuan këtë në mediat sociale, ku ata paralajmëruan njerëzit që jetonin në lagjen Shebekino të strehoheshin në bodrume.

Moska ka fajësuar Ukrainën për inkursionet, por Kievi është distancuar nga sulmet dhe dy grupe të militantëve rusë pro-ukrainas po marrin përgjegjësinë.

Ora 10:50
Momenti kur diga në Kherson hidhet në erë, videoja që po qarkullon online

 

Në rrjetet sociale po shpërndahet një video ku thuhet se është momenti kur është hedhur në erë diga Nova Kakhovka. Nëse kjo pamje është e vërtetë, përgënjeshtron pretendimet se nuk ka pasur shpërthim.

Mendohet se rusët kanë hedhur në erë digën për të ngadalësuar kundërsulmin e Ukrainës

Kryetari i rajonit të Khersonit, Oleksandr Prokudin akuzoi Rusinë për kryerjen e "një akti tjetër terrori".

Në një video-mesazh të postuar në rrjetet sociale, ai paralajmëron se niveli i ujit në lumin Dnipro do të jenë "kritike" brenda pesë orëve. Evakuimi i banorëve ka filluar ndërsa u është bërë thirrje banorëve në bregun tjetër tashmë nën kontrollin rus të largohen menjëherë nga shtëpitë e tyre.

Ora 10:44
Bombardimi i digës në Nova Kakhovka/ Presidenti i Këshillit të BE-së: Sulmi është një krim lufte

Charles Michel 

Presidenti i Këshillit të BE-së Charles Michel tha se sulmi në digën Novaya Kakhovpka është i paprecedentë dhe përgjegjësit duhet të paguajnë pasojat.

"Jam i tronditur nga sulmi i paprecedentë në digën Nova Kakhovka. Shkatërrimi i infrastrukturës civile kualifikohet qartë si një krim lufte dhe ne do të bëjmë Rusinë dhe aleatët e saj të paguajnë pasojat."

Përmes një postimi në Twitter Charles Michel tha gjithashtu se kjo çështje do të diskutohet nga Këshillin e BE-së për të ndihmuar familjet e prekura nga përmbytja.

"Unë do ta ngre këtë çështje në qershor në Këshillin e BE-së dhe do të propozoj një ndihmë më të madhe për zonat e përmbytura. Mendimet e mia shkojnë për të gjitha familjet në Ukrainë të prekura nga kjo katastrofë", vijon Michel.

Ora 10:07
Shkatërrimi i digës në Nova Kakhovka, Rusia fajëson Kievin për sulmin

1686033707_Capture.JPG

Diga Shandors në Nova Kakhovka

Hidrocentrali Shandors në Nova Kakhovka, rajoni Kherson, u dëmtua nga granatimet e trupave ukrainase, u tha gazetarëve kreu i administratës së Nova Kakhovka Vladimir Leontyev, raporton Interfax. 

“Rreth orës dy të mëngjesit, me orën lokale u kryen një numër i madh sulmesh në hidrocentralin e Kakhovës. Për pasojë uji nga rezervuari i Kakhovkës filloi të të shkarkohen në mënyrë të pakontrolluar”, shpjegoi ai.

Ora 09:58
Kievi: Rusët shkaktuan shpërthim në motorin e digës

1686038560_moba.jpg

Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak tha se diga Novaya Kakhovpka u dëmtua nga një shpërthim në dhomën e motorit të digës dhe se synonte të krijonte përmbytje për të bllokuar kundërsulmin e Kievit.  Podolyak bëri kwto deklarata në një intervistë në një kanal në Youtube.

Ndwrkohw Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) tha sot se ishte në dijeni për dëmtimin e hidrocentralit Kakhovka por se nuk kishte rrezik të menjëhershëm të sigurisë bërthamore në centralin e Zaporizhzhia.

Ora 08:41
Përmbyten disa vendbanime në jug të Ukrainës pas goditjes së digës, 16 mijë njerëz në rrezik

1686033707_Capture.JPG

Oleksandr Prokudin, kreu i administratës rajonale ushtarake Kherson, thotë se të paktën tetë vendbanime të ndryshme në zonë janë përmbytur tashmë pas shkatërrimit të raportuar në digë dhe autoritetet po përgatiten për më shumë përmbytje në të gjithë rajonin.

Ai thotë se të paktën 16,000 njerëz janë në rrezik nga përmbytjet.

Banorët në rajonet e rrezikuara po evakuohen me autobusë për në Kherson, më pas ata do të zhvendosen në qytete të ndryshme në të gjithë vendin duke përfshirë kryeqytetin, Kiev, thotë Prokudin në një postim në Telegram.

Një tren evakuimi do të niset nga Kherson për në qytetin jugor të Mykolaiv në mesditë, shtoi ai.

Ora 08:31
Kryebashkiaku prorus i Nova Kakhova: Diga u godit nga një sulm i rëndë terrorist

1686033159_Capture.JPG

Kryetari i bashkisë së Nova Kakhova, i emëruar nga Rusia, thotë se diga u godit gjatë natës në një "sulm të madh terrorist", duke hedhur poshtë një deklaratë të mëparshme se nuk kishte dëme.

"Rreth orës dy pati disa goditje kundër digës që shkatërroi valvulat, si rezultat uji i rezervuarit të Kakhovës filloi të vërshonte në mënyrë të pakontrolluar," tha Vladimir Leontiev për Tass, duke shtuar se për momentin nuk ka nevojë për evakuim. qyteti i kontrolluar nga Rusia. Ndërsa ukrainasit kanë nisur evakuimet në zonat pranë digës së kontrolluar nga Kievi.

G.MO/B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emigrant: 07/06/2023 13:12

    Tani ndaheni kush po i ndihmon popullin nga permbyta Russia apo ukrani spo kuptojm asgje Diga ishte ne zonen ruse

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

'Si do ta mundësh Ramën i vetëm?' Nallbati pyet Lapajn: Nuk bashkohem me çdo qelbësirë për të rrëzuar Edi Ramën

'Si do ta mundësh Ramën i vetëm?' Nallbati pyet Lapajn: Nuk bashkohem me çdo qelbësirë për të rrëzuar Edi Ramën