New York Times: Ukraina qëndron pas sabotimit të Nord Stream! Kievi e mohon! SHBA-NATO: S’kanë përfunduar hetimet! Protesta në Gjerogji, protestuesit tentojnë të hyjnë në parlament

UKRAINË- New York Times duke cituar inteligjencën amerikane ka deklaruar se pas sulmit në tubacionet Nord Stream 2 është Ukraina. Sipas tyre, ata janë autor të mundshëm sepse sipas tyre Ukraina dhe aleatët e saj e kanë kundërshtuar projektin prej vitesh, duke e quajtur atë një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Ato mendonin se kjo do të lejonte Rusinë t'i shesë më lehtë gaz Evropës. Duke cituar zyrtarë anonimë amerikanë, raporti citon se nuk ka prova që Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ose togerët e tij të jenë përfshirë në këtë operacion.

Ukraina e ka mohuar këtë gjë, e ndërsa të njëjtin qëndrim ka mbajtur edhe NATO dhe SHBA.

“Për aksidentin në Nord Stream janë duke u zhvilluar tre hetime , ende nuk është arritur një përfundim, presim përfundimin e hetimeve” tha zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby.

" Sulmet në tubacionet Nord Stream kanë treguar cenueshmërinë e infrastrukturës sonë kritike, por ka hetime në vazhdim dhe do të ishte e gabuar të spekulosh mbi përgjegjësit derisa ato të përfundojnë." Kështu tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Nga ana tjetër, duke u ndalur tek zhvillimet e luftës, Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka urdhëruar përforcime për Bakhmut.

 "Kam kërkuar nga Shtabi i Përgjithshëm të gjejë forcat e duhura për të ndihmuar në mbrojtjen e Bakhmutit, asnjë pjesë e Ukrainës nuk mund të braktiset," tha ai në mesazhin e tij të zakonshëm të mbrëmjes drejtuar vendit.

Zelensky shpjegoi se kishte diskutuar për Bakhmutin me gjeneralët e lartë, duke theksuar se pozicioni i tyre nuk ishte të tërhiqeshin, por të forconin mbrojtjen.

"Komanda e mbështeti unanimisht këtë pozicion. Nuk kishte pozicione të tjera. Unë i thashë komandantit në krye që të gjente të përshtatshmen forcat për të ndihmuar djemtë tanë në Bakhmut”, tha Zelensky.

Ndërkohë, në Gjeorgji kanë shpërthyer protestat pas një projektligji të miratuar nga parlamenti, që parashikon që OJQ-të që marrin më shumë se 20% të financimit të tyre nga burime të huaja, regjistrohen saktësisht si agjentë të huaj, me kufizime të mundshme në veprimtarinë e tyre. Policia gjeorgjiane përdori gaz lotsjellës dhe topa uji për të shpërndarë protestuesit që u mblodhën në qendër të Tbilisi, të cilët akuzojnë qeverinë se po zbaton një ligj si Rusia. Mediat ruse shkruajnë se protestuesit kanë thyer barrierat e vendosura nga policia dhe po përpiqen të hyjnë në ndërtesën e Parlamentit të Gjeorgjisë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:53
Gjeorgjia miraton projektligjin për ‘agjentët e huaj’, shpërthejnë protestat: Jo ligjit rus! Mediat: Protestuesit tentojnë të futen në parlament

 

Parlamenti gjeorgjian ka miratuar dy drafte të një projektligji  që synon të vendosë rregulla të reja për kontrollin e të ashtuquajturve 'agjentë të huaj' , të dizajnuara kryesisht për median. Ligji, i mbështetur nga partia qeverisëse ‘Ëndrra Gjeorgjiane’, shihet nga opozita si një përpjekje për të përgjuar informacionin. Siç raportohet nga Ukrainska Pravda, 76 deputetë votuan pro, ndërsa 13 deputetë kundër. Diskutimi fillimisht ishte planifikuar për 9 mars. Projektligji tani do t'i dërgohet Komisionit të Venecias të Këshillit të Evropës për një opinion. Më pas, këto projektligje do të dëgjohen dhe ndoshta do të kalojnë në leximin e dytë dhe të tretë nga parlamenti gjeorgjian, raportoi Interfax .

Menjëherë pas miratimit të drafteve të projektligjit në Gjeorgji shpërthyen protestat. Jashtë parlamentit u mblodhën qindra njerëz për të protestuar kundër këtij ligji. Ambasada amerikane i quajti këto ngjarje "një ditë e zezë për demokracinë gjeorgjiane".

Propozimi për të miratuar një ligj për 'agjentët e huaj' edhe në Gjeorgji u prezantua nga partia pro-qeveritare Pushteti Popullor dhe u prit me protesta nga organizatat joqeveritare dhe media. Ligji parashikon që kompanitë jo-tregtare që marrin më shumë se 20% të financimit të tyre nga burime të huaja, regjistrohen saktësisht si agjentë të huaj, me kufizime të mundshme në veprimtarinë e tyre.

Policia gjeorgjiane përdori gaz lotsjellës dhe topa uji për të shpërndarë protestuesit që u mblodhën në qendër të Tbilisi. Kundërshtarët e iniciativës e krahasojnë atë me ligjin rus të vitit 2012, i cili që atëherë është përdorur nga Moska për të goditur disidencën.

Televizioni gjeorgjian tregoi protestuesit duke protestuar me zemërim jashtë Parlamentit, ndërsa policia e armatosur me mburoja hodhi gaz lotsjellës. Disa nga demonstruesit që dolën në rrugë valëvitën flamurin e Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara dhe thërrisnin: "Jo ligjit rus".

Mediat ruse shkruajnë se protestuesit kanë thyer barrierat e vendosura nga policia dhe po përpiqen të hyjnë në ndërtesën e Parlamentit të Gjeorgjisë.

Ora 22:35
New York Times: Ukraina pas sabotimit të Nord Stream! Kievi e mohon! SHBA-NATO: S’kanë përfunduar hetimet

1678224981_dc4af6d1677680092903676731.jpg

Sabotimi i gazsjellësit Nord Stream ka ardhur nga një grup pro-ukrainas. Kështu shkruan Neë York Times duke cituar burime të inteligjencës. Ata thotë se kanë lexuar raportin e ri të inteligjencës, por shtojnë se nuk ka prova që presidenti Ukrainas, Volodomir Zelensku ka qenë në dijeni.

Sulmi ndaj tubacioneve të gazit natyror që lidh Rusinë me Evropën ka nxitur spekulime për përgjegjësitë: hipotezat u kthyen nga Moska në Kiev, nga Londra në Uashington, por sabotimi i tubacionit të gazit mbeti një nga misteret më të rëndësishme të pazgjidhura të luftës së Rusisë në Ukrainë.

Autorë më të mundshëm, sipas këti raporti është Ukraina dhe aleatët e saj pasi e kanë kundërshtuar projektin prej vitesh, duke e quajtur atë një kërcënim për sigurinë kombëtare. Sipas tyre kjo do të lejonte Rusinë t'i shesë më lehtë gaz Evropës.

Ky raport ka sjellë shumë reagime. Ukraina e mohon kategorikisht se ata kanë gisht. Nga ana tjetër, SHBA dhe NATO thotë se nuk kanë përfunduar hetimet.

“ Për aksidentin në Nord Stream janë duke u zhvilluar tre hetime , ende nuk është arritur një përfundim, presim përfundimin e hetimeve” tha zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby.

" Sulmet në tubacionet Nord Stream kanë treguar cenueshmërinë e infrastrukturës sonë kritike, por ka hetime në vazhdim dhe do të ishte e gabuar të spekulosh mbi përgjegjësit derisa ato të përfundojnë." Kështu tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Ora 13:17
Lukashenko: Arrestohet agjenti ukrainas për sabotimin e avionit rus në Bjellorusi!

1678191467_bjell.JPG

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko ka njoftuar sot për një arrestim të një agjenti ukrainas i cili sipas tij ka sabotuar avionin rus në Bjellorusi. Sipas tij, agjenti ukrainas ka hyrë në Bjellorusi përmes Polonisë.

“Është gjithashtu një agjent i inteligjencës ukrainase, i cili ka hyrë në Bjellorusi përmes Polonisë, mes më shumë se 20 të arrestuarve për sabotimin e një avioni zbulues rus A-50 . Kështu deklaroi presidenti bjellorus Aleksandër Lukashenko, cituar nga agjencia Belta. Sipas Lukashenkos, aksioni "nuk mund të ishte kryer pa pëlqimin" e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.”- thotë ai.

Ora 09:39
Kievi: Dje janë vrarë 1060 ushtarë të Moskës

1678178412_jdh.JPG

Forcat e armatosura ukrainase thonë se vranë dje 1,060 ushtarë rusë, një numër që e çon totalin e forcave të Moskës të eliminuara në vend që nga fillimi i pushtimit në 154,830, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Kievit në përditësimin e tij të përditshëm të situatës në front.

Ushtria ukrainase nuk specifikon se sa burra rusë humbën jetën dje në qytetin e rrethuar të Bakhmut, por ditët e fundit ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov tha se humbjet ruse arritën deri në 500 ushtarë në ditë në betejën për të marrë qytetin strategjik në lindje të vendit. Raporti i Shtabit të Përgjithshëm tregon gjithashtu se që nga fillimi i luftës, Rusia ka humbur 303 luftëtarë, 289 helikopterë dhe 2095 dronë. 

Ora 08:14
Ministri i Jashtëm i Kinës paralajmëron konflikt me SHBA-në: Me lidhjet tona me Rusinë, bota do ketë forcë lëvizëse

 

SHBA dhe Kina po shkojnë drejt një konflikti të pashmangshëm nëse Uashingtoni nuk ndryshon qasjen e tij, ka thënë ministri i ri i Jashtëm i Kinës në një konferencë të zjarrtë për shtyp në të cilën ai mbrojti forcimin e marrëdhënieve të vendit të tij me Rusinë.

Në paraqitjen e tij të parë në media si ministër i Jashtëm, të mbajtur të martën në margjinat e mbledhjes politike "dy seancat" , Qin Gang përshkroi axhendën e politikës së jashtme të Kinës për vitet e ardhshme, duke paraqitur Kinën dhe marrëdhëniet e saj me Rusinë si një fener fuqie dhe stabiliteti. , dhe SHBA dhe aleatët e saj si burim tensioni dhe konflikti.

Qin tha se pala amerikane pretendoi se donte të mposhtte Kinën , por nuk kërkonte konflikt “por në realitet, e ashtuquajtura konkurrencë e palës amerikane është kontroll dhe shtypje e gjithanshme, një lojë me shumën zero ku ti vdes dhe unë jetoj.

"Nëse SHBA nuk godet frenat, por vazhdon të shpejtojë në rrugën e gabuar, asnjë masë mbrojtëse nuk mund të parandalojë daljen nga shinat dhe me siguri do të ketë konflikt dhe konfrontim."

Qin mbrojti miqësinë e ngushtë midis Kinës dhe Rusisë, një marrëdhënie e vëzhguar nga afër nga perëndimi në dritën e luftës në Ukrainë . Ai tha se lidhjet midis Pekinit dhe Moskës "vendosën një shembull për marrëdhëniet e jashtme globale".

"Me Kinën dhe Rusinë që punojnë së bashku, bota do të ketë një forcë lëvizëse," tha ai. “Sa më e paqëndrueshme të bëhet bota, aq më e domosdoshme është që Kina dhe Rusia të avancojnë në mënyrë të qëndrueshme marrëdhëniet e tyre.”

Ai tha se ka pasur "kontakt të ngushtë" midis udhëheqjes së dy vendeve, me marrëdhëniet "kreu i shtetit" që përbënin spirancën e marrëdhënieve. "Partneriteti strategjik ... me siguri do të rritet nga forca në fuqi."

Komentet e Qin u përputhën me një fjalim të udhëheqësit të Kinës, Xi Jinping, para delegatëve politikë të hënën, duke dënuar atë që ai e quajti "shtypjen" e Kinës të udhëhequr nga SHBA.

"Vendet perëndimore të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara kanë zbatuar kontrollin, rrethimin dhe shtypjen e gjithanshme të Kinës, gjë që ka sjellë sfida të rënda të paprecedentë për zhvillimin e vendit tonë," tha ai.

Marrëdhëniet Kinë-SHBA janë përkeqësuar ndjeshëm vitet e fundit dhe përpjekjet për t'i korrigjuar ato u prishën në fillim të këtij viti kur SHBA-ja rrëzoi atë që tha se ishte një balonë spiune kineze , që fluturonte në hapësirën ajrore të SHBA. Kina pretendon se ishte një aksident i shkaktuar nga "forca madhore" dhe se SHBA reagoi tepër.

G.MO/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Michael: 08/03/2023 02:21

  Bota do jet me e mirë pa diktatorët Vladimir Putin dhe Xi Jinping,nga demokracia e vërtet asnjë s'ka pasur frikë por nga diktatorët e vërtet,Kina dhe Rusia nuk mund të marrin rolin e Amerikës dhe kurrë s'ka për t'a marrë,një popull i shtypur pa demokraci si Kina dhe Rusia kurrë nuk do jenë paqe për botën,si po duket tani me luftën në Ukrainë,ku diktatori Putin do të pushtojë një popull sovran dhe të lirë për arsyet e tijë tekanjoze dhe vetë jeton si Car i dikurshëm,por mesa duket nuk i mendoj mirë gjërat siç duhet,priste mos populli i Ukrainës do t'a priste me lule,por ndodhi e kundërta,dhe historia prej shekujsh na ka mësuar se kush lufton për lirinë e vendit të tij gjithmonë fiton,dhe fitorja e Ukrainës do jet shumë e afër sepse e dinë që luftojnë për tokën e tyre.Kina kur të bëhesh demokratike atëherë do jesh konkurrente me Amerikën,nuk bëhesh dote me e fortë se Amerika kur nuk ke demokraci me një popull të mbajtur në regjimin autoritar,nuk kemi nevojë për diktaturën tuaj Kina dhe Rusia,kemi gjithmonë nevojë për demokraci dhe liri te plotë, ate qe ti Kina dhe Rusia per fatkeqësisht nuk r keni

  Përgjigju
 • Beni: 07/03/2023 23:18

  Maksi i GRUse bashke me SURROGATON ju lutem mesoni me mire te mesoni me mire shqip ruskij sabaki

  Përgjigju
 • SURUGATO: 07/03/2023 13:13

  O Zhelecka po nuk ke lën ushtar posht urës së lanës pa vrar. Simbas llogarive të tua ti i ke vrar nja 2000.000 miljon ushtar Rus. Po pse të ka pushtuar e të ka mar ça ka dash KRIMINELI PUTIN. Apo s'quhet ato që Putini i ka mar. Po ulu mor maskara e zgjidhe në mënyr demokratike e me dipllomaci këtë luft mos vrit djem nënash të rinj se është gjynaf nga Zoti mor maskarenj që vrisni rinin për interesat e Amerikës o Zhelecka spiun i çifutve.

  Përgjigju
  • Boti: 07/03/2023 21:51

   He ambasada ruse i more rublat per sot?

 • Maks: 07/03/2023 07:25

  Ky aventurier po con bijt e nenave ne vdekje te sigurt Keta komandantat si cojn femijet e tyre ne front po cojn bijt e fukarenjve

  Përgjigju
  • Beni: 07/03/2023 23:13

   Maksi i GRU-se.Aaa harrova dhe SURROGATON.Vazhdoni ta keni kuartierin ne NISH apo keni ndonje ilegale ketu ne Tirane spakojnoj noc ruskije sabaki

  • Boti: 07/03/2023 09:14

   Ti je nga ata legena qe gjate pushtimit do i kishe mbledhur vete dhe do ja kishe dorzuar personalisht hebrenjte nazistëve.

 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Sherr për shezlongët në Shkodër, 64-vjeçari dhunohet nga 3 të rinj! Goditet me sende të forta dhe i dëmtojnë makinën

Sherr për shezlongët në Shkodër, 64-vjeçari dhunohet nga 3 të rinj! Goditet me sende të forta dhe i dëmtojnë makinën