'Luftë' për majën e Olimpit të Europës, flasin trajnerët e Italisë dhe Anglisë! Mancini: Dua triumfin që nuk e arrita dot si lojtar! Southgate: Momenti ynë, dua kupën

 'Luftë' për majën e Olimpit të Europës, flasin trajnerët e Italisë dhe Anglisë! Mancini: Dua triumfin që nuk e arrita dot si lojtar! Southgate: Momenti ynë, dua kupën

Mancini dhe Southgate

Pritjes i erdhi fundit. Sonte në mbrëmje luhet finalja e Euro 2020 Itali-Angli në mitikun “Wembley” në shtëpinë e anglezëve. Do të përcaktohet skuadra që do të pasojë Portugalinë si kampione e Europës në një nga sfidat më të shumëpritura për të dyja e ekipet. 55 vite ka Anglia që nuk fiton një turne të madh ndërsa gati po aq ka edhe Italia që nuk shpallet kampione e Europës.Skuadrat janë gati në çdo detaj me dëshirën dhe vetëbesimin se do të ngrenë në qiell trofeun. “Tre luanët” luajnë në shtëpinë e tyre dhe përpara rreth 50 mijë anglezëve në “Ëembley” ndërsa skuadra e Mancinit do kërkojë që të ndihen ata 10 mijë italianë të pranishëm në stadium. Të dy trajnerët duket se e kanë ndarë mendjen për formacionin dhe tek “të kaltërit” konfirmohet Chiesa e Immobile në sulm apo edhe Emerson në mbrojtje. Trajneri Roberto Mancini vlerëson rivalët anglez si një skuadër të fortë por sqaron se edhe Italia është e tillë dhe deklaron : “Është një nga momentet më të rëndësishme të karrierës time dhe shpresoj që sot të marr ato emocione që si lojtar me Kombëtaren nuk i përjetova” e mbyll Mancini. Italia ka një rekord fantastik me 33 ndeshje pa humbje dhe për këtë ka një meritë të madhe edhe kapiteni Chiellini i cili jep recetën si fitohet finalja: “ Ndaj Anglisë do duhet zemër e ngrohtë e mendje e ftohtë. Kane është një sulmues i jashtëzakonshëm” saktëson mbrojtësi italian.

Për herë të parë në finalen e një Europiani dhe mundësia e artë për trofe pas 55 vitesh bëjnë që kjo e sotmja të quhet si dita e shënuar për Anglinë. Të gjithë besojnë tek triumfi i skuadrës së Southgate dhe po bëjnë gati festën e madhe. Edhe “tre luanët pritet të zbresin në fushë me të njëjtin formacion që mposhti Danimarkën. Për trajneri Gareth Southgate ky është momenti: “Jemi në finale dhe do luajmë për të fituar. Dua të kthehem në shtëpi me kupën në duar pasi duam të bëjmë diçka të rëndësishme, unike. Ky është momenti jonë dhe duam trofeun” e mbyll trajneri i Anglisë. Kapiteni Harry Kane autor i 4 golave thotë se nuk ka vend më të mirë se “Ëembley” që Anglia të fitojë trofeun e dytë dhe sqaron se ndaj me dyshen Chiellini-Bonucci do jetë betejë. Skuadra ka marrë mbështetjen e Mbretëreshës e kryeministrit Johnson dhe tifozëve që mezi presin të festojnë. Vetëm një gol ka pësuar Anglia deri tani ndërsa ka shënuar dhjetë. Në 27 përballjet mes Italisë e Anglisë 10 i kanë fituar të kaltërit e 8 anglezët ndërsa 9 janë mbyllur në barazim por Italia nuk humbet ndaj “tre luanëve” në turnetë madhor.Sonte e gjithë Europa është me sy e veshë në “Ëembley”, përcaktohet kampionia e re e Europës dhe finalja Itali-Angli premton emocione e spektakël.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Bledi Mane komenton situatën në Kosovë, por nuk i del inati me Nitën, ja si e 'thumbon' ish-banoren e BBV

Bledi Mane komenton situatën në Kosovë, por nuk i del inati me Nitën, ja si e 'thumbon' ish-banoren e BBV